Dwa routery czy jeden starczy na dom


(hatezit) #1

Witam,

Mam pytanie do tych co bardzo dobrze się w tym zagadnieniu czują. ja nie jestem pewny, dlatego piszę.

Mam obecnie router z jedną anteną wifi i działa internet, ale w niektórych miejscach w moim domu przerywa. Dom mam grube ściany. Router znajduje się na drugim piętrze. Reszta używa neta na tym samym pietrze oraz w pokoju dwa piętra niżej i tam zasięg zanika, że non stop prosi o hasło. Tu moje pytanie, czy lepiej zastosować dwa routery czy jeden z dwoma antenami?


(roobal) #2

Podejrzewam, że masz router pracujący w standardzie b/g, a jeśli jest to standard n to co najwyżej draft-n. Można by kupić router z kilkoma antenami, który działa w standardzie n i powinien posiadać większy zasięg jednak przeszkody mogą ograniczać przepustowość. Zamiast drugiego routera można by zastosować AP, który pracowałby jako repeater, czyli wzmacniałby i przekazywał sygnal dalej, myślę że to rozwiązanie mogłoby być pewniejsze, bo pomimo że standard n ma większy zasięg, to nie wiadomo jak zachowa się w twoim domu, a druga sprawa, że kompatybilność ze standardami b/g powoduje to, że router będzie pracował w takim standardzie, w jakim pracują dane urządzenia, czyli jeśli masz urządzenia, pracujące w standardzie g, to router będzie pracował również w standardzie g.


(hatezit) #3

Ech z tego wszystkiego nie napisałem jaki router mam. Router mam i używam kiedy bylem w Netii, a od dwóch lat mam Neostradę i korzystam z routera od netii. Nazwa firmy to siemens. Taki router mam:

http://www.netia.pl/pomoc_dla_domu,temat,1136,router-siemens-sli-5300.html A na dole dwa piętra niżej, używam do wifi tp-link adapter usb ten: http://www.komputronik.pl/product/115869/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_karta_Wi_Fi_USB_300Mb-s_TL_WN822N.html


(roobal) #4

Karta sieciowa standard n, jeśli chodzi o router, to z instrukcji wynika, że standard g. Jeśli masz możliwość, pożycz router, pracujący w standardzie n (300Mb/s), nie musi to być router z modemem ADSL, chodzi wyłącznie o sprawdzenie sieci WLAN i zobacz jak to będzie działać. Ewentualnie warto rozważyć dokupienie AP i przekazywać sygnał dalej. Kupno AP powinno być tańsze, niż kupno nowego routera z modemem ADSL.


(hatezit) #5

A jak twoim zdaniem jest to urządzenie http://www.komputronik.pl/product/138467/Sprzet_komputerowy_/Sieci_i_komunikacja/TP_Link_punkt_dostepowy_300Mb-s_TL_WA901ND.html

Dobre będzie?

Mam 4 kompy na wifi i obawiam się że zwalniać będzie sieć.


(roobal) #6

Tak, będzie dobre.


(hatezit) #7

Wybrałem do zakupu inny AP tańszy z dwoma antenami. O ten: