Dwa routery i bezpośredni dostęp do internetu drugiego routera, z pierwszego

Mam Huawei B525s-23a z sieci Play (kupiony na Allegro) i biorę z niego internet aktualnie od Orange. Drugi router to Synology RT1900AC. Jak zrobić, żeby Synology miał dostęp bezpośrednio do internetu bez pośrednictwa DHCP i NAT Huaweia? Wyłączyć DHCP i zostawić podłączony Synology do LAN1 w B525 czy bawić się w DMZ?

Raczej nie sądzę, aby można było wyłączyć NAT w routerze do internetu mobilnego. Prędzej skłaniałbym się ku opcji DMZ na adres Synology, ale bez publicznego IP raczej na niewiele się to zda. No i najważniejsze pytanie - co chcesz osiągnąć wyłączając dhcp i nat na huawei’u?

Chciałem mieć po prostu jeden NAT z Synology, ale skoro pytasz co chce osiągnąć, domyślam się, że przy IP nie publicznym, że tak to nazwe trochę ilośc NATów u użytkowników już nie ma żadnego znaczenia w codziennym użytkowaniu, ściąganiu i streamowaniu??

Czy do DMZ ustawić na sztywno w synology IP z poza DHCP Huaweia jako stałe IP połączenie i do tego IP DMZ czy bez znaczenia?

2 NATy po Twojej stronie nie powinny mieć znaczenia w wydajności. Poza tym, sam operator stosuje sporo translacji po drodze. Możesz ustawić statyczne IP.

Ten Huawei musiałby pracować w trybie bridge. To, że masz 2 routery, nie oznacza od razu, że NAT działa. Jeśli podłączysz się do Huawei i możesz pingować hosty za Synology, to router nie stosuje NAT. Jeśli nie możesz pingować, to na Huawei dodaj trasę statyczną do podsieci za Synology, wówczas NAT na Synology będzie pomijany.

Jednak w większości przypadków, gdy podpinasz dwa routery i masz prywatną adresację, routery pomijają NAT.

Z Synology możesz zrobić też zwykły switch, ale jeśli masz publiczne IP i zależy Ci na dostępie do Synology spoza sieci, to DMZ. Jednak ustaw sobie inny port do panelu, bo Huawei może Cię nie przekierować na port 80 mimo wszystko. Ponieważ tu może zadziałać mechanizm, gdzie przychodzi pakiet na port 80, router sprawdza swoje regułki czy akceptuje ruch, jeśli tak, nie sprawdza kolejnych reguł, czyli nie przekazuje pakietu dalej, np. do Synology. Wszystko zależy od tego jak napisany jest soft.

Dobra wszystko czaje. Dzieki serdeczne. Ustawiłęm statyczne IP na Synology i do tego IP włączyłem DMZ. Tak chodźby dla zabawy. Dzięki za pomoc. W Huaweiach chyba nie ma trybu Bridge chyba, ze z firmwarem prosto od Huaweia, a nie robionym pod operatora. Jedyny router, hotspot jaki ma tryb bridge i to pisze producent w specyfikacji to Zyxel LTE4506 jak dobrze pamiętam. Chyba, że Huawei B np. od T-Mobile ma tryb Bridge lub ten T-Mobile B529 :slight_smile:
Ale do LTE potrzebny jest APN to co tryb Bridge daje w takim razie w takim routerze jak w takim Synology co najwyżej można wtedy wybrać PPoEE czy ajkoś tak i wpisuje się tylko Login i hasło.