Dwa routery - jeden do WiFi drugi po kablu

Witam, muszę rozbudować sieć z uwagi na otwarcie domowej firmy i mój plan tak oto wygląda.

Posiadam router (#1) od mojego usługodawcy (WAN) z którego łączą się w domu wszystkie urządzenia bezprzewodowo. Chce kupić drugi router (#2) do którego będzie podpięty NAS oraz komputery po kablu. Ten drugi router będzie chodził tylko w godzinach pracy. A więc cały czas router #1 będzie udostępniał Internet dla domowych urządzeń, jednocześnie w godzinach pracy routera #2 będzie dostępny Internet z routera #1.

Moje pytanie jest takie czy to rozwiązanie jest możliwe, jeśli tak na czym polega trudność aby to ustawić?

Drugie pytanie czy urządzenia połączone bezprzewodowo z routerem #1 będą widziały w sieci komputery i dane z NAS podłączonego do routera #2?

Jest możliwe i raczej nie ma tutaj szczególnych trudności. Ja mam u siebie router od dostawcy, z modemem DSL, który obsługuje mi część urządzeń (np. tuner tv sat i sieć wifi dla gości), do niego mam podpięty drugi router, który obsługuje podsieć “wewnętrzną” o innej adresacji. To czy urządzenia z jednej podsieci widzą urządzenia z drugiej zależy w dużej mierze od możliwości konfiguracyjnych routerów i samych urządzeń. Najprostsze routery mają tych opcji niewiele. NAS powinien pozwalać na zarządzanie użytkownikami i udziałami, więc nawet jeżeli NAS jako urządzenie będzie widoczny, nie oznacza to, że konkretne udziały/dane na nim również będą widoczne/dostępne dla użytkowników nie posiadających odpowiednich uprawnień.

Reasumując przydługa odpowiedź: twój pomysł jest bez problemu do zrealizowania, ale szczegóły będą zależeć od sprecyzowanych wymagań i możliwości sprzętu.

Z opisu rozumiem, że nie chcesz tworzyć drugiej sieci lokalnej o odrębnej adresacji. Jeśli tak, to wystarczy, że kupisz switch. Nie jest potrzebny drugi router.

Bardzo dobry pomysł jak nie najlepszy. Masz rację że nie ma sensu kupowania drugiego routera. Wystarczy sam switch o którym zupełnie zapomniałem. Dzięki Wam za pomoc.