Dwa routery - jeden do WiFi drugi po kablu

(juh) #1

Witam, muszę rozbudować sieć z uwagi na otwarcie domowej firmy i mój plan tak oto wygląda.

Posiadam router (#1) od mojego usługodawcy (WAN) z którego łączą się w domu wszystkie urządzenia bezprzewodowo. Chce kupić drugi router (#2) do którego będzie podpięty NAS oraz komputery po kablu. Ten drugi router będzie chodził tylko w godzinach pracy. A więc cały czas router #1 będzie udostępniał Internet dla domowych urządzeń, jednocześnie w godzinach pracy routera #2 będzie dostępny Internet z routera #1.

Moje pytanie jest takie czy to rozwiązanie jest możliwe, jeśli tak na czym polega trudność aby to ustawić?

Drugie pytanie czy urządzenia połączone bezprzewodowo z routerem #1 będą widziały w sieci komputery i dane z NAS podłączonego do routera #2?

(asus4ever) #2

Jest możliwe i raczej nie ma tutaj szczególnych trudności. Ja mam u siebie router od dostawcy, z modemem DSL, który obsługuje mi część urządzeń (np. tuner tv sat i sieć wifi dla gości), do niego mam podpięty drugi router, który obsługuje podsieć “wewnętrzną” o innej adresacji. To czy urządzenia z jednej podsieci widzą urządzenia z drugiej zależy w dużej mierze od możliwości konfiguracyjnych routerów i samych urządzeń. Najprostsze routery mają tych opcji niewiele. NAS powinien pozwalać na zarządzanie użytkownikami i udziałami, więc nawet jeżeli NAS jako urządzenie będzie widoczny, nie oznacza to, że konkretne udziały/dane na nim również będą widoczne/dostępne dla użytkowników nie posiadających odpowiednich uprawnień.

Reasumując przydługa odpowiedź: twój pomysł jest bez problemu do zrealizowania, ale szczegóły będą zależeć od sprecyzowanych wymagań i możliwości sprzętu.

(kowgli) #3

Z opisu rozumiem, że nie chcesz tworzyć drugiej sieci lokalnej o odrębnej adresacji. Jeśli tak, to wystarczy, że kupisz switch. Nie jest potrzebny drugi router.

(juh) #4

Bardzo dobry pomysł jak nie najlepszy. Masz rację że nie ma sensu kupowania drugiego routera. Wystarczy sam switch o którym zupełnie zapomniałem. Dzięki Wam za pomoc.