Dwa routery - jedna sieć

Podłączyłem dwa routery w jedną sieć. Funbox oraz tplink wr340g. Efekt jest taki jaki chciałem - Obojętnie gdzie się podłączę to widze komputery w jednej sieci.

 

Problem jest taki, że główny router to funbox z adresem 192.168.1.1. Bez problemu mogę wejść w jego panel konfiguracyjny.

 

Drugi router miał adres 192.168.0.1.

 

Aby działały w jednej sieci zmieniłem adres na 192.168.1.2 i wyłączyłem serwer DHCP oraz przełączyłem kabel z WAN do wolnego portu.

 

Wszystko działa. Ale jest jeden wielki problem. NIe mogę teraz wejść na konfigurację tego drugiego routera. Z routerem łączę się normalnie i mam z niego internet. Nie mogę tylko wejść w konfigurację.

Pomocy. Nie chciałbym resetować routera igłą.

Cześć,

 

to Ci pomoże:

LINK

Trochę zabawy jest, ale na pewno zadziała. :slight_smile:

 

Pozdrawiam,

jakubgross

Robiłem właśnie z tego poradnika :). Po zmianie adresu na 192.168.1.2 i wyłączeniu serwera DHCP straciłem łączność z routerem. Może wpływ miało to, że kabel z początku podłączałem pod WAN.

Poczekaj na roobala - to magik w tych sprawach. Jeśli temat spadnie w liście… poniżej tydzień bez jego odpowiedzi to dopisz coś tutaj :slight_smile: Dla mnie w tych sprawach gość jest guru :wink:

Jeśli ustawiasz 192.168.1.2 na interfejsie WAN to musisz ustawić na interfejsie LAN. Jeśli tak zrobiłeś, to musi działać.

Adres zmieniałem tylko na LAN. Coś takiego znalazłem w instrukcji:

na pewno zmieniłeś adres LAN? ja mam u sb tak samo i działa wszystko ok.

 

róznica taka że mam 2 tp linki i gargoyle.

 

włączyłem DHCP na 2 routerach tylko inne adresy przydzielają i jest ok wszystko.

Zmieniłem adres LAN, gdyż w przeciwnym razie routery nie widziałyby się bo były w różnych podsieciach. W poradniki z linka powyżej jest napisane, żeby włączyć serwer DHCP w routerze nadrzędnym a w pozostałych wyłączyć. Z tego co piszesz powinno również działa jeśli pozostawimy włączony serwer DHCP ale ustawimy różne póle adresów na routerach.

Adres dla LAN może być nawet z sieci 10/8, to nie ma znaczenia, bo on działa jako przełącznik. Jednak do zarządzania musisz być w podsieci, której adres ma router. DHCP serwer może być uruchomiony na dowolnym routerze, ale tylko jeden, żeby nie było zamieszania z adresacją. Upewnij się, że host jest w tej samej podsieci co 2 router. Ewentualnie pokaż wynik ifconfig :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/kopiowanie-wynikow-polecen-wiersza-polecen-windows-t499881.html

Wszystko działa jak należy, już prawie dwa lata. Ustawione wszystko jak w opisie - oprócz roamingu - różne SSID.

 

Nadal mam problem z konfiguracją routera podrzędnego. Nie mogę za nic wejść w jego ustawienia. Czy jest to możliwe tylko po kablu? (próbowałem tylko przez Wi-Fi). Jak wejdę w ustawienia funboxa to nie ma tam żadnej informacji jakie IP ma drugi router. Jak znaleźć adres IP podrzędnego routera jeśli zapomnieliśmy?

 

Chyba, że drugi router nie wiedzieć czemu ma taki adres i dlatego nie mogę się z nim połączyć. Bo DHCP przydziela komputerom adresy z innej podsieci. A wszystko śmiga jak należy.

 

Podpiąłem się kablem pod 2. router (LAN) - ale to nic nie daje, bo od razu przydziela mi adres 192.168.1.X. I wygląda tak jakbym był podpięty do 1. routera. Nie ma żadnej możliwości wejścia w ustawienia routera nr 2.

 

I to mnie natchnęło, że trzeba może wyłączyć DHCP, czyli pierwszy router. Nigdzie nikt nie pisał, żeby wyłączyć pierwszy router. Może to coś da.

 

Potrzebuje wejść w jego ustawienia, bo używam filtrowanie adresów MAC. NA pierwszym routerze mam wpisane adresy. A na drugim nie mogę.

Przez to dochodzi do sytuacji, że jak zablokuje kogoś na pierwszym routerze to on i tak ma dostęp do drugiego.

Czy jeśli ustawię na obydwu routerach jednakowe SSID to muszę na obu mieć identyczną listę MAC?