Dwa routery linksys 200g w sieci

(Jacbar5) #1

Witam,mam dwa routery linksys 200g i chcę je skonfigurować aby razem pracowały w sieci biurowej.Na jedym z routerów jest neostrada a na drugim netia,prosiłbym o podpowiedż.Walczę już z tym problemem dwa miesiące w internecie nic nie znalazłem na temat dwóch routerów i połączenia ich ze sobą.Jeszcze raz proszę o pomoc.DZIĘKUJĘ

(bachus) #2

Może napisz, co chcesz uzyskać... Połączyć możesz zawsze kabelkiem, no ale co z tego?

Router o którym mówisz to prosta bramka ADSL z routerem... Co chcesz więc zrobić?

• możesz skonfigurować tak, że wszyscy będą w jednej sieci, ale część osób będzie "wychodziła" przez jedno łącze, część przez drugie (musisz to zrobić statycznie, tj.:

• w routerach skonfigurować sieci tak, żeby tylko jeden przydzielał adres z DHCP (ew. całkowicie zrezygnować z DHCP).

• jak mają być w jednej podsieci, to zrób tak, aby nie miały tego samego adresu IP od strony LAN (czyli np. jeden 192.168.0.1 a drugi 192.168.0.2).

• jak jeden komputer ma korzystać z Neostrady i jest to router 192,168.0.1, to zmieniasz na niego bramę domyślną (192.168.0.1), jak drugi ma komputer korzystać z netii, to zmieniasz na 192.168.0.2 (z tego też powodu pewnie będziesz musiał zrezygnować z DHCP, ponieważ wszystkie będą kierować na bramę domyślną z serwera DHCP).

Jak chcesz to zrobić jakoś "mądrze", to trzeba znaleźć w piwnicy jakiś starszy komputer (może być Celeron 400, nawet słabszy). Wsadzasz do niego 3 karty sieciowe - do dwóch wpinasz routery, trzecią wychodzisz na LAN. Na komputerze instalujesz odpowiedni serwer, który będzie robił load balancing.

(konfigurujesz np., że wszystkie odwołania do stron WWW idą przez neostradę a np. ściąganie muzyki przez netię; w przypadku awarii któregoś łącza wszystko "przechodzi" na działające łącze).

Jest sporo gotowego (darmowego) do tego oprogramowania (bazującego na Linuksie, lub FreeBSD) - a konfiguracja jest prosta ze względu na konsolę do której się łączysz przez WWW (czyli jak do Twoich routerów...).

(Jacbar5) #3

Dziękuję porada przydała się.

(bachus) #4

Przecież Ci napisałem...

Co jeszcze Ci potrzeba?

(JNJN) #5

Nie krzycz, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN