Dwa systemy i czy można skasować Windows 7


(Hjaalmar) #1

Jeśli do Windowsa XP doinstaluję Windowsa 7 (na tej samej partycji), tak żeby mieć wybór przy boocie, to spowolni komputer? Chcę tylko coś zobaczyć na Windowsie 7, niekoniecznie od razu rezygnować z XP. I czy da się potem skasować Windowsa 7, aby pozostał tylko XP?


(Cedar) #2

Najbardziej bezsensowna możliwość

W tym przypadku tylko oddzielna partycja.


(Hjaalmar) #3

Czy ta partycja dla Windowsa 7 musi być bootowa czy coś w tym rodzaju, czy może być tą drugorzędną?


(Ziomekh) #4

Najprościej gdy jest podstawowa. Wtedy też przy odpowiedniej instalacji masz całkiem systemy niezależne jeśli chodzi o bootowanie. Czyli możesz wywalić jeden, a drugi będzie cały czas startował poprawnie. Przy dyskach logicznych teoretycznie się nie da, mieć dwóch całkowicie niezależnych systemów, ale tylko w teorii. W praktyce jest to możliwe, ale trzeba się trochę pobawić z mbr i tablica partycji bezpośrednio w hexedytorach :wink:


(reos) #5

Windows 7 zainstaluje własny bootloader.

Bardzo ciekawe określenia “partycja bootowa”, “partycja drugorzędna”

Po usunięciu Windows 7, nie uruchomisz Windowsa XP, zrobi się wielki bałagan w komputerze, dlatego rozważ swoją decyzję.


(Ziomekh) #6

Wystarczy zrobić kopie bootstrap’a z mbr dysku np na osobnej partycji/pendrivie. Można w prosty sposób to zrobić z jakiegoś linux’a w wersji live (np ubuntu) tworzenie kopii:

dd if=/dev/sda of=mbr.bin count=1 bs=446

przywracanie:

dd if=mbr.bin of=/dev/sda

lub wersja mniej ciekawa przywracanie bootloader’a windows’a xp wykorzystując płytę instalacyjną opcje recovery i polecenia fixmbr fixboot.


(Hjaalmar) #7

Czyli się nie da skasować Windowsa 7, bo takie rzeczy wyżej opisane mnie nie interesują. To w takim razie chciałbym zapytać, czy jeśli wrócę do XP i w tle będzie zainstalowany Windows 7, to komputer będzie wolniej działać?


(Cedar) #8

Nie “jeśli wrócisz” tylko jeśli uruchomisz Win 7 to tylko on będzie uruchomiony, wszelkie inne zainstalowane systemy nie wpływają na działanie uruchomionego.


(Ziomekh) #9

Masz XP na jednej partycji na drugiej 7 i pewnie na trzeciej jakieś inne dane. Uruchamiasz sobie XP to działa XP tak jak zawsze działał, chcesz 7 restartujesz i uruchamiasz 7. Nie podoba się 7 wywalasz partycje z 7. Jest tylko sprawa loader’a systemu. Przy instalacji Windowsa 7 zostanie podmieniony bootstrap(loader) XP na starter 7. Wiec przed instalacja musisz albo sobie zrobić kopie i potem przywrócić. Alternatywna metoda jest nie tworzenie kopii, tylko po skasowaniu partycji z 7(formatowaniu czy co tam będziesz robił z tą partycja dalej) naprawienie tego loader’a XP’eka można to zrobić z płyty instalacje w opcji r tak jak pisałem wcześniej.


(Hjaalmar) #10

Jak to zrobić w Windows XP?

Dodane 16.08.2013 (Pt) 18:01

Może to być partycja logiczna, dla Windowsa 7, czy wtedy będzie bałagan (tzn. czy spowolni to działanie systemu)? Bo wiem że wtedy zrobi boot file na partycji głównej, a tam jest Windows XP.


(hirem) #11

Jeśli pierwszy zainstalowany system był XP a drugi system ma być Windows 7 oczywiście na drugiej partycji i może to być logiczna czy podstawowa. Ogólnie jedna partycja musi być podstawową żeby mogła być oznaczona jako aktywna. I na niej zainstalują się pliki rozruchowe windows XP jak jeden system a jak drugi instalujesz Win 7 tylko bez tej małej 100 MB to BCD zainstaluje się na partycji na której jest XP bo jest partycją aktywną. I zobaczysz jak zaznaczysz widok ukrytych plików i folderów oraz systemowych chronionych plików. Oczywiście może być odwrotna kolejność systemów i wszystko jest do zrobienia. Może trochę więcej byc pracy przy przywrócewniu działania systemu zostawionego. Jak usuwasz system który jest na partycji podstawowej aktywnej. Można to naprawić ręcznie mając płytki instalacyjne systemu albo z pomoca programu EasyBCD

http://traxter-online.net/windows/napra … u-windows/

http://traxter-online.net/easybcd-zarza … raficznym/

Czyli jeśli będziesz chciał usunąć Windows 7 a będzie on na drugiej partycji nie aktywnej. To po usunięciu Windows 7 po włączeniu kompa prawdopodobnie będzie się wyświetlało menu wyboru. Ale uruchomisz tylko XP i chcąc dokonać edycji to np. możesz posłużyc się EasyBCD z poziomu WindowsXP. Chyba ze nie będzie Ci przeszkadzało to menu to jeszcze przed usunięciem Windows 7 w tym systemie uruchamianie odzyskiwanie ustawić XP jako domyślny rozruchowy i zmniejszyc czas wyświetlania menu . Albo dokonać przywrócenia bootladera XP przez komendę pokazane w linku czy za pomoca programu.