Dwa systemy i nie działa nic

Witam.
Może ktoś wie co zrobić chociaż już pomału trace nadzieję.
Miałem system win10pro i wymysliłem sobie, że zainstaluję jeszcze win7 zeby pograc w stare gierki. Poczytałem, popatrzyłem i do dzieła. Jest, ale okazuje się, że niemam wyboru systemu przy restarcie, jak i również w innych mozliwych lokalizacjach. Poprostu system win7 pokazywal tylko ten dysk na ktorym jest zainstalowany i nic pozatym, I znów poszukałem co robić i porobiłem i juz niemoge uruchomic nic. Mam na zewnetrznym dysku i win7 i win 10. Jak podłaczam raz z jednym i potem z drugim to nie chce nic naprawic w zadnej z mozliwej opcji. Zadnej naprawy niechce uruchomic jak i przywracania. Wszedzie napotyka na problem.
Co robić bo tragiedia normalnie jakas, jestem laikiem z jakąś tam minimalną wiedzą.

  1. Przy instalacji dwóch systemów Windows powinno się instalować najpierw starszą wersję, później nowszą.
  2. Kompatybilność z grami jest bardzo zbliżona między W7 a W10, więc nie wiem czy instalacja drugiego systemu do tego celu ma sens.

Teraz wiem, że niema to żadnego sensu.

Oj nie do końca - na Win 7 o wiele łatwiej odpalić gry z czasów 98-XP. Pierwszy przykład z brzegu: Dark Forces II - tylko do 7 odpalimy grę z renderowaniem sprzętowym, przy Win 8 i 10 pozostaje tylko software. A jest tergo więcej. Zatem 7 do gier “retro” jest jak najbardziej sensownym wyborem.

Instalowałeś na tym samym dysku, ale innej partycji czy na tej samej partycji?

Odpal z dysku zewnętrznego Win 10 albo 7 i pokaż, jak wygląda dysk, na którym instalowałeś w zarządzaniu dyskami.

Instalowałem na innej partycji. I teraz reszty nie widzi. Tylko to gdzie jest win7

Piszesz, że masz na dysku zewnętrznym Win 10 i Win 7 - to ten dysk, na którym instalowałeś czy inny, z którego możesz uruchomić któryś z tych systemów?

Ten zewnetrzny to jest dysk na ktorym mam obie wersje. nic tam nie instalowałem.

Więc możesz z dysku zewnętrznego uruchomić Win 10 albo 7, tak?

Tak tylko właśnie to się wydarzyć niechce. Wogule niema takiej opcji jak instaluj windows. Tylko próba naprawy która kończy się niepowodzeniem na każdej płaszczyżnie. Czy naprawa przy uruchamianiu, obraz dysku, resetowanie, czy cokolwiek innego tam jest sprawdziłem i nic.

Czyli z tego dysku zewnętrznego odpalasz system czy instalację? Bo piszesz bardzo niekonkretnie. Najlepiej opisz jeszcze raz: co masz na dysku zewnętrznym i co próbujesz teraz zrobić.

Ok. Na dysku zewnętrznym mam win10 i win7. Niemoge uruchomic komputera na ktorym mam win10pro i win7pro. Na innych partycjach.

Czyli możesz z dysku zewnętrznego uruchomić system, tak? Czy przez “Na dysku zewnętrznym mam win10 i win7” masz na myśli, że masz tam instalki tych systemów?

Nie są zainstalowanie.Są pobrane do zainstalowania.

Spróbuj Super GRUB Disk: https://www.supergrubdisk.org/category/download/supergrub2diskdownload/super-grub2-disk-stable/

i mam wystartowac komputer z tego ?

Tak, powinien wykryć systemy i je uruchomić jeżeli są zainstalowane, a uszkodzony jest tylko bootloader.

Dzieki za chęci ale niestety. Teraz to czy jest podlaczony czy nie dysk zewnetrzny to ten sam komunikat ze komputer uszkodzony bez zadnych opcji oprocz tych w biosie. Chyba musze oddac do jakiegos czarodzieja, moze cos ogarnie.

Ogólnie potrzebujesz nośnika instalacyjnego Win10,aby z niego uruchomić komputer i naprawić bootloader. Problem w tym, że aby go stworzyć, to potrzebujesz działający komputer…
Poza tym przydałby się tez jakiś pendrive z Linuksem, aby sprawdzić, czy na dysku, który robi problemy widać partycje, bo może być tak, że coś się konkretnie namieszało i np. tablicę partycji wywaliło w kosmos i zanim przywróci się bootloader, to będzie trzeba jeszcze nad nimi popracować. Niestety - do stworzenia takiego nośnika z Linuksem, to także potrzebujesz działającego komputera. Zatem jeśli nie masz dostępu do drugiej maszyny, gdzie możesz je przygotować, to faktycznie lepiej oddaj to komuś innemu do ogarnięcia.