Dwa systemy - Jak usunąć XP i wgrać Ubuntu?

(system) #1

Witajcie!

Mam dwa systemy, mianowicie Windows 7 i Windows XP. Chciałbym usunąć Windows XP i wgrać zamiast tego Ubuntu.

Mam dwie partycje, na C jest zainstalowany Windows XP a na D Windows 7

Więc jak poprawnie usunąć Windows XP a następnie wgrać Ubuntu?

Pozdrawiam

Dziękuje za odpowiedzi.

(Piotrkijak) #2

Normalnie, bootujesz Ubuntu, odpalasz instalację, przy partycjonowaniu wybierasz ręczny podział, kasujesz partycję z XP, tworzysz partycję o punkcie montowania /(dla systemu), potem drugą o punkcie montowania /home(na Twoje plik i dokumenty), jeżeli masz 1gb i mniej tworzysz jeszcze swap, / i home formatujesz w ext4 i po problemie... Teraz może Ci się to wydawać niezrozumiałe, ale jak uruchomisz instalator, to zrozumiesz o co mi chodzi...

(system) #3

A linux wykryje 7 i utworzy sie boot loader automatycznie?

(Piotrkijak) #4

Tak, Ubunciak ma swój bootloader (Grub się zwie) i w odpowiednim momencie dysk zostanie przeskanowany w poszukiwaniu systemów i wprowadzi 7. Zresztą będziesz wiedział czy wprowadzi, czy nie, bo jeżeli nie pomyliłem Ubunciaka z Mandrivą, to po wykryciu wyświetla jakie systemy zostały wykryte i jeżeli nie wykryje, to się nie przejmuj - po instalacji odpal konsolę, wpisz sudo fdisk -l, wciśnij enter, wprowadź swoje hasło do konta(będzie niewidoczne), skopiuj wynik polecenia i załóż temat w dziale GNU/Linux i tam pomogą Ci dodać 7 do listy, ponieważ Grub ma plik, do którego wystarczy tylko dopisać nazwę pod jaką ma być wyświetlany wpis WIndowsa przy wyborze os oraz na którym dysku, której partycji się znajduje i ot cała filozofia. Chociaż właściwie przed wykonaniem tego możesz spróbować wymusić wyszukanie i dodanie WIndowsa wpisując w kosnolę sudo update-grub i dopiero jak to nie pomoże założyć nowy temat załączając wynik polecenia fdisk -l, dzięki któremu użytkownik chcący Ci pomóc będzie wiedział jaki masz układ patryci i poda Ci od ręki gotowca jaki masz wklepać w plik konfiguracyjny gruba.

-- Dodane 14.05.2011 (So) 12:29 --

Jeszcze jedno, nawet nie bierz się za instaację Ubuntu 11.04, bo będziesz klął jak szewc. Jak już wgraj Kubuntu 11.04, albo Ubuntu 10.04/Kubuntu 10.04. Kubuntu od Ubuntu różni się tym, że ma inne środowisko graficzne - Ubuntu 11.04 ma Unity oraz gnome, natomiast Kubuntu ma wyłącznie KDE. Jeżeli mogę Ci coś doradzić, to zainstaluj sobie Mandrivę jeżeli chcesz wersję 11.04, bo ona nie jest jeszcze dopracowana i bezwzględnie czy masz z kde/unity/gnome, to sam system bez doinstalowanego przez Ciebie softu bierze 100% zasobów procesora...

(system) #5

Dobrze, a jeszcze jedno pytanie mam na pewnej płycie: Ubuntu 10.04 LTS czy jakoś tak, opłaca się to instalować? Bym nie musiał pobierać przynajmniej

EDIT:

To w koncu 10.10 czy 11? :smiley:

(Łukasz14) #6

Naxter , ściągnij sobie wersję 11.04 LTS :wink:

(Lynxon) #7

11.04 nie jest wersją LTS. Ostatni LTS nosi numerek 10.04 i został wydany w kwietniu roku poprzedniego. 11.04 to wydanie "zwykłe".

Możesz popróbować z wersją 11.04. Pobierz ją i spróbuj. Ja pracuje na niej normalnie. Jeśli Tobie nie będzie chodziła jak należy to widze, że problemu nie będzie. Skasujesz jedenastkę i wgrasz ze swojej płyty LTSa :wink:

Pozdrawiam.

(Aleksander Czarnowski) #8

Ja bym doradzał, wypróbowanie ubuntu 11.04 na wirtualnej maszynie. A tak na szybko to najlepiej weź ubuntu 10.04 LTS. Wydanie stabilniejsze, lepiej połatane i bez unity które mogło by cię zrazić. I polecam instalować tylko wydania LTS. Następne wydanie LTS to ubuntu 12.04 LTS.

(Piotrkijak) #9

Ja bym radził 10.04, bo na 11.04 użytkownicy narzekają, że są problemy z nim...

(system) #10

A słuchajcie, opłaca sie instalowac przez WUBI linux?

(Piotrkijak) #11

Na to pytanie Ci nie odpowiem, bo nie instalowałem przez Wubi.

(Łukasz14) #12

lynxon , w takim razie przepraszam - mój błąd :wink:

Naxter , opłaca się, jeśli nie będzie Ci już ten system potrzebny - znudzi się, lub będziesz mieć jakieś problemy z nim to możesz łatwo odinstalować go jak aplikację z poziomu Winzgrozy :wink:

(system) #13

Ale.... Jak w takim razie mam sformatować dysk z XPekiem?

Bo w WUBI, nie ma takiej opcji

(Piotrkijak) #14

Naxter , mówię Ci, nie kombinuj, tylko normalnie zainstaluj z cd. Jak już tak się upierasz przy tym Wuib, to przez gparted możesz podzielić.

(Tux4) #15

CZARNY15 , tak naprawdę to WSZYSTKIE wydania Ubuntu starsze od 10.10 są bez Unity i są z GNOME. Naxter nie musi próbować TYLKO 10.04 LTS. Może też wypróbować 9.04, 9.10, 10.10, 8.04 itd.

(Łukasz14) #16

Naxter , nic nie musisz formatować, wystarczy wskazać partycję - instalator sam wszystko zrobi za Ciebie :wink:

(system) #17

Dobra ostatnie pytanie i zabieram sie do installa.

Jak stworzyc dysk bootowalny z pendriva? Bo nie mam akurat płyty

(Piotrkijak) #18

http://www.google.pl/search?q=Linux+Ubuntu+z+pendrive + http://www.google.pl/search?q=Linux+Ubuntu+z+pendrive

(sla17) #19

tux35 , co za sens jest ładować w starszy system, skoro istnieje nowszy nie sprawiający nikomu problemów?

(Tux4) #20

Ubuntu 11.04 nie sprawia NIKOMU problemów? Np. dziwne Unity? Zresztą starsze wersje Ubuntu są też dobre żeby sobie przypomnieć stare, dobre czasy :slight_smile: