Dwa systemy - Jak usunąć XP i wgrać Ubuntu?

Witajcie!

Mam dwa systemy, mianowicie Windows 7 i Windows XP. Chciałbym usunąć Windows XP i wgrać zamiast tego Ubuntu.

Mam dwie partycje, na C jest zainstalowany Windows XP a na D Windows 7

Więc jak poprawnie usunąć Windows XP a następnie wgrać Ubuntu?

Pozdrawiam

Dziękuje za odpowiedzi.

Normalnie, bootujesz Ubuntu, odpalasz instalację, przy partycjonowaniu wybierasz ręczny podział, kasujesz partycję z XP, tworzysz partycję o punkcie montowania /(dla systemu), potem drugą o punkcie montowania /home(na Twoje plik i dokumenty), jeżeli masz 1gb i mniej tworzysz jeszcze swap, / i home formatujesz w ext4 i po problemie… Teraz może Ci się to wydawać niezrozumiałe, ale jak uruchomisz instalator, to zrozumiesz o co mi chodzi…

A linux wykryje 7 i utworzy sie boot loader automatycznie?

Tak, Ubunciak ma swój bootloader (Grub się zwie) i w odpowiednim momencie dysk zostanie przeskanowany w poszukiwaniu systemów i wprowadzi 7. Zresztą będziesz wiedział czy wprowadzi, czy nie, bo jeżeli nie pomyliłem Ubunciaka z Mandrivą, to po wykryciu wyświetla jakie systemy zostały wykryte i jeżeli nie wykryje, to się nie przejmuj - po instalacji odpal konsolę, wpisz sudo fdisk -l, wciśnij enter, wprowadź swoje hasło do konta(będzie niewidoczne), skopiuj wynik polecenia i załóż temat w dziale GNU/Linux i tam pomogą Ci dodać 7 do listy, ponieważ Grub ma plik, do którego wystarczy tylko dopisać nazwę pod jaką ma być wyświetlany wpis WIndowsa przy wyborze os oraz na którym dysku, której partycji się znajduje i ot cała filozofia. Chociaż właściwie przed wykonaniem tego możesz spróbować wymusić wyszukanie i dodanie WIndowsa wpisując w kosnolę sudo update-grub i dopiero jak to nie pomoże założyć nowy temat załączając wynik polecenia fdisk -l, dzięki któremu użytkownik chcący Ci pomóc będzie wiedział jaki masz układ patryci i poda Ci od ręki gotowca jaki masz wklepać w plik konfiguracyjny gruba.

Dodane 14.05.2011 (So) 12:29

Jeszcze jedno, nawet nie bierz się za instaację Ubuntu 11.04, bo będziesz klął jak szewc. Jak już wgraj Kubuntu 11.04, albo Ubuntu 10.04/Kubuntu 10.04. Kubuntu od Ubuntu różni się tym, że ma inne środowisko graficzne - Ubuntu 11.04 ma Unity oraz gnome, natomiast Kubuntu ma wyłącznie KDE. Jeżeli mogę Ci coś doradzić, to zainstaluj sobie Mandrivę jeżeli chcesz wersję 11.04, bo ona nie jest jeszcze dopracowana i bezwzględnie czy masz z kde/unity/gnome, to sam system bez doinstalowanego przez Ciebie softu bierze 100% zasobów procesora…

Dobrze, a jeszcze jedno pytanie mam na pewnej płycie: Ubuntu 10.04 LTS czy jakoś tak, opłaca się to instalować? Bym nie musiał pobierać przynajmniej

EDIT:

To w koncu 10.10 czy 11? :smiley:

Naxter , ściągnij sobie wersję 11.04 LTS :wink:

11.04 nie jest wersją LTS. Ostatni LTS nosi numerek 10.04 i został wydany w kwietniu roku poprzedniego. 11.04 to wydanie “zwykłe”.

Możesz popróbować z wersją 11.04. Pobierz ją i spróbuj. Ja pracuje na niej normalnie. Jeśli Tobie nie będzie chodziła jak należy to widze, że problemu nie będzie. Skasujesz jedenastkę i wgrasz ze swojej płyty LTSa :wink:

Pozdrawiam.

Ja bym doradzał, wypróbowanie ubuntu 11.04 na wirtualnej maszynie. A tak na szybko to najlepiej weź ubuntu 10.04 LTS. Wydanie stabilniejsze, lepiej połatane i bez unity które mogło by cię zrazić. I polecam instalować tylko wydania LTS. Następne wydanie LTS to ubuntu 12.04 LTS.

Ja bym radził 10.04, bo na 11.04 użytkownicy narzekają, że są problemy z nim…

A słuchajcie, opłaca sie instalowac przez WUBI linux?

Na to pytanie Ci nie odpowiem, bo nie instalowałem przez Wubi.

lynxon , w takim razie przepraszam - mój błąd :wink:

Naxter , opłaca się, jeśli nie będzie Ci już ten system potrzebny - znudzi się, lub będziesz mieć jakieś problemy z nim to możesz łatwo odinstalować go jak aplikację z poziomu Winzgrozy :wink:

Ale… Jak w takim razie mam sformatować dysk z XPekiem?

Bo w WUBI, nie ma takiej opcji

Naxter , mówię Ci, nie kombinuj, tylko normalnie zainstaluj z cd. Jak już tak się upierasz przy tym Wuib, to przez gparted możesz podzielić.

CZARNY15 , tak naprawdę to WSZYSTKIE wydania Ubuntu starsze od 10.10 są bez Unity i są z GNOME. Naxter nie musi próbować TYLKO 10.04 LTS. Może też wypróbować 9.04, 9.10, 10.10, 8.04 itd.

Naxter , nic nie musisz formatować, wystarczy wskazać partycję - instalator sam wszystko zrobi za Ciebie :wink:

Dobra ostatnie pytanie i zabieram sie do installa.

Jak stworzyc dysk bootowalny z pendriva? Bo nie mam akurat płyty

http://www.google.pl/search?q=Linux+Ubuntu+z+pendrive + http://www.google.pl/search?q=Linux+Ubuntu+z+pendrive

tux35 , co za sens jest ładować w starszy system, skoro istnieje nowszy nie sprawiający nikomu problemów?

Ubuntu 11.04 nie sprawia NIKOMU problemów? Np. dziwne Unity? Zresztą starsze wersje Ubuntu są też dobre żeby sobie przypomnieć stare, dobre czasy :slight_smile: