Dwa systemy na dwóch dyskach w jednym PC - problem z uruchamianiem przez UEFI

Witajcie,

 

Na wstępie nie wiem czy ten temat jest we właściwym dziale, ale dotyczy poniekąd Windows 10. Nie spodziewam się że uzyskam tutaj odpowiedź ponieważ problem jest dość nietypowy.

 

Mianowicie w komputerze posiadam dwa dyski. Na obu jest Windows 10. Instalacja każdego z tych systemów odbywała się przy odpiętym jednym dysku tak aby Windows nie instalował mi ekranu wyboru uruchamiania systemu. Efekt jest taki że sam sobie poprzez klawisz [F11] decyduję jaki w danej chwili system chcę uruchomić. Oba systemy są zaszyfrowane przez bitlockera przy czym jeden z nich z użyciem sprzętowego szyfrowania w dysku SSD i co za tym idzie podczas instalacji konieczna była instalacja systemu w trybie UEFI. Teraz jest pewien zgrzyt. Gdy włączam komputer domyślnie startuje mi system na dysku SSD. Tak jak zresztą chciałem. System z drugiego dysku już po manualnym wyborze. I wszystko do tego momentu jest jak najbardziej ok. Problem pojawia się  gdy mam uruchomiony drugi system i uruchomię komputer ponownie. Wtedy automatycznie chce ładować mi system z drugiego dysku. Wygląda to tak jakby UEFI pamiętało jaki system było ostatnio uruchomiony? Póki co jedynym wyjściem gdy chcę uruchomić system z pierwszego dysku podczas gdy mam uruchomiony Windows z drugiego pomaga wyłączenie komputera i ponowne jego załączenie. Niby nic wielkiego, ale bardzo często przełączam się pomiędzy systemami i jest to dość uciążliwe na dłuższą metę. Da się coś z tym zrobić?