Dwa systemy na dwóch partycjach czy wirtualizacja lepsza

Używam obecnie Windows 8, dodatkowo muszę mieć XP… zatem, które rozwiązanie jest lepsze, wydajniejsze? Chodzi mi o częste włączanie laptopa i co lepiej się sprawdzi dwa systemy na dwóch partycjach czy wirtualizacja? 

Przy wirtualizacji tracę czas na włączenie dwóch systemów, przy dwóch dyskach włączanie się skraca chyba, żeby hibernować system ale chyba ósemki się nie da.

Dodam, że przy tym częstym włączaniu podpinam pod usb różne urządzenia.

Proszę o podpowiedzenie, które rozwiązanie jest lepsze abym się ukierunkował.

Wirtualizacja zapewnia o wiele szybsze włączenie systemu-gościa niż wyłączenie jednego systemu i włączenie drugiego. Do tego odpwada problem ze sterownikami - gdzie nowe komputery niekoniecznie muszą mieć poprawne sterowniki do takiego staruszka jak Windows XP.

VirtualBox przykładowo zapewnia także bezproblemowo działającą wirtualizację USB.

 

Jeżeli nie potrzebujesz specyficznych wymagań (np. dostępu do sprzętu) to proponowałbym wykorzystać np. darmowego VirtualBoksa.

 

PS Da się hibernować Windows 8 bez problemu.

Cześć,

 

Wiadomo, że instalacja systemu bezpośrednio na komputerze jest rozwiazaniem wydajniejszym niż wirtualizacja.

W takim jednak wypadku chcąc skorzystać z drugiego systemu musisz ponownie uruchomić komputer i włączyć drugi system.

Dlatego też uważam, że lepszym czyt. wygodniejszym rozwiązaniem jest mimo wszystko wirtualizacja systemu, o ile posiadasz sprzęt który pozwoli na komfortową pracę na obu systemach jednocześnie.

Nie wiem którą wersję Windows 8 posiadasz, ale wersja Pro posiada bardzo fajne narzędzie Hyper-V, do instalowania wirtualnych systemów.

Nie trzeba instalować zewnętrznych programów, choć jak bardzo chcesz to nie ma problemu.

 

Pamiętaj jednak o dwóch rzeczach, na wirtualnych systemie, raczej sobie nie pograsz w gry. Po drugie instalując starszy system, obok nowszego będziesz musiał bawić się w przywracanie bootloadera nowszego systemu.

Używam obecnie virtual box’a na którym mam xp i oprogramowanie do samochodu a chciałbym xp wykorzystywać do konfiguracji routerów i nie wiem czy virtual box da radę czy lepiej mieć system tradycyjnie zainstalowany.

 

Posiadam Windows 8 pro ale nigdzie nie mogę znaleźć tej funkcji hyper.

 

To świetnie, że ma funkcję hibernacji, bo będę mógł mieć otwarte dwa systemy i hibernować co skróci czas włączania systemu macierzystego i virtual boxa. Najwyżej może zainwestuje w dysk ssd, tylko nie wiem czy do starego kompa mi się to opłaci. Prz okazji zapytam ile tak mniej więcej musiałby mieć dysk ssd, który pomieści Windows 8, wirtualizacje XP może windows server, do tego photosopa + kilka lżejszych programów?

Cześć,

 

Hyper-V w Windows 8 trzeba zainstalować poprzez zaznaczenie checkboxa na liście w opcjach Turn Windows feature on or off: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/hyper-v-run-virtual-machines.

Co do wykorzystania wirtualnego systemu do konfiguracji routerów (cokolwiek masz na myśli) wydaje mi się że nie powinno być problemów. Choć lepiej sprawdź sam, czy wszystko co chcesz działa poprawnie.

Warto tylko zwrócić uwagę, że Hyper-V w Windows 8 nie obsługuje USB dla gości. Jeśli potrzebujesz aby twój Windows XP miał dostep do urządzeń USB to nie możesz użyć Hyper-V.

I oczywiście Hyper-V konfliktuje z innymi programami tego typu - nie będą działały dwa na raz. A czasami nawet dwa zainstalowane nie mogą być.

Dziękuję za informację, widzę że nieświadomie wprowadzam autor tematu w błąd, polecając Hyper-V.