Dwa systemy na jednej partycji

nie wiem jak wybrnnac z tej okropnej sytuacji. Chcialem zainstalowac nowy windows xp pro , ale zainstalowalem go na tej samej partycji, teraz dzialam na tym nowym systemie, ale chce wrocic do poprzedniego i nie wiem jak. Mam taki balagan z partycjami i systemami, nie wiem jak powrocic do mojego starego systemu, ponizej zamieszaczam zdjecie jak to wszystko wyglada

tak jak widac na partycji D sa dwa systemy (WINDOWS.0 NOWY oraz WINDOWS na ktorym pracowalem wczesniej) obecnie jestem na NOWYM i nie wiem jak przejsc do starego, wszystkie foldery naleza do starego systemu

na dysku C byly 3 systemy (same foldery z plikami systemu) usunalem je recznie, i teraz podczas uruchamiania komputera moge jedynie pierwszy system wybrac z czterech ponieaz na tamtych brakuje pliku HALL.dll

nie moge zainstalowac nawet partition magic, poniewaz wyswiela jakis komunikat o nie geometrycznosci dysku

prosze o pomoc

Spróbuj nacisnąć f8 przy włączaniu kompa. Potem wybierasz Uruchom normalnie i wybierasz stary system.

hackyy , w twoim przypadku proponuję jednak nową instalację z poprawnie podzielonym dyskiem. Może i da się uruchomić stary system ale nie będzie już działał jak poprzednio.

dalem F8, podczas startu mam 4 pozycje xp professional

  1. NOWY system ktory dziala

  2. brak pliku hall

  3. to samo

  4. kreator instalacji xp prosi o cd xp sp3

nigdzie nie mam starego systemu, gdybym mogl przynajmn\iej zainstalowac partition magic to bym kombinowal z aktywnymi partycjami a tu nic

:frowning:

Najlepiej to zrób to co napisał lazikar , bo masz straszny syf i nawet jak już się dostaniesz do starego XP to i tak nie będzie chodził tak jak przed…

Wywalić wszystkie partycje i porobić je od nowa i potem postawić system.

niestety obawiam sie, ze odpalenie starego systemu jest niemożliwe. WinXP podczas instalacji na tej samej partycji nakłada system jeden na drugi, wpisuje sie sam do MBR (obszar startowy dysku) nie patrząc na to, czy tam już coś jest, być może za pomocą jakiegoś trzeciego oprogramowania uda sie to zrobić, ale nie wiem czy takowy program istnieje.

no a na dysku masz naprawde masakre, masz wogóle źle podzielony dysk.

Ja proponuje zgrać to co najważniejsze (puki działa Ci jakikolwiek system) na inny dysk lub DVD i poukładać poprawnie partycje. Właściwie poukładane partycje wyglądają tak:

Partycje podstawowa, na winXP wystarczy (patrząc na pojemność Twojego dysku) 6-8GB w zależności od tego, czy razem z systemem instalujesz sporo oprogramowania.

Partycja rozszerzona to CAŁA reszta dysku (to co jest w zielonej ramce na obrazku) i na niej Tworzysz dyski logiczne w zależności od uznania.

Pamiętaj o kolejności, Partycja podstawowa = system, Rozszerzona = cała reszta, przy reinstalacji systemu, formatuejsz tylko C (podstawową) a reszte danych masz nienaruszonych, oczywiście wszystko co ważne trzymasz na innych partycjach (nie na C)

Jednakże WinXP radzi sobie z startem z dysku logicznego, jednakże wpływa to na szybkość i sprawność systemu.

Pozdr.

hackyy , na forum używamy polskich znaków (ą, ż, ę, ó, itp.), w związku z tym proszę wyedytować swoje posty i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.