Dwa systemy na jednym dysku

Swego czasu zainstalowałem dwa systemy na dysku, na partycji C win98se, na D winxp. Proszę o pomoc, tak krok po kroku, jak odinstalować win89, chciałbym używać tylko winxp i zwolnić partycję.

hardrock sformatować C ,i "powiększyć D za pomocą narzędzia np:

:arrow: GParted. . .

Nie mam pewności ale plik boot.ini znajduje sie prawdopodobnie na dysku C, a bez niego komputer nie będzie wiedział gdzie są poinstalowane systemy. W takim wypadku po sformatowaniu C bedziesz musiał odbudować ten plik (nie wiem czy na płycie windowsa jest odpowiednie nażedzie, możesz też skopiować ten plik na D potem sformatować partycje C z poziomu windowsa xp i przekopiować ten plik na C). Partycji nie musisz łączyć xp spokojnei może zostać na D, chyba że wolisz mieć go na C.

Prosty format nie wystarczy, to wiem, problem jest z plikiem boot.ini, podobno należy skorzystać z konsoli odzyskiwania, trzeba odbudować jakieś bootsektory? Nie wiem.

zainstaluj najpierw xp na c a potem 98 na D ;p

hardrock chce sie właśnie pozbyć 98, pozatym wydaje mi sie (choć moge sie mylić) że 98 można zainstalować tylko na c

ps. ja do odbudowy sektorów rozruchowych używam płytki od mandrivy linux, jak pisałem wyżej nie wiem czy (gdzie) jest odpowiednie narzędzie na płycie xp

Chciałbym mieć jeden system, xp na D, nie chciałbym go ponownie instalować. Podobno należy w moim przypadku sformatować partycję C, następnie uruchomić komputer z płyty instalacyjnej, a następnie przejść do konsoli odzyskiwania. W wierszu poleceń wpisać komendę fixboot (np. fixboot C:). Zapisuje ona na partycji systemowej nowy sektor rozruchowy (ang. boot sector). Mam wpisać fixboot C: czy D:?

Czyli wpisujesz fixboot d :slight_smile:

A może sformatuj C:/ zmień sobie rozmiar partycji D:/ na większy a na c utwórz sys, i miej na nim pamięć wirtualną?