Dwa systemy na jednym dysku

(system) #1

Swego czasu zainstalowałem dwa systemy na dysku, na partycji C win98se, na D winxp. Proszę o pomoc, tak krok po kroku, jak odinstalować win89, chciałbym używać tylko winxp i zwolnić partycję.

(Irekxara) #2

hardrock sformatować C ,i "powiększyć D za pomocą narzędzia np:

:arrow: GParted. . .

(Tadeusz Danielak) #3

Nie mam pewności ale plik boot.ini znajduje sie prawdopodobnie na dysku C, a bez niego komputer nie będzie wiedział gdzie są poinstalowane systemy. W takim wypadku po sformatowaniu C bedziesz musiał odbudować ten plik (nie wiem czy na płycie windowsa jest odpowiednie nażedzie, możesz też skopiować ten plik na D potem sformatować partycje C z poziomu windowsa xp i przekopiować ten plik na C). Partycji nie musisz łączyć xp spokojnei może zostać na D, chyba że wolisz mieć go na C.

(system) #4

Prosty format nie wystarczy, to wiem, problem jest z plikiem boot.ini, podobno należy skorzystać z konsoli odzyskiwania, trzeba odbudować jakieś bootsektory? Nie wiem.

(antiferno) #5

zainstaluj najpierw xp na c a potem 98 na D ;p

(Tadeusz Danielak) #6

hardrock chce sie właśnie pozbyć 98, pozatym wydaje mi sie (choć moge sie mylić) że 98 można zainstalować tylko na c

ps. ja do odbudowy sektorów rozruchowych używam płytki od mandrivy linux, jak pisałem wyżej nie wiem czy (gdzie) jest odpowiednie narzędzie na płycie xp

(system) #7

Chciałbym mieć jeden system, xp na D, nie chciałbym go ponownie instalować. Podobno należy w moim przypadku sformatować partycję C, następnie uruchomić komputer z płyty instalacyjnej, a następnie przejść do konsoli odzyskiwania. W wierszu poleceń wpisać komendę fixboot (np. fixboot C:). Zapisuje ona na partycji systemowej nowy sektor rozruchowy (ang. boot sector). Mam wpisać fixboot C: czy D:?

(Tadeusz Danielak) #8

Czyli wpisujesz fixboot d :slight_smile:

(Marcin E Pc) #9

A może sformatuj C:/ zmień sobie rozmiar partycji D:/ na większy a na c utwórz sys, i miej na nim pamięć wirtualną?