Dwa systemy na jednym komputerze

Witam mam taki problem:

Na jednym dysku mam zainstalowany system Windows Xp na drugim dysku mam zainstalowanego tez Xp ale inną wersje gdy podpinam ten drugi dysk do komputeraz i gdy chce wejść w partycje z systemem wyskakuje mi że Dysk G nie jest zformatowany czy chcesz go zformatowac teraz?. Zależy mi bardzo na danych na tym dysku. Słyszałem że te systemy mogą się grźć. Prosze o pomnoc

A jak kwesta zworek? jak masz ustawione?

A możesz normalnie uruchamiać system z tego drugiego dysku? W sensie, że pierwszy niewłożony w tym czasie.

Uruchamiam komputer z jednym dyskiem potem podpinam 2 i gdy chcę wejść w tym drugim dysku na partycje z systemem pisze to samo. Zworki są ustawione jedna na master druga na slave

Zaraz, albo ja coś dzisiaj tępy jestem, albo coś niezrozumiale piszesz. Pozwolisz tylko, że ustalę fakty:

  • masz dwa dyski, z czego na obu jest zainstalowany działający system Windows XP,

  • kiedy masz podpięty wyłącznie dysk nr 1 na master, da się włączyć z niego Windowsa wszystko jest ok,

  • kiedy wyłączysz komputer, wepniesz jeszcze dysk nr 2 (w konfiguracji slave), uruchamia się system z dysku nr 1, działa, ale nie możesz odczytać żadnych danych z dysku nr 2,

  • kiedy wyłączysz kompa, wypniesz oba dyski i dysk nr 2 znowu podłączysz, samego, na master, Windows się włącza i działa ok, masz dostęp do danych, których wcześniej z tego pierwszego nie mogłeś odczytać,

  • i kiedy wyłączysz, wepniesz dysk nr 1 na slave, włączy się system z tego drugiego, ale nie będziesz mógł odczytać nic, co jest na pierwszym.

Tak Cię zrozumiałem. Jeśli jest tak jak piszę, od razu strzelałbym na taśmę - wymień taśmę i może będzie już dobrze. :wink:

Na tym2 dysku jest windows nie działający działa wcześniej ale coś się popsuło z dysku 1 zawsze moge odczytać dane na obu partycjach zato z dysku 2 nie moge odczytać danych z partycji z systemem

A co się dzieje, kiedy masz włożony tylko ten drugi, zepsuty, i próbujesz z niego włączyć Windowsa? Czarny ekran? W nieskończoność wyświetlający się pasek ładowania Windowsa? Jakiś komunikat?

Gry włączam komputer na tym drugim dysku wyskakuje mi komunikat brak pliku NTLDR.

Brak lub uszkodzenie pliku NTLDR

Konsola odzyskiwania płyta CD z systemem

komendy

cd C :\

copy X :\i386\ntldr

C partycja systemowa

X litera CD

:slight_smile:

A mam jeszcze jedno pytanie miałem zainstalowanego windowsa na jednym dysku potem zainstalowałem drugi system na drugim dysku odpiołem 2 dysk i teraz mi pokazuje żeby wybrać system przy włączaniu windowa co trzeba zrobić aby mi to nie wyskakiwało za każdym razem?

Poszukaj na forum coś o edycji pliku C:\boot.ini. Chyba, że system to Vista, to pobaw się ostrożnie programem EasyBCD.

“Mój komputer” -> “Właściwości” ->“Zaawansowane” ->“Uruchamianie i odzyskiwanie” i klikasz “Ustawienia”

Uważaj co robisz aby system nie siadł. Najlepiej wcześniej w google poszukaj jak się to dokładnie ustawia.

Dziękuje pomogło z edytowałem plik autostartu boot.ini wykasowałem z niego klucz tamtego systemu i działa świetnie. jeszcze jutro spróbuje wgrać ten plik ntldr i to wszystko i ile nie będę miał problemów.

Ja tam myślę, że wrzucenie ntldr wiele nie da, skoro dysk z poziomu innego systemu jest nieczytelny… Przypuszczam, że system plików (albo może i dysk fizycznie) jest zwalony. Ale spróbować warto.