Dwa systemy na jednym komputerze

Witam :slight_smile:

Chciałbym doinstalować drugi system, windows 7 home premium. Niestety nie do końca wiem jak się za to zabrać.

Juz na początku instalacji, przy kopiowaniu plików wyskakuje błąd instalacji.

Co muszę odblokować by móc zainstalować drugi system?

A masz dokładniej opisany błąd niż tylko błąd instalacji?

No właśnie, tak myślalem, że zrobię, niestety zaraz tylko po tym jak zaczynają się kopiować pliki wyskakuje komunikat, że wystąpił nieoczekiwany błąd, żeby zacząć instalacje od nowa. Bez oznaczenia żadnego kodu, nic, tylko ten napis.

8 na 7 do się http://www.centrumxp.pl/Windows8/2526,Windows-8-obok-Windows-7.aspx

ale 7 na 8 to nie wiem czy Ci się uda

A ogólnie nwm czy to prawda ale słyszałem, że żeby mieć 7 i 8 najpierw trzeba zainstalować 7 a potem 8. A możesz spróbować na innym pc czy instalator odpali?

Pierwszym problemem jest nowy system tablic partycji GPT (GUID Partition Table) wprowadzony razem z Windows 8, Windows 7 także go obsługuje ale tylko wersja x64.

Następnym problemem może być nowy BIOS a właściwie następca BIOSu czyli UEFI. O ile system UEFI bardzo ułatwia konfigurację komputera oraz przyspiesza ładowanie systemu to przy próbie instalacji dwóch systemów operacyjnych sprawia pewne problemy.

 

 

Więc co trzeba zrobić aby zainstalować Windows 7 obok 8? Jest kilka kroków będzie nazwy mogą się różnić w zależności od modelu komputera:

  1. Przygotujmy wolne miejsce na dysku pod instalację sytemu, albo przez windowsowy menadżer dysków zmniejszmy/usuńmy istniejącą partycję albo wykorzystajmy do tego inny program. Windowsowy menadżer ma jedną wadę może się okazać że nie możemy zmniejszyć partycji o tyle ile byśmy chcieli pomimo wolnego miejsca na dysku, powodem tego są pliki oznaczone przez system jako dane nieprzenosuwalne (defragmentator dysku też ich nie przesunie). System Windows skanuje dysk od końca do wystąpienia pierwszego takiego pliku lub danych i o tyle pozwoli nam zmniejszyć partycje. Wspomniany problem nie występuje w innych menadżerach partycji.

  2. W BIOSIE (będę pisał bios mimo że tak naprawdę teraz to UEFI dzięki temu każdy będzie wiedział o co chodzi) należy włączyć tryb bootowania legacy(nazwa może się różnić w zależności od komputera) dzięki temu będziemy mogli wybrać DVD jako napęd z którego komputer ma ładować system.

  3. Z płyty włączamy instalatora Windows 7 i postępujemy tak jak podczas normalnej instalacji systemu. Po zainstalowaniu najpewniej będzie nam się włączał od razu Windows 7 i nie będzie możliwości wyboru systemu.

  4. Potrzebna nam płytka z Windows 8 startujemy z niej instalatora i wybieramy napraw komputer, następnie włączamy linie komend i wpisujemy:

bcdboot c:\Windows

gdzie c: to nasz dysk z Windowsem 8

  1. Teraz powinno przy starcie systemu pokazać się nam menu wyboru systemu operacyjnego, jeżeli domyślnym systemem będzie Windows 8 to pojawi się nam graficzne menu kafelkowe, natomiast jeżeli jako domyślny system ustawimy Windows 7 to menu będzie w postaci tekstowej znanej z poprzednich edycji systemów windows.

System 64bit, procesor x64, czyli będzie pasował?

Nie wiem jak sprawdzić czy mam bios czy uefi?

 

ew, jak nie daję tak rady, to czy całkowicie mogę usunąć windowsa 8 i wgrać tylko 7 ?

W uefi secure boot ustaw na disabled. csm mode lub legacy szukaj coś w ten deseń i ustaw na enabled. Wtedy będzie działać instalacja W7 zakładając, że to x64 bo na pewno styl partycji GPT.

Daj zdjęcie niosą lub euefi. Rozpoznamy. Ale możesz nawet w Google wpisać bo uefi a bios to w ogle co innego