Dwa systemy operacyjne, zmiana dysków, oznaczeń etc

Witam.

Od jakiegoś czasu mam system winXp prof. Nie pamiętam, dlaczego/w jaki sposób został wgrany na partycję C i D. Chciałabym wyczyścić dysk C i sprawic by dysk D był dyskiem z systemem, jak domyślnie dla wszystkich jest dysk C.

Z góry mówię, jestem osobą totalnie zieloną i nie wiem, jak to zrobić, od czego zacząć.

Z góry dzięki za pomoc.:wink:

Cześć

Z tego co wiem system Windows zawsze wgrany jest na jedną partycję więc nie wiem jak u ciebie on mógł zostać wgrany na partycję C i D.

Opisz dokładnie co chcesz zrobić? Wgrać system od początku czy jeszcze coś innego?

Jak się nie ma pojęcia, to się nie rusza, bo może się skończyć tak, że wrócisz tutaj, ale będziesz już błagać o pomoc w odzyskaniu danych. Oddaj do serwisu, to ogarną temat bez problemu. Myślę, że więcej jak 50 zł. nie wezmą, jedna lepiej zapytać, bo są serwisy, gdzie za głupie wgranie Windowsa krzyczą 150 zł., tak więc lepiej zapytać, żeby się nie okazało. że za samo usunącie systemu zapłacisz 70, czy 80 zł.

System Windows powinien być zainstalowany na partycji “C”, więc nie szukaj problemów.

Jak C jest pierwszą partycją i ogólnie ta litera jest domyślna jako systemowa. Dodatkowo znajdują się pliki rozruchowe czy też odniesienia menu do pozostałych systemów jak są . To formatując partycję C nie uruchomisz systemu z D. Jak są to te same systemy to czego pytasz się o usunięcie C a nie D.

Ech, system jest wgrany na obie partycje. W sumie dysk C mogę nazwać sobie nawet H. I będzie to bez różnicy… Jest wgrany, bo tak. Są od siebie całkowicie niezależne. Wiem ,że rozruchowe są na C, ale rozruchowe są też na D. Ogólnie, wiem, że można było z pozycji administratora zmienić nie tylko nazwę/ścieżkę, ale właśnei to, że np dysk D był dyskiem systemowym/głównym/domyślnym. Nie pamiętam tylko jak to się robiło.

Serwis jest mi nie potrzebny :smiley: Zależało mi, żeby zrobić to w domu, jak sie nie uda, pójdę w poniedziałek do nauczyciela od systemów. Liczyłam na to, że dostanę odpowiedź, np. PPM na pasku zadań->własciwości->ciag dalszy jakiejś instrukcji Hm, w takim razie ogarnę temat z wujkiem google jeszcze dzisiaj, a jak nie, to zapytam. Niestety skleroza nie boli - tylko doskwiera. :wink:

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi. :3

Jest program http://traxter-online.net/easybcd-zarza … raficznym/

I nim można się pobawić która partycja ma być rozruchowa przed kasowaniem jednego systemu. Ewentualnie użyc komend w konsoli odzyskiwania uruchamiania systemu http://traxter-online.net/naprawa-i-kon … u-windows/

A może wystarczy usunąć ścieżkę do systemu znajdującego się na C? Czyli: start/uruchom/msconfig/Rozruch i usuń wpis odpowiadający za start systemu z dysku c.

Poprawiłem link do programu Easy BCD bo odnosiło się do czego innego.

A co do propozycji kolegi stranger 004 , to najpierw może trzeba ustawić domyślny system we wpisie który ma zostać i dopiero usunąć drugi. Ale sprawy nie rozwiązuje jeśli by chciał z formatować C, bo plik boot. ini , jak znajduje się na partycji c: i inne pliki rozruchowe i jest jako partycja aktywna rozruchowa. To kasując ją raczej potem nie uruchomi systemu. Rozwiązaniem może być program Easy BCD którym według opisu można zmienić partycję rozruchową z przeniesieniem plików rozruchowych i ustawienie jako aktywnej. Ale ponoć aktualizacje MBR mogą czasem z powodować że straci się dostęp do danych z innych partycji. I nie wiem na pewno czy przy takich zmianach takie coś by nastąpiło. Więc lepiej zabezpieczyć dane na innych nośnikach jeśli podejmie się takie operacje na wszelki wypadek.

Sprawa wydaje się prostsza jeśli po edycjii boot.ini, nie będzie się formatować i może też nie zmieniając litery dysku partycji rozruchowej C. A tylko wykasować przez zwykłe usuwanie dane widoczne.

Nie trzeba nic ustawiać - są 2 wpisy odpowiadające za start systemu, wybiera się do skasowania ten, który nie będzie odpowiadał za start i to wszystko. Zwłaszcza że na obu partycjach jest sektor rozruchowy, to nie powinno być żadnego problemu ze startem systemu po edycji wpisu.

Użycie EasyBCD mimo wszystko jest chyba bardziej bezpiecznym sposobem do tego typu zmian :slight_smile: