Dwa systemy - Usuwanie jednego

Witam!

Aktualnie na komputerze mam dwa systemy operacyjne - Windows 7 i Windows XP.

Chciałbym, teraz usunąć Windows XP, czy mogę zwyczajnie zbootować system z płyty instalycyjnej (7) i sformatować partycję z XP?

nie rozumiem tego zdania

:slight_smile:

Chce pewnie usunąć win 7 formatując partycję z tym systemem, pozostawiając na dysku win xp. Naxter, nie możesz tego zrobić. Oba systemy są ze sobą powiązane. Jeśli usuniesz jeden, to i drugi nie będzie ci działał. Chcąc usunąć win 7, musisz przeinstalować również win xp

Darmik24 po pierwsze nie pisz jak nie wiesz, po drugie nie mieszaj bardziej niż autor ‘wątka’ namieszał…

prosimy jeszcze raz, jak Leon$ napisał nic nie kumamy

Pomyliłem się, chcę usunąć WINDOWS XP a zostawić 7.

Jak mogę to zrobić? Czy wystarczy za pomocą instalatora Windows 7 sformatować partycję z Windows XP?

Przeczytaj tytuł postu - usuwanie jednego systemu. Naxter namotał w zdaniu, fakt, ale można się domyślić, o co chodzi.

Dodane 31.07.2011 (N) 15:19

No i proszę, jest tak, jak myślałem, tylko pomylił systemy, ale to na jedno wychodzi. I po co te twoje uwagi, birbag? Staraj się być bardziej domyślny :slight_smile: Naxter, nie możesz tego zrobić. Jak usuniesz jeden system, to musisz i przeinstalować drugi. Nie sprawdzałem tego na win 7. Ten system jest bardzo sprawny i odporny. Po usunięciu win xp, coś tam pewnie będzie działało, ale nie obędzie się bez błędów.

Ok, dzięki za odp.

Dodane 31.07.2011 (N) 15:26

A czy na to samo by wychodzilo, jeśli na miejsce XP zainstaluje linux ubuntu?

Ubuntu, to co innego. Jest to całkowicie niezależny system, bardzo przyjazny. Linuxa możesz spokojnie instalować i usuwać bez szkody dla windowsa.

Czyli moge spokojnie w tej chwili uruchomic instalator Linux Ubuntu, sformatować z jego poziomu partycję z XP i będzie ok?

Bzdura! Po usunięciu jednego Windowsa, nie trzeba reinstalować drugiego. Wystarczy naprawić mu rozruch z płytki instalacyjnej.

Nexar: Możesz, ale po usunięciu XP, Seven może już nie wystartować, dlatego po usunięciu XP sprawdź czy Seven startuje. Jeśli nie wystartuje, to uruchom instalator Win7, wybierz opcję napraw, po czym napraw rozruch.

Najpierw zrób porządek z Windowsami - tutaj szczerze powiem nie wiem jak to wygląda w szczegółach, a potem instaluj linuksa.

Nie. Najpierw wykonaj defragmentację wszystkich partycji Windowsa, potem w trybie live-cd linuksa uruchom program GParted sformatuj partycję C : \ Windows XP na system plików ext4 z księgowaniem => Zastosuj. Potem uruchom instalator Ubuntu i jako punkt montowania głównego systemu plików wskaż tą nowo utworzoną partycję ext4. Na koniec instalator zapyta, czy zainstalować bootloader (Grub) w sektorze MBR pierwszego dysku twardego. Windows 7 powinien zostać wykryty i dodany do listy wyboru systemów.

Robiłeś to? Sprawdziłeś? Zainstalowane systemy windows są ze sobą powiązane nie tylko sektorami rozruchowymi. Ostrzegam, że będą problemy. Jeśli to dla ciebie taka bzdura, to równie dobrze można nie korzystać z programów deinstalacyjnych, tylko gry i programy usuwać z systemu metodą PPM i usuń. I co z tego będzie? Błędy.

Nie siej niepotrzebnego zamętu, opowiadając takie bzdury! Robiłem to, sprawdzałem. Systemy w żaden sposób nie są powiązane poza danymi rozruchu. Te znajdują się na dysku z pierwszym system. Jeżeli przy formacie się je usunie, można przy użyciu płytki z system i opcji napraw odbudować te dane. Poza tym odinstalowywanie programów to zupełnie co innego, bo programy zostawiają śmieci w systemie. System po sformatowaniu partycji zniknie w całości.

No dobrze, w porządku, naprawiaj sobie te dane. Ja w każdym razie preferuję czysty i sprawny system bez jakichkolwiek napraw. Naprawy traktuję, jako opcję awaryjną, tymczasową, dlatego odradzam takie czynności. Zresztą to naprawianie na win 7 na pewno działa sprawniej i lepiej, niż na dawnym xp, więc ostatecznie jeśli komuś to nie przeszkadza, niech “se” to robi.

Witam!

Piszę do was teraz, z Live CD linuxa…

Czy nie mogę tak zrobić, ze podczas instalowania Ubuntu daję Ręczne określanie partycji, wybieram partycję z XP, zmień, daję użyj jako: Ext4, zaznaczam formatuj partycję a punkt montowania wybieram / i zaczynam instalować?

Możesz.

Polecam jeszcze zmniejszyć jakąś partycję o 100-200MB i użyć owe miejsce jako ‘partycja wymiany’. Niektóre programy mogą bez niej działać niewłaściwie.

Kolego, nie idź w zaparte jak nie znasz tematu. Jeśli ktoś cię poprawia, to sprawdź czy na pewno masz rację.

Po instalacji kilku Windowsów na jednym dysku, uzyskujemy:

-jeden program rozruchowy, w MBR, do 446 bajtu. Format jednego z Windowsów powoduje nieprawidłowe wpisy (odwołujące do niczego).

-jedną tablicę partycji z czterema głównymi partycjami, 64 bajty (po 16 na partycję, brak partycji = szesnaście bajtów 00). Po formacie 16 bajtów może, ale nie musi ulec zmianie, nikomu to nie przeszkadza. W przypadku dysków logicznych także nic nikomu nie przeszkadza.

-jedną kopię plików startowych na dysku. Zależnie od wersji systemów. Po formacie partycji z tymi plikami, reszta Windowsów nie działa, bo nie ma jak zbootować.

Robiłem to setki razy i wiem, że wystaczy naprawić rozruch. Vista ma to już zautomatyzowane. XP i starsze wymagają podania maksymalnie 2 poleceń w konsoli.

Deinstalatory właśnie tak działają. Tylko oprócz folderu w program files, usuwają wpis w rejestrze, a niektóre nawet konfigi, tempy i inne syfy.

I na koniec najważniejsze: Format, to nie rozwiązanie problemu. Niektórym zależy na posiadaniu gotowego systemu, a nie zabawie w późniejsze szukanie programów, sterowników, zaginiętych danych…

I rozumiem, ze jak tak zrobie to 100%, linux wykryje mi Wina i stworzy GRUBa?

Bo nie chciałbym, sobie przez to spaprać systemu…

Ale zaraz… windows sobie automatycznie usunie XPka z listy wyboru systemów, czy po prostu grub automatycznie “zastąpi” loadera windowsa?

Nie będzie z tym problemow?

2 pytanie. Lepiej zainstalować Ubuntu 11, czy 10?

10.04 jest stabilne i tę wersję ci polecam.

10.10 ma nowsze paczki.

11.04 ma nowy interface i pobodno jest najmniej stabilny z tej trójcy.

W miejscu, gdzie będziesz tworzył partycje, powinno być okienko z wyborem miejsca instalacji programu rozruchowego (GRUB). Wybierz tam MBR lub sda (bez cyferek).

GRUB wywali NTLDR (windowsowego loadera).

Czy GRUB wykryje system? Jeśli pliki odpowiedzialne za rozruch Windowsów były na partycji z Seven, to wykryje. W innym przypadku (lub gdy zainstalujesz program rozruchowy w nieodpowiednim miejscu) startować będzie tylko Ubuntu.

Jak to naprawić? Uruchom komputer z płytki Sevena i wybierz naprawę komputera. Z wyświetlonej listy wybierz naprawę rozruchu.

Jeśli zdechnie ci przez to GRUB, to uruchom Ubuntu w sesji Live, pobierz ten skrypt do katalogu domowego, wypakuj, nadaj mu prawo do uruchamiania (we właściwościach) i uruchom (na stronie podano polecenie). Zapytany o miejsce instalacji GRUBa wybierz MBR.

Do reszty: wiem, że można to zrobić prościej i szybciej, ale zależy mi na tym, by kolega rozumiał co robi, a nie tylko przepisywał komendy.

No to mam problem…

Wydaję mi się ze pliki odpowiedzialne za rozruch, Windowsów są na partycji XP, a ja nie mam płyty 7 na razie…

Wiesz, jak sprawdzić gdzie sa pliki odp. za rozruch?

Zobacz, w którym systemie masz (ukryte):

-plik C:\bootmgr

-folder C:\boot