Dwa systemy Windows 10 na dwóch dyskach w jednym komputerze

Witam.
Ostatnio zainstalowałem dwa systemy Windows 10 na dwóch dyskach osobno, ale mi to padło i nie wiem czy wykonałem instalacje dobrze.
Dysk zamontowany na stałe 1 system, drugi dysk wyciągany kieszenią w laptopie drugi system.
Mam użyć dwóch MBR dla każdego z dysków osobno, czy tablicę? chociaż mogę nie wypowiadać się prawidłowo.
Zasada - Laptop z zamontowanym na stałe dyskiem uruchamia się normalnie, drugi system ma startować tylko z Boot Menu po włożeniu dysku do kieszeni.
Instalacja - Instaluję Windows na dysku, który jest zamontowany wewnątrz komputera, do instalacji drugiego systemu wyciągam na czas instalacji ten pierwszy dysk, jeśli tego nie zrobię druga instalacja połączy systemy (botowania, czy coś tam) i podczas uruchamiania widnows będę widział “wybierz system”, a tego nie chcę.

A dlaczego tak nie chcesz? Podpinasz do kieszeni, wybierasz odpowiednią pozycję (idzie to wyedytować) i gitara :slight_smile:

Chcę wybrać system, ale z boot menu, bo z windowsa mnie drażni, a ten drugi system to na testy różnego rodzaju także jak padnie to reset windowsa i wtedy będzie się to menu nadpisywać.

Dobrze robisz. Do instalacji każdego z systemów podłączaj tylko jeden dysk i bootloader zostanie zapisany na każdym dysku osobno. Później podczas startu będziesz spamował F11 czy tam inny klawisz odpowiedzialny za quickboot menu i wybierzesz dysk z systemem który cię interesuje.

Tak robiłem, ale pewnego dnia padły mi dwa systemy na raz i nie wiem dlaczego, jest kilka powodów, jednym z nich jest, że pokusiłem się kupić na allegro antywirus mcaffe i tam był jakiś cleaner więc nie wiem czy ten cleaner czegoś mi nie zrobił bo raz go włączyłem, ale nie jestem pewien jaki czas minął od włączenia cleanera a padnięciem systemów, drugi powód to myślałem, że może trzeba mieć tą tablicę rozruchową.

Bootloader jest wpisywany albo w MBR, albo przy UEFI jest od tego osobna partycja. To zależy w jakim trybie instalowałeś systemy. Ustawia się to w biosie tryb legancy/bios i wtedy leci do MBR.
Co do antywirusa, to gorzej chyba wybrać nie mogłeś :wink:

W takim razie lepiej legacy i rozruch zostanie na partycji dysku, tak?
To będzie tak?
Legacy:

  • disk0-partition1 - rozruch1

    -disk1-partition1- rozruch 2

UEFI:

  • disk0-partition1-rozruch1,rozruch2

Z drugiej zaś strony MBR co ma do LEGACY i UEFI jak MBR się tworzy przy volumenie, a nie przy instalacji systemu
Normalnie jadę na Eset, ale nie chciałem wywalać kasy na kilka komputerów, a to był klucz na nolimit za 19 zł :stuck_out_tongue: , lepsze to jak defender.

Może coś pomieszałem, bo nie lubię się z EFI :wink: