Dwa systemy - XP oraz 7 - Jak zamienić XP z Ubuntu?

Witam!

Mam problem, mianowicie obecnie na swoim dysku mam dwa systemy. Na partycji C:\ posiadam Windows 7, z którego teraz piszę. Natomiast na partycji C:\ znajduję się Windows XP, z którego juz nie korzystam… więc chciałbym zainstalować zamiast Windows XP - Linux Ubuntu 11.04. Posiadam płytę bootowalna, z tym systemem więc czy wystarczy zrobić tak jak napisałem na dole?

1. Bootowanie komputera z płyty Ubuntu 11.04.

2. Zmiana partycji C:\ na ext4 i formatowanie jej.

3. Instalacja Linux Ubuntu na partycji C:\

4. Będzie uruchamiał się tylko Ubuntu, jako ze na partycji XP był bootloader - naprawa siódemki z płyty instalacyjnej.

Czy tak będzie wszystko działało i podczas uruchamiania komputera, będe miał wybór systemów Ubuntu oraz Windows 7?

Pozdrawiam

Naxter, z Niemiec.

Tak, przepraszam moj blad.

Windows 7 jest na D:\

A windows xp na C:\

Ok, ale reszta tego co napisalem jest dobra? I będzie działać?

Ok dzięki chłopaki, czekam jeszcze na pare osob i jutro instaluje :smiley:

po naprawie bootloadera win7 czyli po 4 podpunkcie

musisz zrobić jeszcze 5 podpunkty czyli uruchomić program easybcd i dodać do bootloadera win7 bootloader grub czyli od linuksa

Można po prostu doinstalować Ubuntu jako trzeci system (instalator może zmniejszyć którąś z partycji).

“naprawa siódemki z płyty instalacyjnej”

Ale to Ci rozwali tylko bootloader Linuxa, który wykrywa Windowsa.

Najzwyczajniej w świecie bootujesz płytkę, formatujesz partycję z Windowsem XP(ofc. skopiuj ważne dane ;p) i instalujesz Ubuntu.

Na marginesie - w Linuxie partycje są mądrzej nazywane. W Windowsie to jest zupełnie inaczej: partycje są nazwane “lokalnie”, na włączonej siódemce będzie np. partycja z systemem jako C:, a z XP jako d:; na XP partycja z XP będzie jako c:, a z siódemką jako d:. W przypadku Linuxa jest to jednolicie (sda1 (pierwszy dysk SATA, partycja 1))

tylko mam do ciebie pytanie jak on uruchomi windowsa bez bootloadera co

grub nie uruchomi systemu windows bez bootloader

Opcjonalnie:

1. Sformatuj “C”, wg wcześniejszych porad (ntfs).

2. Napraw bootloader Win7.

3. Zainstaluj Ubuntu.

Grub będzie uruchamiał obydwa systemy.

Napisałeś dość chaotycznie (znaki przestankowe naprawdę ułatwiają życie) i nie wiem, co chcesz przekazać, że GRUB nie wykryje bootloadera siódemki? Usuwając XP, nie usunie bootloadera siódemki, a GRUB wykryje ten bootloader. Już nie raz instalowałem Ubuntu na siódemkę i zero problemów.

Edit:

dobra, nadal nie wiem co chcesz mi przekazać, ale teraz dopiero doczytałem, że bootloader jest na partycji z XP, więc tak jak on pisze - usunąć partycję, potem zbootować siódemkę, naprawić siódemkowy bootloader i wtedy zainstalować Ubuntu :stuck_out_tongue:

Ok, zrobiłem tak jak mówiliście i działa wszystko!

Dzięki śliczne, już mam mojego Ubunciaka i Windows 7 na dysku :smiley: