Dwa systemy - XP oraz 7 - Jak zamienić XP z Ubuntu?

(system) #1

Witam!

Mam problem, mianowicie obecnie na swoim dysku mam dwa systemy. Na partycji C:\ posiadam Windows 7, z którego teraz piszę. Natomiast na partycji C:\ znajduję się Windows XP, z którego juz nie korzystam... więc chciałbym zainstalować zamiast Windows XP - Linux Ubuntu 11.04. Posiadam płytę bootowalna, z tym systemem więc czy wystarczy zrobić tak jak napisałem na dole?

1. Bootowanie komputera z płyty Ubuntu 11.04.

2. Zmiana partycji C:\ na ext4 i formatowanie jej.

3. Instalacja Linux Ubuntu na partycji C:\

4. Będzie uruchamiał się tylko Ubuntu, jako ze na partycji XP był bootloader - naprawa siódemki z płyty instalacyjnej.

Czy tak będzie wszystko działało i podczas uruchamiania komputera, będe miał wybór systemów Ubuntu oraz Windows 7?

Pozdrawiam

Naxter, z Niemiec.

(system) #2

Tak, przepraszam moj blad.

Windows 7 jest na D:\

A windows xp na C:\

Ok, ale reszta tego co napisalem jest dobra? I będzie działać?

(system) #3

Ok dzięki chłopaki, czekam jeszcze na pare osob i jutro instaluje :smiley:

(pawcio1212) #4

po naprawie bootloadera win7 czyli po 4 podpunkcie

musisz zrobić jeszcze 5 podpunkty czyli uruchomić program easybcd i dodać do bootloadera win7 bootloader grub czyli od linuksa

(MaRa) #5

Można po prostu doinstalować Ubuntu jako trzeci system (instalator może zmniejszyć którąś z partycji).

(B.Andy) #6

"naprawa siódemki z płyty instalacyjnej"

Ale to Ci rozwali tylko bootloader Linuxa, który wykrywa Windowsa.

Najzwyczajniej w świecie bootujesz płytkę, formatujesz partycję z Windowsem XP(ofc. skopiuj ważne dane ;p) i instalujesz Ubuntu.

Na marginesie - w Linuxie partycje są mądrzej nazywane. W Windowsie to jest zupełnie inaczej: partycje są nazwane "lokalnie", na włączonej siódemce będzie np. partycja z systemem jako C:, a z XP jako d:; na XP partycja z XP będzie jako c:, a z siódemką jako d:. W przypadku Linuxa jest to jednolicie (sda1 (pierwszy dysk SATA, partycja 1))

(pawcio1212) #7

tylko mam do ciebie pytanie jak on uruchomi windowsa bez bootloadera co

grub nie uruchomi systemu windows bez bootloader

(reos) #8

Opcjonalnie:

1. Sformatuj "C", wg wcześniejszych porad (ntfs).

2. Napraw bootloader Win7.

3. Zainstaluj Ubuntu.

Grub będzie uruchamiał obydwa systemy.

(B.Andy) #9

Napisałeś dość chaotycznie (znaki przestankowe naprawdę ułatwiają życie) i nie wiem, co chcesz przekazać, że GRUB nie wykryje bootloadera siódemki? Usuwając XP, nie usunie bootloadera siódemki, a GRUB wykryje ten bootloader. Już nie raz instalowałem Ubuntu na siódemkę i zero problemów.

Edit:

dobra, nadal nie wiem co chcesz mi przekazać, ale teraz dopiero doczytałem, że bootloader jest na partycji z XP, więc tak jak on pisze - usunąć partycję, potem zbootować siódemkę, naprawić siódemkowy bootloader i wtedy zainstalować Ubuntu :stuck_out_tongue:

(system) #10

Ok, zrobiłem tak jak mówiliście i działa wszystko!

Dzięki śliczne, już mam mojego Ubunciaka i Windows 7 na dysku :smiley: