Dwa wejścia USB - ta sama literka

Witam
na nowym (po awarii zmiana płyty w kompie) WIN 10 PRO 1903 zauważyłem coś dziwnego…
Na panelu przednim mam 2 wejścia USB (w zasadzie 3 ale na jednym nonstop jest BT myszy).
Jedno z nich to USB 3.0, drugie to USB 2.0 ale to chyba nie ma znaczenia.
Wkładam pena do jednego z nich i pokazuje mi go jako dysk N. Wkładam innego pena do tego samego USB i pokazuje mi go jako N. Ok.
Wkładam kolejno obydwa peny do drugiego wejścia i znowu każdorazowo widzi je jako N. OK.
Ale wkładam jednego pena do pierwszego wejścia a drugiego do drugiego wejścia i jest chaos…
Obydwa chce widzieć jako N. Tak dzieje się w 90% takiej sytuacji. Czasem jednego pena widzi jako N a drugiego jako O. Nie wiem od czego to zależy…
Co i gdzie mam zmienić w systemie aby na stałe pierwszy włożony pendrive widziany był jako N a drugi jako O?

W zarządzaniu dyskami(PPM na Menu start) po wybraniu dysku prawym przyciskiem powinieneś mieć opcję zmiany liter dysków

Ogólnie jest w porządku. Wejścia działają prawidłowo. Gdyby każdy pen miał nadawaną sztywno na stałe literę to by się zrobił niezły bałagan. Wyobraź sobie sytuację, że Twój pen ma nadaną sztywno na stałe konkretną literę np. “E” przez Twój komp. Następnie przychodzisz do mnie z tym penem coś skopiować z mojego kompa na którym są już dyski: C, D, E, F. I co w tym przypadku ma zrobić system, który już posiada taki dysk? Bez formatowania pena nic nie zdziałasz.

Co prawidłowego jest w tym że obydwa pendrivy komp widzi jako N? Klikając w eksploratorze nie wiem który jest tam widziany bo jest tam tylko jeden N i jeśli nie znam jego zawartości to mogę losować :wink:
Piszę o sytuacji gdy obydwa pendrivy są włożone równocześnie!

To chyba nowy feature Windowsa10

Błąd w logice?

To że sobie zapiszesz dla niego literę, nie znaczy że ta litera się zapisuje na pamięci pendrive.

Co się konkretnie dzieje? Dostajesz jakiś komunikat? Czy po prostu losowo widzi tylko jeden (jako N) i nie wiesz z którego portu?

nadajesz lokalnie w systemie. Nie są to informacje zapisane w samym pendrive.

2 polubienia

losowo widzi tylko jeden (jako N) i nie wiem z którego portu. Wcześniej jest ogólny komunikat o błędzie (teraz nie zacytuję)

Wygląda, jakby porty były niewydolne prądowo (ale nie spotkałem się z takim przypadkiem dla pendrive). Ewentualnie jakiś ficzer jest włączony/wyłączony w BIOSie (zakładam, że BIOSa masz aktualnego). Co to za płyta (producent/model)?
Dobrze byłoby sprawdzić działanie tych portów pod jakąś dystrybucją live Linuksa (żeby wykluczyć “sprawstwo” Windowsa i potwierdzić powyższe).

Problem jest o tyle dziwny że pojawia się prawie zawsze w kombinacji Sandisk Ultra 3.0 + Adata 3.0 lub 2 x Adata 3.0. W innych przypadkach nie był obserwowany (inne kombinacje były bardzo rzadkie). Wygląda jakby starsze pendrivy Adata były powodem. W najbliszych dnia spróbuję przetestować różne kombinacje. Płyta to: https://allegro.pl/oferta/nowa-plyta-glowna-acer-q77h2-am-s1155-dp-usb3-32gb-8125352159