Dwa Windowsy 8.1 na dwóch dyskach

Zamierzam dodać do laptopa drugi dysk, tak żeby był HDD i SSD (aktualnie jest sam HDD).

Jednak, że na HDD mam kilka sporych programów (10-20GB), a niektóre z nich muszą być instalowane bezpośrednio na partycji systemowej (z części z nich będę korzystał tylko do końca stycznia) i dlatego do końca stycznia chciałbym zrobić coś takiego, że:

  • na dysku HDD zostawić do końca stycznia W8.1 i z niego korzystać tylko wtedy gdy będę potrzebował tych programów.

 

Można coś takiego zrobić?

Da się zrobić tak, żeby przed uruchomieniem systemu wybierać, którą wersję W8.1 chcę?

Albo chociaż zmieniać w BIOSie kolejność bootowania i przestawiać sobie, że raz chcę z SSD, a innym razem HDD?

Tak, da się. Zainstalowanie drugiego Windows spowoduje pojawienie się ekranu wyboru systemu. W Windows 8 jest do nieco “dziwnie” zrobione, z uwagi na mechanizm fast start, co powoduje, że jeden system startuje, potem pojawia się ekran wyboru, a potem restart, jeżeli wybierzesz system nie-domyślny, ale prędkość działania SSD powinna i tak niezbyt spowalniać tutaj twoją pracę.

OK, dziękuję :wink: