Dwa Windowsy na dwóch dyskach ale

Witam

Sprawa wygląda tak:

Mam w kieszeni dysk z Windows XP. Jednak czasem wyciągam ten dysk i wkładam inny z Windows Vista. Chciałbym jednak aby po podłączeniu obu dysków można było standardowo bootować z tego z Windows XP i mieć możliwość wyboru czy ma startować XP czy Vista. Zależy mi jednak na tym aby można było startować systemy z pojedynczo włożonego dowolnego dysku, czyli każdy dysk musiałby mieć swój bootloader. Możliwość wyboru miałaby być jedynie z poziomu dysku z XP. Jak to zrobić?

vistabootpro próbowałeś?

Nie próbowałem. Ale czy ten program pozwoli na wybór systemu w czasie bootowania z dysku z Windows XP? Chodzi o to że ten z XP ma mieć menu wyboru systemu, a ten z Vista nie. Dysk z Vista powinien mieć mozliwość startu również jako dysk samodzielny ale juz bez mozliwości wyboru systemu.

możesz spróbować

w MBR z XP stwórz wpisy dotyczące obu systemów a dysk z Vistą pozostaw bez zmian

włóż oba dyski, w XP zainstaluj Vistabootpro, ustaw sobie menu wyboru podając lokalizację dodatkowego dysku z Vistą

Ten program dobrze radzi sobie z jednym dyskiem, warto spróbować czy poradzi sobie z dwoma

Zastanawiałem się jeszcze czy nie wystarczyłaby ręczna edycja pliku “boot.ini” na dysku z Windows XP. Niestety nie bardzo wiem co tam dodać.

wydaje mi się, że nie wystarczałaby gdyż Vista ma inny bootloader i w dodatku tworzy się katalog Boot na partycji z XP

możesz jeszcze poszukać komendy jakie mogły by zmienić bootloader Visty, lecz to jest sporo roboty

Vistabbotpro robi wszystko sama