Dwa źródła internetu - jednym wysyłanie, drugim ściąganie

Witam,

 

Chciałem się dowiedzieć czy istnieje jakiś sposób na podłączenie komputera do dwóch źródeł dostępu do internetu, tak by jednym szło wysyłanie danych, a drugim pobieranie. Aktualnie mam internet 12Mb/512Kb. Ta prędkość wysyłania mnie zabija. Zastanawiałem się nad zakupem modemu i zakupu lte z niższym pakietem. Czy da się to tak skonfigurować?

Raczej nie

Jest coś takiego jak multiplexacja kilku łączy internetowych (np. kablem, po wifi i przez modem LTE) tak by funkcjonowało jak jedno dzięki czemu przepustowość tych łączy się sumuje i można zwiększyć sobie prędkości downloadu i uploadu w porównaniu do korzystania tylko z jednego z nich ale chyba nie ma wtedy kontroli które łącze jest używane do uploadu a które do downloadu tak jak byś chciał (moim zdaniem to nawet lepiej przy standardowych zastosowaniach że sumują się zarówno prędkości uploadu jak i downloadu).

Zrobiłem raz taki eksperyment i udało mi się stworzyć takie multipleksowane połączenie ale nie jestem w stanie powiedzieć jaką da się faktycznie wyciągnąć prędkość w porównaniu z poszczególnymi używanymi łączami osobno bo ja multipleksowałem połączenie z moim routerem po wifi przy użyciu dwóch sieciówek wifi (zintegrowanej oraz drugiej podłączonej pod USB) więc i tak nie wyciągnąłbym więcej.

Więcej informacji jak to zrobić szukaj w google.

Nie piszesz o jaki system chodzi i czy podłączasz łącza bezpośednio do komputera czy przez router. Jeśli chodzi o Windows, to w desktopowych wersjach ciężko nawet o load balancing. Z multipleksacją może prędzej coś się uda. Jeśli chodzi o Linux, to tu można by wykorzystać policy based routing.

System Win7, ale łącze sie przez ruter (TL-MR3220)

No ja ten eksperyment z multipleksacją zrobiłem na linuxie OpenSUSE (ale nie pamiętam jak bo było to parę miesięcy temu i trochę mi to zajęło aby skonfigurować to tak by działało) ale na windowsa też z tego co pamiętam widziałem w sieci programy do tego służące aczkolwiek ich nie testowałem.

Policy Based Routing jest łatwiejszy, no i odpowiada temu, co kolega chce uzyskać.

Jeśli router ma możliwość korzystania z obu łączy na raz, to może dałoby się coś zdziałać, ale to będzie raczej load balancing, czyli nie to czego oczekujesz.

 

No ale jak to sobie dokładnie wyobrażasz? Zacznijmy od tego, że TCP/IP bazuje na ‘three-way handsake’, czyli do przeprowadzenia dowolnej transmicji potrzebny jest ‘upload’ i ‘download’. Myślę natomiast, że da się skonfigurować, że np. ręcznie można przypisać do danej aplikacji z którego łącza ma korzystać. Jak Ci bardzo zależy, mogę podpytać CCIE, czy stosuje się jakieś magiczne rozwiązania.

osobiscie o takim czymś nie słyszałem:)

Ja rozumiem to tak, że kolega chce pobierać pliki z Internetu jednym łączem i załóżmy korzysta z niego do przegladania internetu. Natomiast drugie łącze ma służyć do uploadowania plików na serwery. No ale jeśli potrzebuje tego do jakiejś aplikacji, to faktycznie, raczej się nie da.