Dwa źródła internetu - jednym wysyłanie, drugim ściąganie


(LonngerM) #1

Witam,

 

Chciałem się dowiedzieć czy istnieje jakiś sposób na podłączenie komputera do dwóch źródeł dostępu do internetu, tak by jednym szło wysyłanie danych, a drugim pobieranie. Aktualnie mam internet 12Mb/512Kb. Ta prędkość wysyłania mnie zabija. Zastanawiałem się nad zakupem modemu i zakupu lte z niższym pakietem. Czy da się to tak skonfigurować?


(Pablo79) #2

Raczej nie


(scripter1) #3

Jest coś takiego jak multiplexacja kilku łączy internetowych (np. kablem, po wifi i przez modem LTE) tak by funkcjonowało jak jedno dzięki czemu przepustowość tych łączy się sumuje i można zwiększyć sobie prędkości downloadu i uploadu w porównaniu do korzystania tylko z jednego z nich ale chyba nie ma wtedy kontroli które łącze jest używane do uploadu a które do downloadu tak jak byś chciał (moim zdaniem to nawet lepiej przy standardowych zastosowaniach że sumują się zarówno prędkości uploadu jak i downloadu).

Zrobiłem raz taki eksperyment i udało mi się stworzyć takie multipleksowane połączenie ale nie jestem w stanie powiedzieć jaką da się faktycznie wyciągnąć prędkość w porównaniu z poszczególnymi używanymi łączami osobno bo ja multipleksowałem połączenie z moim routerem po wifi przy użyciu dwóch sieciówek wifi (zintegrowanej oraz drugiej podłączonej pod USB) więc i tak nie wyciągnąłbym więcej.

Więcej informacji jak to zrobić szukaj w google.


(roobal) #4

Nie piszesz o jaki system chodzi i czy podłączasz łącza bezpośednio do komputera czy przez router. Jeśli chodzi o Windows, to w desktopowych wersjach ciężko nawet o load balancing. Z multipleksacją może prędzej coś się uda. Jeśli chodzi o Linux, to tu można by wykorzystać policy based routing.


(LonngerM) #5

System Win7, ale łącze sie przez ruter (TL-MR3220)


(scripter1) #6

No ja ten eksperyment z multipleksacją zrobiłem na linuxie OpenSUSE (ale nie pamiętam jak bo było to parę miesięcy temu i trochę mi to zajęło aby skonfigurować to tak by działało) ale na windowsa też z tego co pamiętam widziałem w sieci programy do tego służące aczkolwiek ich nie testowałem.


(roobal) #7

Policy Based Routing jest łatwiejszy, no i odpowiada temu, co kolega chce uzyskać.

Jeśli router ma możliwość korzystania z obu łączy na raz, to może dałoby się coś zdziałać, ale to będzie raczej load balancing, czyli nie to czego oczekujesz.


(bachus) #8

 

No ale jak to sobie dokładnie wyobrażasz? Zacznijmy od tego, że TCP/IP bazuje na ‘three-way handsake’, czyli do przeprowadzenia dowolnej transmicji potrzebny jest ‘upload’ i ‘download’. Myślę natomiast, że da się skonfigurować, że np. ręcznie można przypisać do danej aplikacji z którego łącza ma korzystać. Jak Ci bardzo zależy, mogę podpytać CCIE, czy stosuje się jakieś magiczne rozwiązania.


(MrBeckham666) #9

osobiscie o takim czymś nie słyszałem:)


(roobal) #10

Ja rozumiem to tak, że kolega chce pobierać pliki z Internetu jednym łączem i załóżmy korzysta z niego do przegladania internetu. Natomiast drugie łącze ma służyć do uploadowania plików na serwery. No ale jeśli potrzebuje tego do jakiejś aplikacji, to faktycznie, raczej się nie da.