Dwa źródła internetu w jednej sieci? Czy to możliwe?

W load balancingu jedno połączenie TCP nie mogłoby wyjść dwoma łączami na raz.
Tutaj jak widać pobierasz coś po HTTP jednym połączeniem i transfer wychodzi przez oba łącza jednocześnie.

Właśnie może, ponieważ jeden pakiet wychodzi jednym łączem, drugi drugim. Może też wyjść jednym łączem, wrócić drugim. Tak właśnie działa load balancing. Możesz to bardzo łatwo sprawdzić, np. na VM z dwiema vNIC i dwiema bramami domyślnymi z tą samą metryką.

Przy agregacji nie ma możliwości pchania pakietów dwiema rurami naraz, ponieważ fizycznie nie jest to możliwe. Spójrz na karty sieciowe, które są zagregowane, fizycznie nie jest możliwe, aby pchane były obiema kartami naraz. Przy agregacji ruch rozkładamy jest na sesje, np. jedna sesja idzie jedną kartą, inna sesja drugą kartą.

Masz rację.
Dzięki za wyjaśnienie :slight_smile:

1 polubienie

Nie ma sprawy.

Kup modem Huawei E3372 wersja HiLink (zarządzanie przez adres 192.168.8.1 a nie aplikacje mobilepartnera) cena jakieś 40-60zł na aledrogo
Kup startery z różnych sieci, albo poproś kogoś kto ma (głównie Orange i T-Mobile).
Jeśli Orange ma dobry zasięg to możesz się zastanowić nad abonamentem w NJU Mobile za 29zł miesięcznie masz na start 60GB na miesiąc później 120GB po pół roku. Po roku czasu 150GB i po 2 latach 180GB (ale to nieistotne) Istotne za to jest to że jak nie będziesz z niej korzystał to poza opłatą 9zł przez pierwsze 3 miesiące i raz na jakieś 2-3 miesiące koszt SMSa (tylko po to by utrzymać numer w abonamencie) jest ona całkowicie darmowa. 29zł zapłacisz tylko wtedy gdy będziesz używał tego internetu a taka elastyczność to dobre rozwiązanie na obecne niepewne czasy. Jak się okaże, że Orange ma u Ciebie te 30Mbps powiedzmy to możesz spokojnie dokupić router D-Link DWR 116 i wpiąć w niego tego samego E3372.

Co chodzi o kwestie techniczne. Router kupisz za 50zł modem też 50. Można jeszcze dokupić antenę ale lepiej chyba zabrać kabelki i przedłużyć zasilacz routera żeby można go było położyć w miejscu gdzie najlepiej odbiera u Ciebie sygnał LTE.

Polecam zobaczyć na mapkę nadajników tutaj: Beta BTSeatch mniej więcej będziesz miał rozeznanie jakie nadajniki i gdzie są oraz jakie pasma nadają.

Prywatnie korzystałem z takiego rozwiązania na wsi i w najgorszym miejscu w domu router dawał 18-25Mbps za to u mnie w pokoju na parapecie 40-60Mbps na karcie z pakietem od Orange 1TB za 300zł z czego aktywowałem go przez aplikację mobilną za co dostałem 2TB + ponad 100GB za doładowania więc takie 2150GB powiedzmy na cały rok. Średnio wyszło mnie to 25zł miesięcznie w rozliczeniu rocznym i średnio 170-180GB na miesiąc ale również mogę zużyć 300GB a potem na przykład 10GB bo mnie nie ma w domu i to też jest dobra oferta co chodzi o internet mobilny.

Plus i Play z doświadczenia omijam, ale też możesz przetestować - może u Ciebie będzie lepiej :smiley:

To o czym tutaj mówię to koszt 100-150zł za sprzęt i tak celował bym w max 30zł miesięcznie za paczkę internetu, przy czym z założenia wychodzę, że internet który już masz zostawisz na swoje potrzeby a ten mobilny będzie tylko na potrzeby dzieciaków i ich „nauczania” zdalnego

P.S D-Link DWR 116, który tutaj wspominam z software najnowszym v1.7 ma opcję MultiWAN ale to rozwiązanie sobie odpuść. Ono nie działa w ten sposób jak byś chciał a nawet jeśli to taniej będzie zrobić dwie osobne sieci i rozdzielić ruch pomiędzy urządzeniami w obrębie tych dwóch sieci.

Gdybym ja chciał grać na kompie a rodzice oglądać w tym samym czasie film w 4K na necie mobilnym to zdecydowanie mi grało by się przyjemniej na własnym internecie a im nie zacinał by film gdyby mieli swój odrębny internet nawet jeśli obydwa to internet mobilny i nawet gdy łączą się z tym samym BTS :smiley: Ale tu już wkraczamy w temat „jak działa router” i jak dystrybuuje pasmo a to byłby na prawdę długi komentarz :smiley:

Jak byś chciał iść w stronę Orange wyjdzie Cię to 460zł na cały rok spokoju.

PS.2 Jeśli okazało by się, że internet mobilny u Ciebie wymiata zastanowił bym się nad routerem TP-Link Archer MR600. Na Amazonie można go wyrwać za jakieś 480zł czasami. Obsługuje sieć OneMesh co w większych mieszkaniach i domach ma znaczenie (dokupujesz z czasem kilka repeaterów i masz zasięg w całym domu) a będąc w Holandii na internecie LTE 4G+ agregując pasma 1800 i 2100MHz wyciągałem ping:20-26ms download 170-200Mbps upload 25-40Mbps