Dwie dystrybucje linuksa na komputerze a działanie Grub'a

Witam,

Rozpocznę od napisania, że nie jestem głęboko obeznany w linuksie, komendach, terminalu itp… Od kilku dobrych lat wystarczało “wyklikiwanie” wszystkiego, w sumie ten wątek założyłem wyprzedzając, to czego mogę się spodziewać. Otóż na dyskach komputera udało mi się wreszcie zainstalować dwie dystrybucje obok siebie: OpenSuse 12.2 z KDE, oraz ostatnią dystrybucję LTS Ubuntu.

Jako, że w Ubuntu nie ma możliwości instalacji na komputerze bez jego Grub’a, to korzystam właśnie z tego, choć, no cóż ten z OpenSuse ładniejszy, ale trzeba było wybrać tylko jeden. Oczywiście póki co wszystko działa, po włączeniu komputera mogę wybrać pomiędzy nimi i jeszcze windowsem.

Chciałbym zapytać, czy w sytuacji gdy dla OpenSuse pojawi się aktualizacja kernela, z mojego domowego punktu widzenia zmieniająca przede wszystkim cyferkę w nazwie tej dystrybucji, Grub z Ubuntu przestanie “widzieć” drugiego linuksa? Czy może też, mimo zaktualizowania się susła, cały czas już będzie startowana wersja z kernelem który ma na dzień dzisiejszy, a te coraz to nowsze będą gdzieś “wisieć” na dysku nie używane, hm…? Ogarniam partycjonowanie w linuksie, oznaczenia dysków, nie znam terminala, czy będę się musiał z nim polubić by mieć taki układ pod kontrolą?

Z góry dziękuję i pozdrawiam :slight_smile:

P.S jakby co to w OpenSuse mogę wybrać między Grub, Grub2, i starym Lilo, ale co z tego gdy nie umiem z nich skorzystać w trybie tekstowym a jakbym się nauczył (zechciał nauczyć) to i tak Ubuntu, gdy tylko dostanie jakąś swoją większą paczkę aktualizacji, to bez pytania zastąpi go swoim Grub1.99.

Po aktualizacji jądra w OpenSuse jedyne co trzeba będzie zrobić to uruchomić Ubuntu i klepnąć:

sudo update-grub

Jeśli nie usuniesz poprzedniego jądra w Suse to w Ubuntu też będzie dostępne. ======== Można też operować dowiązaniami symbolicznymi w ten sposób:

Wtedy w Ubuntu np. w pliku:

/etc/grub.d/40_custom

dasz coś takiego;

W tym momencie trzeba by było tylko pilnować, żeby dany link symboliczny wskazywał na to jądro, którego chcemy używać. Możliwości jest bardzo wiele …

Dzięki za szybką odpowiedź :slight_smile:

Będę już miał pojęcie właśnie tego jakich komend i terminów mam się nauczyć od podstaw.

Pozdrawiam