Dwie grafiki - kwestia pracy obu równocześnie

Mam lapka z dwoma grafikami i do końca nie wiem jak to działa.
Niby lapek pracuje na tej jaką ma ustawiony dany program.
U mnie wygląda to inaczej.
Kiedy mam odpaloną grę na dedykowanej, to jak wejdę na pulpit to pulpit obsługuje zintegrowana, a grę dedykowana (przynajmniej tak pokazuje menedżer zadań, że obydwie pracują).
Tutaj piszą, że laptop pracuje jednocześnie na jednej karcie, ponieważ jest przełączany.
To chyba ja mam coś źle ustawione skoro mi działają obydwie na raz, no chyba że to tylko mylne wskazania…
lub to zdanie w poradniku Media Ekspert jest nie do końca prawdziwe?
" Laptop, który posiada dwie karty graficzne, nie wykorzystuje obydwu układów jednocześnie".
https://www.mediaexpert.pl/poradniki/komputery-i-tablety/jak-przelaczyc-karty-graficzne

System przełącza która ma wyświetlać i co liczyć.
Pracują obydwie, dedykowana jak z niej nie korzystasz wchodzi w stan oszczędności energii.

Wobec tego, jeśli mam uruchomioną w okienku grę i równocześnie zminimalizowaną kartę Firefoxa…widać obrazy na jednym ekranie (zintegrowanej Firefoxa i gry dedykowanej), no to wówczas pracują i wyświetlają obydwie…tak by wychodziło…co trochę przeczy temu zdaniu, że
„nie wykorzystuje obydwu układów jednocześnie”, kiedy w takiej sytuacji - jednak chyba tak.

Jeszcze jest opcja, że obraz wypluwa ciągle integra (a obliczenia wykonała dedykowana).

To co napiszę, to to co mi się zawsze wydawało, ale nigdy nie chciało mi się tego weryfikować. Więc twój wybór czy chcesz to sprawdzić czy przyjąć na wiarę.

Oznacza, że dla 1 zadania procesu używa 1 karty graficznej. Np. W przypadku gier używa dedykowanej i istnienie zintegrowanej nie polepszy widzianego obrazu. Nie jest to rozwiązanie typu SLI czy Crossfire, gdzie wynikowo 2 karty dają lepszy wynik.

Tak więc dla pulpitu jest wykorzystywana zintegrowana, a dla gry dedykowana. Każda używa jednego układu, ale żadna nie wykorzystuje obydwu układów jednocześnie.

Aczkolwiek na szybko znalazłem też wideo na którym intel jest w stanie wyodrębnić zadania do obliczania dla gpu i igpu aby działały w tandemie (jak reklama ich dgpu działających z ich igpu)

Tylko pamiętajmy, że to jest co Intel obiecał, ale chyba nie weszło jeszcze w życie

OK - zastanawiało mnie tylko, kiedy integra działa na pulpicie a dedyk na grze, to która w końcu jest odpowiedzialna z wyświetlanie obrazu, skoro w sumie na ekranie widać efekt obydwu, ( pulpit i gra w okienku na nim) a przecież jest układ w lapku, który przełącza w locie wyświetlacz na tę, która działa…a tutaj jest sytuacja, że działają obydwie równocześnie, więc nie zachodzi zjawisko przełączania, no bo jakby włączyła się tylko integra, to nie byłoby gry, i odwrotnie - więc sam wyświetlacz musi mieć chyba sygnał „zmiksowany” z obydwu.
I rozumiem, że każda karta jest odpowiedzialna za co inne, integra pulpit, dedyk gra…i w samej grze nie działają równocześnie obydwie. Tylko jak to jest, kiedy na ekranie widzimy efekt pracy obu równocześnie gry i pulpitu.