Dwie karty graficzne (Intel i Radeon) - która z nich jest aktywna

Dzień dobry,
w laptopie są dwie karty graficzne: Intel HD Graphics 620 i Radeon R7 M445.
Jak rozpoznać, która jest aktywna?
Dziękuję

Grafika Intelowska jest aktywna podczas, gdy pracujesz np. z przeglądarką - ogólnie z aplikacjami pulpitowymi, A Radeon załącza się w momencie, kiedy odpalisz jakąś większą gierkę, albo postanowisz renderować video w Sony Vegas lub uruchomić benchmark. Jest tak po to, aby zaoszczędzić energię i wydłużyć czas pracy na baterii. W przypadku kart od Nvidii ta funkcjonalność nazywa się Experience o ile się nie mylę - najwyżej mnie poprawcie.
Oczywiście karta Intela jest dużo mniej wydajna, niż Radeon:) Kiedyś myślałem, że obie karty pracują jednocześnie, ale tak nie jest - chyba nawet dobrze, bo strasznie żarłoby to prąd z baterii.

1 polubienie

Dzięki za odpowiedź.
A jak przejąć władze nad tym automatem decyzyjnym?
Można np “wyłączyć urządzenie” w managerze urządzeń? W sensie tego intela?
Będzie to poprawne dla Windowsa, nie spowoduje nigdzie żadnych konfliktów lub niekorzyści?
Lub jakie inne sposoby?
Dzięki

To działa z"automatu" słabsza grafika jest aktywna w normalnych warunkach tak jak kolega wyżej wymienił a bardziej profesjonalna uruchamia/startuje w stresie tj gry/programy graficzne etc…
Czasem ludzie mają problemy ,laptop nie przełącza ale to mniejszoś zazwyczaj najnowsze stery i hula;)

Przeciwnie, problemem jest to, że Win przełącza :slight_smile:

@happypiotr Swoje pytanie sformułowałeś tak beznadziejnie, że tak naprawdę nie wiadomo co chcesz osiągnąć.
Czy masz jakiś konkretny powód, aby chcieć wykluczyć jedną kartę graficzną?
Nie działa Ci jakiś program?
Masz problemy ze stabilnością?

A może szukasz sposobu, aby uwalić sobie system i mieć pretekst do założenia nowego wątku? :slight_smile:

Jak beznadziejnie sformułowane pytanie. Co może być prostszego i bardziej zrozumiałego.
Pierwsze pytanie to jak rozpoznać która karta jest aktywna, drugie pytanie, jak przejąć władze nad automatem decyzyjnym (kontekst chyba znasz, wątek krótki :slight_smile: )
Obydwa pytania nadal pozostają bez odpowiedzi.

To co się chce osiągnąć, to inna kwestia też. A to po prostu pytania.
Ale jak już zagadałeś, to napiszę, przyda się też innym, chociażby:

  • nie ulegać kompromisowi, kiedy się nie chce (wydajność/zużycie energii)
  • nie polegać na bezbłędności w automacie przełączającym karty
  • korzystać z RAMu karty AMD
    Celem jest samodzielna decyzja w tym, która karta jest aktywna w danym momencie.
    Jest to możliwe, tylko jak. Najprostsze rozwiązanie to zwykły status i zwykły przełącznik. Miałem takie rzeczy chyba w Asusie z 10 lat temu.

Jedynym, jak widzę, rozwiązaniem kontroli nad używaniem danej karty graficznej, jest włączenie/wyłączenie jej w Menedżerze urządzeń. Czy to domena Radeona i jego softu do obsługi? Bo kiedyś jak używałem Nvidia z Intelem, był prosty przełącznik z pozycji traya.