Dwie karty graficzne jak to ogarnąć?

Witam w komputerze mam zintegrowaną karte graficzną od AMD ryzen 5 5600G oraz Saphire radeon r9 280x vapor. Chciałbym przełączać w panelu AMD między kartami. Przy instalacji sterowników kierowałem się tym artykułem https://www.amd.com/en/support/kb/faq/dh-024 Niestety nie pojawiła mi się opcja przełączania jak na obrazkach. Tak wygląda info o GPU w AMD adrenalin:

Wersje zainstalowanych sterowników:
sterownik r9 280x

sterownik ryzen 5 5600g

Oraz błędy przy uruchamianiu windowsa:
bład przy uruchamianiu systemu 1

Jak to ogarnąć?

Pozdrawiam.

Jeszcze chciałbym dodać że przełączanie działa z poziomu systemu windows 11

Ale chciałbym tym zarządzać z panelu sterowania AMD

Albo trzeba wyłączyć w systemie i wtedy działa aplikacja producenta, albo odwrotnie. Ale oprogramowanie AMD jest niestety znacznie bardziej zawodne i osobiście polecam zarządzanie z pod systemu.

No a jak zrobić żebym mógł przełączać to w aplikacji AMD? bo nie widzę tam takiej opcji. No i jak wyłączyć to w systemie bo też nic takiego nie widzę. I jeszcze te błędy… :frowning:

Można to wyłączyć, ale z pamięci nie powiem, a pod ręką nie mam teraz kompa z windows. Jak uda mi się jutro zajrzeć to ci opiszę. Chyba, że ktoś mnie ubiegnie.

Ogarnąłem te błędy wywaliłem wszystkie sterowniki za pomocą DDU w trybie awaryjnym. Poten zaistalowałem stery do zintegrowanej razem z panelem i ręcznie stery do dedykowanej. Nadal nie ma w panelu opcji przełączania ale chyba wiem dlaczego. Solved: Re: GPU Workload from Advanced Graphics is missing - AMD Community

W różnych komputerach zarządzanie dwiema kartami na przestrzeni lat było realizowane na kilka sposobów. Był soft do przełączania całego systemu na szybszą kartę, był soft który umożliwiał wybranie aplikacji prawym klikiem i wymuszenie odpalenia na szybszej karcie, był panel który automatycznie dobierał i dawał możliwość ustawienia co, na czym ma działać.

Jednak starszy soft często już nie działa w nowszych systemach. Możliwe, że niektóre nowsze sterowniki bazują już na rozwiązaniach systemowych. Może też być tak, że niektóre karty nie są obsługiwane przez narzędzia producenta.
Np. W stacjonarnych komputerach, gdzie wykorzystanie danej karty może wiązać się z koniecznością użycia wyświetlacza wpiętego do tej karty. W laptopie jest to realizowane przez odpowiedni układ.

Ok. Jedna z aktualizacji Windows (prawdopodobnie 2 aktualizacje wstecz przed 15 maja 2023r) M$ zrobił zmiany, które wpływały na zarządzanie przełączaniem kart. Poprawki do tego leżały po stronie twórców sterowników kart graficznych. Jak dotąd nic z tym nie zrobiono, z tego wniosek, że taka NVIDIA ma wywalone na to, czy sterowanie kartami jest w systemie, czy w ich panelu. Właściwie to im się nie dziwię, jedna opcja mniej do ogarniania.

Ok a jakby tak wywalić tą aktualizacje? Przydał by się numer.

Przypuszczam, że nie wywalisz, bo po niej poszło wiele kolejnych i sporo się już zazębia tak, że jedyna opcja to patch od producenta karty graficznej na własny soft.

Witaj. Ta karta R9 nie jest już wspierana przez AMD i tu leży problem. Gdybyś miał kartę graficzną dedykowaną, którą ogarniał by jeden sterownik dla obu kart, to problemu by nie było.

No pewnie o to chodzi. Ale już ogarnąłem. W menadżerze urządzeń wyłączyłem R9 a jak chce coś odpalić to uruchamiam a w windows ustawiam na wysoką wydajność (mój komputer uważa że w trym trybie będzie karta z AMD ryzen 5 5600G) i wszystko fajnie działa.