Dwie karty graficzne w laptopie, włączenie

(koniczek3) #1

Witam. W moim laptopie z tego co widzę mam dwie karty graficzne, GeForce i Intel zintegrowana. Skąd mam wiedzieć, która aktualnie jest w użyciu ? Nie lepiej włączyć tylko tą lepszą ? Chciałbym, żeby gry chodziły najlepiej jak można, a nie wiem czy nie jest włączona gorsza karta :slight_smile:

https://www.google.pl/search?q=intel+op ... 20&bih=952

(kamil_w) #3

nVidia + Intel = Optimus

ATI + Intel = ATI Switchable

Wybierać aktywną kartę można ręcznie z poziomu sterowników (ATI i nVidia) oraz automatycznie (ATI w zależności od zasilania i trybu oszczędzania energii, a nVidia - w zależności od programu).

Ponadto zintegrowaną kartę można wyłączyć całkowicie w BIOSie.

... i sterowniki muszą być instalowane te, które znajdują się na stronie producenta laptopa, a nie karty graficznej.

(Lewanxd) #4

Jak najprościej sprawdzić która karta jest aktywna? PPM na pulpit > Rozdzielczość ekranu > Ustawienia zaawansowane > pod polem Typ karty powinno się wyświetlić Intel HD Graphics, albo NVIDIA GeForce...

(koniczek3) #5

Pokazuję Intela, ale mam rozumieć, że w czasie gier automatycznie załącza się NVIDIA ? A jak ogarnąć, żeby na youtube pracowała też NVIDIA ?

(cinkibolek) #6

A po co, intel wystarczy do YT i to z zapasem, ale jak koniecznie chcesz to w ustawieniach nvidii (w trayu) może ustawić aby przeglądarka www zawsze używała tej karty. Chociaz ja kiedyś próbowałem to ustawić na chwilę ale i tak w moim przypadku Chrome korzysał z hd3000, może tobie się uda bo ja nie wnikałem czemu.

(struart) #7

Używam Optimusa to się wypowiem.

Najpierw instalujesz sterownik do Intela(ze strony Intela).

Potem sterownik MOBILNY(VERDE) NVIDII ze strony nvidii(sterowniki producenta mijają się z celem na dłuższą metę bo wydadzą raz i rzadko kiedy są aktualizowane).

Teraz w trayu koło zegarka masz ikonkę Aktywność karty graficznej NVIDIA i po niej widzisz czy jest używana.

Nvidia ma profile gier i praktycznie przy każdej grze automatycznie włącza NVIDIE.

Intel jest używany przy starych grach, systemie, przeglądarce i sobie z tym bardzo dobrze radzi.

Ja Intela używam do wszystkiego poza grami.(przeglądarka, system, filmy HD w media player classic home cinema). Youtube też przez Intela bo obsługuje on wspomaganie sprzętowe wideo i yt chodzi bez problemu nawet w 1080p.

Jak jakaś gra odpala się na intelu, a chcesz żeby to GeForce był używany lub Intel sobie po prostu nie radzi to wchodzisz do Panelu sterowania NVIDIA i w Zarządzanie ustawieniami 3D wybierz zakładkę Ustawienia programu teraz kliknij dodaj wskaż plik exe danej gry i wybierz z listy niżej Karta NVIDIA o dużej wydajności i potem ZASTOSUJ.

Używanie Geforca do wszystkiego moim zdaniem jest bez sensu bo nie potrzebnie nagrzewasz dodatkowo laptopa kartą nvidii w momencie gdzie Intel sobie poradzi bez problemu, że o użyciu prądu nie wspomnę.

Tak więc zainstaluj sterowniki jak napisałem wcześniej i zostaw i będzie działać jak trzeba. Jak jakaś gra będzie chodziła strasznie słabo to ją zminimalizuj i zobacz w tej ikonce koło zegara czy jest ta gra wypisana na liście aktywności karty nvidia jak nie to trzeba dodać profil.