Dwie karty graficzne w laptopie, włączenie

Witam. W moim laptopie z tego co widzę mam dwie karty graficzne, GeForce i Intel zintegrowana. Skąd mam wiedzieć, która aktualnie jest w użyciu ? Nie lepiej włączyć tylko tą lepszą ? Chciałbym, żeby gry chodziły najlepiej jak można, a nie wiem czy nie jest włączona gorsza karta :slight_smile:

https://www.google.pl/search?q=intel+op … 20&bih=952

nVidia + Intel = Optimus

ATI + Intel = ATI Switchable

Wybierać aktywną kartę można ręcznie z poziomu sterowników (ATI i nVidia) oraz automatycznie (ATI w zależności od zasilania i trybu oszczędzania energii, a nVidia - w zależności od programu).

Ponadto zintegrowaną kartę można wyłączyć całkowicie w BIOSie.

… i sterowniki muszą być instalowane te, które znajdują się na stronie producenta laptopa, a nie karty graficznej.

Jak najprościej sprawdzić która karta jest aktywna? PPM na pulpit > Rozdzielczość ekranu > Ustawienia zaawansowane > pod polem Typ karty powinno się wyświetlić Intel HD Graphics, albo NVIDIA GeForce…

Pokazuję Intela, ale mam rozumieć, że w czasie gier automatycznie załącza się NVIDIA ? A jak ogarnąć, żeby na youtube pracowała też NVIDIA ?

A po co, intel wystarczy do YT i to z zapasem, ale jak koniecznie chcesz to w ustawieniach nvidii (w trayu) może ustawić aby przeglądarka www zawsze używała tej karty. Chociaz ja kiedyś próbowałem to ustawić na chwilę ale i tak w moim przypadku Chrome korzysał z hd3000, może tobie się uda bo ja nie wnikałem czemu.

Używam Optimusa to się wypowiem.

Najpierw instalujesz sterownik do Intela(ze strony Intela).

Potem sterownik MOBILNY(VERDE) NVIDII ze strony nvidii(sterowniki producenta mijają się z celem na dłuższą metę bo wydadzą raz i rzadko kiedy są aktualizowane).

Teraz w trayu koło zegarka masz ikonkę Aktywność karty graficznej NVIDIA i po niej widzisz czy jest używana.

Nvidia ma profile gier i praktycznie przy każdej grze automatycznie włącza NVIDIE.

Intel jest używany przy starych grach, systemie, przeglądarce i sobie z tym bardzo dobrze radzi.

Ja Intela używam do wszystkiego poza grami.(przeglądarka, system, filmy HD w media player classic home cinema). Youtube też przez Intela bo obsługuje on wspomaganie sprzętowe wideo i yt chodzi bez problemu nawet w 1080p.

Jak jakaś gra odpala się na intelu, a chcesz żeby to GeForce był używany lub Intel sobie po prostu nie radzi to wchodzisz do Panelu sterowania NVIDIA i w Zarządzanie ustawieniami 3D wybierz zakładkę Ustawienia programu teraz kliknij dodaj wskaż plik exe danej gry i wybierz z listy niżej Karta NVIDIA o dużej wydajności i potem ZASTOSUJ.

Używanie Geforca do wszystkiego moim zdaniem jest bez sensu bo nie potrzebnie nagrzewasz dodatkowo laptopa kartą nvidii w momencie gdzie Intel sobie poradzi bez problemu, że o użyciu prądu nie wspomnę.

Tak więc zainstaluj sterowniki jak napisałem wcześniej i zostaw i będzie działać jak trzeba. Jak jakaś gra będzie chodziła strasznie słabo to ją zminimalizuj i zobacz w tej ikonce koło zegara czy jest ta gra wypisana na liście aktywności karty nvidia jak nie to trzeba dodać profil.