Dwie karty sieciowe w PC, dwie podsieci

Witam.
Urządzenie 1 ma adres: 192.168.0.25 i jest podłączone statycznie do karty sieciowej 1 w PC.
W PC karta sieciowa 2; 192.168.1.118 jest wpięta do routera z dostępem do internetu.
Internet działa ale nie widzi urządzenia 1. Gdy wypnę internet urządzenie 1 jest wykrywane przez PC.
Proszę o pomoc.
System Windows 7 Pro.

Co oznacza “podłączone statycznie”? Tj. na karcie sieciowej jest adres z podsieci np. 192.168.0.10?
Dwa, “Internet działa ale nie widzi urządzenia 1”. Jak to rozumieć? “Komputer ma dostęp do internetu, komputer nie może skomunikować się z urządzeniem 192.168.0.25”? Pokaż może (przy podłączonych obu kartach sieciowych) ipconfig /all i route PRINT. Pewnie wystarczy dodać jakąś statyczną trasę, ale będzie to widać na route PRINT
PS po podłączeniu obu kart pokaż ping 192.168.0.25

statycznie czyli na sztywno jest wpisany adres w ustawieniach karty sieciowej.
“Internet działa ale nie widzi urządzenia 1” - to znaczy, że gdy wepnę kabel z internetem to nie mam dostępu do urządzenia 1. Nie pinguje go również.
Niestety nie mam dostępu do tego komputera obecnie. Możesz na podstawie tych danych podać jak ma wyglądać polecenie dodania takiej trasy?
Dzięki za odpowiedź.

Ciężko powiedzieć. Jeżeli masz dostęp do internetu to oznacza, że masz ustawiony GW na drugiej karcie (192.168.1.118), więc powinno być ok. Rozumiem, że na tej 192.168.0.x karcie nie ustawiałeś żadnego GW? Windows sam powinien odnaleźć trasę do 192.168.0.25, przez to więc proszę o ipconfig (żeby zobaczyć maski itd.), oraz routing. Mówiąc szczerze na tym etapie nie rozumiem czemu to przestaje działać.
Możliwe, że wystarczy zmienić kolejność interfejsów w systemie, lub ew. zmienić metryki dla routingu 255.255.255.255 255.255.255.255
W tej chwili wyższą metrykę dla broadcastu ma pewnie ten “internetowy”, więc wszystko co w sieci lokalnej próbuje się właśnie pchać przez 192.168.1.0/24 (“szuka” tam 192.168.0.25)
Będzie trzeba mu dać trochę niższy priorytet (wyższą metrykę) coś na zasadzie:
route change 0.0.0.0 MASK 0.0.0.0 192.168.1.18 metric 100 IF 15
IF 15 - numer interfejsu sieciowego (karty sieciowej). Podany jest po lewej stronie w kolumnie na samej górze route PRINT (który to interfejs będziesz wiedział na podstawie adresu MAC z np. ipconfig /all)
Na szybko może nawet to wystarczy: https://support.microsoft.com/pl-pl/help/2526067
Ew. z okienek też wyklikasz (niższa wartość oznacza wyższy priorytet):

image

Dzięki, sprawdzę jak będę miał dostęp.

Opcję udostępnia połączenia na karcie z Internetem masz zaznaczoną? Firewall przepuszcza ruch między podsieciami?

Nie lepiej było zmostkowac karty sieciowe? Windows to kiepski pomysł na rolę routera, nawet Windows Server się do tego nie nadaje.

@Roobal
Chyba też jak ja zrozumiałeś źle (albo nadal ja nie rozumiem). On nie potrzebuje dostępu do drugiej karty sieciowej z internetu. Jemu przestaje działać dostęp do tej podsieci 192.168.0.0/24 w czasie, gdy jest aktywna sieć 192.168.1.0/24. On się chyba dostaje do urządzenia 192.168.0.25 zawsze z tego komputera. To moje rozumowanie :wink:

Tak, ja to zrozumiałem zupełnie inaczej. Niestety sporo rzeczy widzę inaczej, niż reszta. Czasami to ja źle rozumiem, czasami inni źle rozumieją. Gdy widzę, że to ja źle rozumiem, a reszta rozumie prawidłowo, kończę swoją rolę w wątku, w przeciwnym razie kontynuuję dyskusję :wink:

Generalnie ja przyjąłem, że PC robi za router i udostępnia Internet. Może to połączenie jest potrzebne jako odseparowane bez dostępu do neta. Jeśli tak, to faktycznie źle zrozumiałem :wink: Co do routingu, to pierwsza rzecz, która przyszła mi do głowy, ale przecież nie będę pytał o to samo co Ty.

Dokładnie tak jest, że gdy wpinam kabel do karty sieciowej z adresem 192.168.1.118 to przestaję mieć dostęp do urządzenia z adresem 192.168.0.25.

Ta karta ma jakiś adres przypisany? Nawet jeśli PC nie pełni roli routera, to ma tę podsieć przyłączoną bezpośrednio, więc trasa do niej musi istnieć. Chyba że coś motałeś z trasami lub instalowałeś jakieś Hamachii, które potrafi robić burdel w tablicy routingu.

Te karty nie są już przypadkiem zmostkowane? Bez tablicy routingu można póki co tylko zgadywać.