Dwie licencje oem

Witam, mam pytanie, posiadam laptopa z oryginalnym wbudowanym windows 7 OEM. Jednak ze względu, że pewne programy mi nie działają muszę przesiąść się na windows xp. mam pytanie, czy jesli kupie system xp wersje oem, to będę mógł zainstalować go normalnie, bez problemów? czy musi być to box? chodzi mi o to, czy do płyty głównej mogą się dwa klucze oem przywiązać

Technicznie - wykonalne. Licencyjnie - delikatnie rzecz ujmując - śliskie. Najbezpieczniej (pod względem licencyjnym) - kupić BOX Win 7 Prof / Ultimate i skorzystać z uprawnienia do downgrade.

Najlepiej napisać : pomoc@microsoft.com

Ale niby dlaczego “śliskie”? Licencja jest na dwa systemy? Jest. A to, że na jednym komputerze… Kogo to obchodzi? Jego “strata”, że na jedną stację sobie to wrzucił.

PS. Na wersji prof i ultimate masz Tryb XP, bez konieczności downgrade.

Pomijając tryb xp, możesz zakupić oem o ile jest nowy (nie może być instalowany wcześniej na innych maszynach), oraz nie możesz go między maszynami przenosić. Poza tym jest on przypisany do płyty głównej, więc też jej wymieniać nie możesz (bo tracisz licencję).

Wymienić można, obejście przez aktywację telefoniczną po rozmowie z konsultantem. Sam nie próbowałem, ale dużo się nawet tutaj na forum przewinęło takich wiadomości ;-).

Tak działa (próbowałem), aktywacja przez telefon. Ale trza by było pogadać z kimś kto robi kontrole legalności systemu / kto taką kontrole po takim zabiegu miał. Skoro ms zapisuje te dane (w końcu skądś wie że zmieniłeś te mobo, to raczej skoro nie daje możliwości jej wymiany to pewnie nie nadpisze starych danych). Telefonicznie automat nie sprawdzi twojego mobo, a co do konsultanta to można by się pokusić o pytanie via e-mail z jakimś gościem odpowiedzialnym za licencjonowanie.

Jeśli to mobo można zmieniać to oem nie różni się od box’a. Aktywacja telefoniczna pozwala instalować ten sam system na kilku maszynach naraz. Ba, ms pozwala aktualizować piraty ze swoich serwerów. Coś w tym musi być, ale my tutaj za mali jesteśmy by mieć wiedzę na ten temat :slight_smile:

wojteczek, jaką masz wersję Windows 7?