Dwie różne nazwy SSID w jednej sieci WIFI - pytanie

Witam,
Mam takie pytanie, podłączyłem nowy router do starszego, czyli stary router od portu LAN do portu WAN w nowym routerze nie wyłączając DHCP, aby działał jako AP. I tu teraz moje pytanie, czy dwie nazwy SSID mogą wpływać na działanie sieci WIFI?
Już tłumaczę, czemu na drugim nie wyłączyłem DHCP, mimo, że już na jednym jest włączony, ponieważ na górze siostra z mężem, chcą tez przez kabel mieć neta a nie tylko przez WIFI.

Na drugim routerze jest wyłączone pokazywanie SSID. Proszę o odpowiedź.
Co prawda, mogę włączyć i sprawdzić, ale wolę najpierw zapytać.

Jeżeli nie wyłączyłeś DHCP na nowym routerze to nie działa on tylko jako AP, ale jako router z AP :wink:
Jeżeli wyłączysz DHCP na nowym routerze i podłączysz stary router z nowym LAN-LAN to wszystkie urządzenia, również te podłączone do nowego routera kablem będą pobierały adresy ze starego routera, czyli innymi słowy internet też będzie działał.

Co do sieci to sama ilość sieci wlan nie ma znaczenia, istotne jest to przez ile urządzeń i w jakiej odległości od siebie są one rozgłaszane.
I tak, jeden AP może zakłócać działanie drugiego jeżeli rozgłaszają się na tym samym kanale, szczególnie dotyczy to sieci na 2.4 GHz. Dlatego najlepiej pierwszy router ustaw na 1 kanał a drugi na np. 11, wtedy nie powinno być z tym problemu.

Pytasz w jakiej odległości są oba routery? Jeden jest na dole a drugi na górze. Odległość jest do 5m. A ile urządzeń korzysta z sieci WIFI, to 4 komputery, nie licząc tabletów a jest ich dwa. Dziś trochę mnie zaskoczyło, ponieważ nawet internet na LAN i wifi nie działały a hasła od neostrady są poprawne jak i hasło od wifi. Nawet komputer mający WIFI nie mógł połączyć się mimo, że ustawienia nie były zmieniane. Musiałem adapter tp-linka (biały) rozłączyć i ponownie połączyć i pomogło, ale to dziwne.
Czyli mogę śmiało na drugim routerze włączyć SSID ?

Routery połącz portami LAN. Drugą sieć możesz sobie ustawić, najlepiej jak kolega pisał na różnych kanałach. DHCP do wyłączenia.

A obecnie jest źle? Ja tak zrobiłem, gdy wyczytałem jak użytkownik roobal pisał innemu użytkownikowi, aby tak połączyć, to i ja to zrobiłem i działa. Routery są na innych kanałach. A wg.Was dwa razy DHCP może powodować błędy?

Drugi serwer DHCP w niczym nie pomaga, a tylko może powodować konflikty w sieci.

Tylko, że jak próbowałem skonfigurować drugi router bez DHCP a działało tylko WiFI, to LAN nie działał a był kablem połączony. Nie mogłem wejść na żadną stronę a tym bardziej na stronę routera drugiego. Oczywiście nie mogłem wejść, gdy wifi wyłączyłem w laptopie. Drugi Router ma porty LANx3 i czwarty jako LAN/WAN i do tego podłączyłem kablem router.

A zmieniłeś adres drugiego routera?
Być może oba mają te same adresy i przez to był problem.

Zanim rozwiązałem problem włączając DHCP wcześniej tu w tym temacie pisałem i dałem zrzuty.

Mam pytanie, czy zakłócanie routera na górze, który ma włączony DHCP może być powodem zawieszania się routera, który jest na dole? Pytam, bo od momentu podłączenia routera do tego pierwszego i włączenia dhcp, to już 3 razy net mi pada w tygodniu i jest gorzej. Pierwszy router ma adres IP 192.168.1.1 a na drugim dałem z końcówką 100 i wcześniej wyłączyłem dhcp i przez kabel nie działał.

Jeśli chcesz mieć włączony serwer DHCP na tym drugim routerze to zmień adresację np na 192.168.2.1

Wcześniej przy włączonym DHCP(router na górze) miałem IP 192.168.1.100 i nawet na dole LAN z WIFI wieszał się, że neta nie było i dlatego to był problem drugiego routera z włączonym DHCP, czy problem samego routera, który jest na dole? Wróciłem do połączenia LAN (router na dole) z portem LAN/WAN routera na górze i też dałem taki adres jaki napisałem. Mam nadzieję, że router nie będzie wieszać się, czy padać net. A napiszę jedno pula adresów była od 192.168.1.100 do 199 i router na dole ma adres IP 192.168.1.1. Po zmianie adresu i przy włączonym DHCP, na drugim routerze, nie mogę wejść na zalogować się na drugi router.

Podłącz rutery LAN-LAN, na nowym wYłącz DHCP i każ mu automatycznie pobierać adres IP (zapewne opcja dynamic). Ustaw mu te same SSID, hasło i kanał (byle nie auto), co na górze i ciesz się idealną WI-Fi w domu.

Możesz łazić z tabletem po piętrach i nic się nie będzie rwało!

Kanał to bym ustawił jednak zupełnie inny.