Dwie sieci dostępu do internetu w jednym komputerze

(Greg) #1

Witam,

Mam dość nietypowe pytanko, a mianowicie:

Czy jest możliwość skonfigurowania dwóch połączeń internetowych na jednym komputerze, tak aby komputer mógł wykorzystywać oba łącza jednocześnie. Np. jedna aplikacja korzysta z jednego łącza, a druga z drugiego. Mam dwie kart sieciowe i do jednej jest podłączone łacze 10 Mbps / 384 kbps, a do drugiej 3 Mbps / 1,5 Mbps. Ciekawi mnie czy można to jakoś rozsądnie wykorzystać bez stosowanie drogich routerów z load balancing. Czy ktoś ma jakieś pomysły??

(Bolo92) #2

Nie można tak zrobić, tylko i wyłącznie router.

(Mrooveq) #3

to zależy jaki system operacyjny masz na komputerze.

tak czy inaczej bez zastosowania protokołu BGP nie będziesz w stanie zrobić np tak, żeby wysyłać dane łączem 3/1,5 (z prędkością 1,5), a odbierać odpowiedzi na nie łączem 10/0,3 (z prędkością 10), bo większość ISP blokuje wysyłanie pakietów z innymi adresami niż z ich puli.

natomiast możesz pokombinować w konfiguracji tras ('route' na chyba wszystkich systemach operacyjnych) i poustawiać sobie, żeby zapytania do jednych adresów (i odpowiedzi na nie) szły jednym łączem, a do innych adresów tym drugim.

oprócz tego jeśli masz system operacyjny w miarę inteligentny, np OpenBSD, to możesz sobie sterować ruchem na podstawie portów docelowych, np telefon internetowy puszczać 3/1,5, a www 10/0,3.

możliwości jest wiele, ale większość z nich wymaga systemu operacyjnego z rodziny UN*X (linux, bsd, solaris itp) lub wyspecjalizowanej maszyny.

nie wiem jak sprawa wygląda na systemach windows server, bo nigdy ich nie używałem.

(Greg) #4

Jak do tej pory to na Windows nie udło mi się znaleźć żadnego rozsądnego rozwiązania.

Natomiast obecnie jestem w trakcie konfiguracji drugiego komputera z Linuksem, który będzie pełnił rolę routera. I tu wszystko wygląda bardzo dobrze - dostęp rozłączny i rozkładanie obciążenia nie stanowi wielkiego problemu. Także myślę, że na weekend uda się uruchomić cała "infrastruktirę" :). Znowu Linuks górą :slight_smile:

Gdyby komuś udało się jednak coś wymyśleć na Windows to byłbym wdzięczny za podzielenie się takową "bezcenną" informacją.