Dwie sieci dostępu do internetu w jednym komputerze

Witam,

Mam dość nietypowe pytanko, a mianowicie:

Czy jest możliwość skonfigurowania dwóch połączeń internetowych na jednym komputerze, tak aby komputer mógł wykorzystywać oba łącza jednocześnie. Np. jedna aplikacja korzysta z jednego łącza, a druga z drugiego. Mam dwie kart sieciowe i do jednej jest podłączone łacze 10 Mbps / 384 kbps, a do drugiej 3 Mbps / 1,5 Mbps. Ciekawi mnie czy można to jakoś rozsądnie wykorzystać bez stosowanie drogich routerów z load balancing. Czy ktoś ma jakieś pomysły??

Nie można tak zrobić, tylko i wyłącznie router.

to zależy jaki system operacyjny masz na komputerze.

tak czy inaczej bez zastosowania protokołu BGP nie będziesz w stanie zrobić np tak, żeby wysyłać dane łączem 3/1,5 (z prędkością 1,5), a odbierać odpowiedzi na nie łączem 10/0,3 (z prędkością 10), bo większość ISP blokuje wysyłanie pakietów z innymi adresami niż z ich puli.

natomiast możesz pokombinować w konfiguracji tras (‘route’ na chyba wszystkich systemach operacyjnych) i poustawiać sobie, żeby zapytania do jednych adresów (i odpowiedzi na nie) szły jednym łączem, a do innych adresów tym drugim.

oprócz tego jeśli masz system operacyjny w miarę inteligentny, np OpenBSD, to możesz sobie sterować ruchem na podstawie portów docelowych, np telefon internetowy puszczać 3/1,5, a www 10/0,3.

możliwości jest wiele, ale większość z nich wymaga systemu operacyjnego z rodziny UN*X (linux, bsd, solaris itp) lub wyspecjalizowanej maszyny.

nie wiem jak sprawa wygląda na systemach windows server, bo nigdy ich nie używałem.

Jak do tej pory to na Windows nie udło mi się znaleźć żadnego rozsądnego rozwiązania.

Natomiast obecnie jestem w trakcie konfiguracji drugiego komputera z Linuksem, który będzie pełnił rolę routera. I tu wszystko wygląda bardzo dobrze - dostęp rozłączny i rozkładanie obciążenia nie stanowi wielkiego problemu. Także myślę, że na weekend uda się uruchomić cała “infrastruktirę” :). Znowu Linuks górą :slight_smile:

Gdyby komuś udało się jednak coś wymyśleć na Windows to byłbym wdzięczny za podzielenie się takową “bezcenną” informacją.