Dwie sprawy: XDA - legalność, Xperia X8 - bootloader

Cześć,

chciałem się zapytać o dwie sprawy. Może dla niektórych wyda się to głupie (pierwsze pytanie), ale niestety mam bzika na punkcie legalności i moralności (grzechu).

  1. Czy wszystko co robią ludzie z XDA jest legalne? Wiem, że custom romy Androida są na ogół legalne, ale przeszukując ich forum natrafiłem na ROMy Windows Phone 7, co mnie zdziwiło. Jak to z tym jest? I czy wszystkie kernele, romy itp. które tam można znaleźć są legalne? Oczywiście nie wymagam od Was, żebyście wszystko wiedzieli w 100%, ale jeśli ktoś jest w stanie się wypowiedzieć, byłbym wdzięczny :slight_smile:

  2. Czytałem o procesie wgrywania custom romów w Xperii X8 i doszedłem do łamania bootloadera. Niestety przeczytałem, że na nowych płytach głównych (po 38 tygodniu produkcji, mam 45) prawdopodobieństwo złamania jest strasznie niskie. Pisało nawet, że uceglenie wynosi 100%, choć znalazłem informacje, że niektórym się udawało. Wiecie może, czy jest na to jakiś sposób?

Dziękuję z góry za odpowiedzi i wyrozumiałość :slight_smile:

Przepraszam, jeżeli zły dział, choć wydaje mi się, że dobrze trafiłem :slight_smile: Oczywiście, jeśli coś nie tak, to się chętnie dostosuję :wink:

Co do androida to tam wszystko jest legalne system jest oparty na licencjach pozwalając na zabawę, gorzej z samym telefonem, na którym to robisz zmiana loadera = utrata gwarancji nie jako naruszenie licencji producenta, ale w większości telefonów idzie wrócić do oryginału i można słać na gwarancje jak coś padnie.

Windows Phone to chyba trochę gorzej tam wszystko zawadza o licencje w końcu Microsoft :), ale ogólnie w telefonach to jak nie obchodzi Cię gwarancja to masz prawo zrobić z tym telefonem co chcesz i Microsoftowi czy Googlowi nic do tego tylko, żebyś do nich potem pretensji nie kierował, że Ci coś nie działa.

Co do tej xperii to nie wiem ja mam tylko Samsunga Spice na androidzie i HTC Mozarta na Windowsie więc się nie wypowiem.

Ja ogólnie mam gdzieś gwarancje w telefonach i zawsze się bawię w Coustom ROMy i nie przejmuje się zbytnio czy mi wolno. :wink:

Co do utraty gwarancji to wiem. Chodzi mi przede wszystkim o legalność. Spotkałem się z opinią pod jednym newsem na DP, że XDA robi wszystko legalnie. Akurat, jak już pisałem custom romy Androida są legalne i to wiem, gorzej właśnie z WP. Dziwne to trochę, że Microsoft nie dał swojego smartphonowemu systemowi innej licencji, skoro zarabia na telefonach i swoim sklepie, a nie na systemie. Przecież i tak, osoby nieznające się zostawią sobie WP oryginalny (a z braku aktualizacji kupi nowy telefon, tak jak jest to z Androidem), a jeśli ktoś się zna i będzie chciał to go złamie i zrobi z nim co chce. Dając jednak inną licencję w znaczeniu pozwalającą na modyfikacje i wgrywanie systemu gdzie się chce raczej przyczyniłby się do popularności systemu. To jest moje zdanie, choć nie do końca związane z tematem ;D

Microsoft w kwestii Windows Phone poszedł dość dziwną drogą moim zdaniem, a już kwestia Windows Phone 8 i aktualizacji do niego to już całkiem, ale to temat na inną dyskusje.

Większość custom romów jest legalna, tj. nie zawierają elementów, które są niezgodne z prawem. Często pojawiają się - zwłaszcza w dziale dla x8 - romy, które zawierają pirackie wersje płatnych aplikacji (najczęściej jest to - o zgrozo - Root Explorer, który ma dziesiątki darmowych zamienników), ale takie cudactwa są szybko usuwane przed moderację. Natrafiłeś na romy oparte o WP, czy odpowiednio spreparowane, udające WP, tak jak np. MIUI, które udaje iOS?

Bootloader na x8/x10 mini/x10 mini pro z datą starszą niż 11w38 można złamać za kilkadziesiąt złotych zdalnie, są ludzie którzy się tym zajmują. Niestety, nie ma bezpiecznej darmowej metody, która to umożliwia. Jeśli telefon po odblokowaniu boota się zepsuje to wystarczy zrobić reblock, to trwa kilka sekund, a potem przelecieć seusem albo pcc, aby zatrzeć za sobą ślady.

Wydaje mi się, że to są romy oparte o WP. Tutaj http://forum.xda-developers.com/search.php?searchid=82401366 z tego co widzę są jakieś odblokowane wersje WP. Nie znam dobrze angielskiego - trochę na rozum, trochę google translatorem patrzyłem.

A mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jak to jest z CWM i z xRecovery? Szukając tych programów starałem się znaleźć je w jak najbardziej dobrych źródłach. I np. wpisując CWM w Google Play doszedłem do dwóch programów: ROM Manager i jego wersja premium. Darmowa wersja nie jest dostępna na X8, ale płatna i na dodatek nieaktualna już tak. Jednak na stronie clockworkmod.com można już ściągnąć tę apkę normalnie (tylko nie wiem jaka to wersja. Za to o xRecovery wiem tyle, że są jakieś modyfikowane wersje tego programu na XDA i w jednym z tematów czytałem, że źródła pochodzą od Cyanogena i dziękują za pomoc Cyanogenowi. Ale już na stronie CM nie ma tego programu do ściągnięcia. Ech… chyba się doszukuję dziury w całym ;D

Jeżeli chodzi o bootloader to mam nadzieję, że masz rację i naprawdę łatwo można to przywrócić. Nie chodziło Ci przypadkiem o nowsze niż 11W38? Bo napisałeś starsze, ale ja czytałem o nowszych, tzn późniejszych niż 11W38.

Wkleiłeś zły link, ale i tak bez dość przyzwoitego angielskiego na XDA się lepiej nie zapuszczać, bo zrobi Ci to tylko większy mętlik w głowie.

CWM i xRecovery wgrywa się za pomocą zautomatyzowanych skryptów, na polskich forach o androidzie jest ich kilka. Aplikacje typu Rom Manager sobie odpuść, są nieopłacalne, zwłaszcza przy tak starym telefonie jak x8. Do wgrania CWM możesz posłużyć się np. tym programem http://forum.xda-developers.com/showthr … ?t=1773227

Gdybym nie miał racji, to nie wypowiadałbym się na ten temat. Trochę się bawię Androidem, a x8 jest mi dobrze znana, bo sam posiadam x10 mini pro, która jest siostrzanym modelem. Ta, chodziło mi o późniejsze niż 11w38, literówka.