Dwie wersje Opery na jednym komputerze?

(H@wkeye) #1

Witam. Chcę się zwrócić do was z jednym małym pytaniem, odnośnie przeglądarki Opera. Bo zauważyłem, że w Panelu sterowania >> Dodaj lub usuń programy figurują tam u mnie na liście dwie wersje Opery 11 i 14 tutaj, tak samo pokazuje CCleaner tutaj.

Tymczasem ja faktycznie przecież korzystam z jednej Opery 14 , i w żadnym z folderów nie znalazłem tej wersji 11 , sprawdziłem to też przez asystenta wyszukiwania systemu.

Wiem, że czasem przeglądarki archiwizują swoje wersje aktualizacji, ale czy również Opera?

Czy jedną z tych wersji czyli tę wersję 11 mogę po prostu usunąć bezpiecznie ? :slight_smile:

(Łukash) #2

Jezeli ta "druga" nie jest Twoja, i nie ma jej fizycznie na dysku to trzeba sie jej pozbyc. Proponuje jednak usunac wpis z rejestru, bo jezeli te dwie wersje sa jakos nalozone na siebie, i tak naprawde to jedna Opera...to maja jeden deinstalator .

local machine > software > microsoft > windows > current version > uninstall, i tu szukac wpisu 12.11.

(Brak PL znakow)

(H@wkeye) #3

Dobrze, usunąłem więc z klucza Uninstall wersję 12.11 , pozostała 12.14 a we wspomnianych lokalizacjach nie ma już tej 12.11 , Opera działa dobrze jest, wszystko gra.

Rozumiem, że to już wszystko odnośnie tego ?

Też zastanawiam się skąd się to w ogóle wzięło i myślę, że oczywiście masz rację że skoro nie mogłem znaleźć na dysku 12.11 świadczyłoby, że to jest jedna tylko Opera i ma jeden deinstalator.

Nie mam pojęcia skąd to się wzięło, jedyne co mi przychodzi do głowy, to to że niedawno były jakieś problemy z rozszerzeniami tej Opery , musiałem ją zreinstalować i to stąd być może całe zamieszanie.

Przy okazji: gdzie w ogóle znajduje się deinstalator Opery na dysku ? Bo ścieżka w rejestrze wskazuje na plik opera.exe , który jest zarazem przecież inicjatorem Opery.

Oddzielnego pliku deinstalacyjnego tam nie widzę.

(Łukash) #4

Raczej tak, CCleaner pewnie już poszedł w ruch.

Mogę tylko potwierdzać Twoje przypuszczenia.

Tak jest, jest jedno exe. Deinstalacja jest wywoływana parametrem "Opera.exe" /uninstall

(H@wkeye) #5

Jeszcze nie, ale przeczyszczę jeszcze tak profilaktycznie komputer specprogramami czyszczącymi.

Jasne tak to wygląda jak się deinstaluje z poziomu np. _ Dodaj lub usuń programy _ czy w opcjach we Wszystkie programy choć akurat Opera takiej opcji nie posiada.

A jak wywołać ten deinstalator z poziomu samego pliku na dysku ?

(Łukash) #6

Z poziomu samego pliku się chyba nie da.

Ewentualnie można Win+R i wpisz :

C:\Program Files\Opera\Opera.exe /uninstall

-- Dodane wtorek, 12 mar 2013, 11:39 --

Ewentualnie 2 : Można zrobić skrót i wrzucić go do folderu Opery , dać mu nazwę Odinstaluj Opere :smiley: , podać parametr /uninstall w właściwości > element docelowy, i z linkować go w rejestrze w "UninstallString" > "C:\Program Files\Opera\Odinstaluj Opere.lnk" , ale to bez sensu trochę...:wink: