Dwustronny dysk M.2 a temperatury

Właśnie jedzie do mnie dysk Kingston KC2500. Jest to dysk dwustronny(ma pamięci po obu stronach). Płyta główna (MSI B550 Tomahawk) ma coś takiego mającego stabilizować dysk:


Nazwijmy to dystansem. Element ten jest jakby gumowaty, ugina się pod naciskiem, ale jest dość twardy. Problem w tym że nie wiem czy przewodzi on ciepło, a patrząc na zdjęcia dysku, dystans będzie dotykał skrajnego czipu pamięci. Czy może doprowadzić do przegrzania tej pamięci? Może mieć to jakikolwiek wpływ na dysk? Zakładam że dysk fizycznie się zmieści, wg MSI wspierany jest KC2000, a ten też był dwustronny, wymiary pewnie miał podobne do KC2500.

Do płyty MSI B550 Tomahawk dołączone były radiatory na dyski m.2. Powinienem jego użyć? Słyszałem że pamięciom szkodzą nie tylko wysokie temperatury, ale za niskie też mogą być złe.

Raczej trudno Ci będzie osiągnąć temperaturę niższą od „pokojowej” w domu. :wink: Owszem, niskie temperatury szkodą elektronice, tak jak i wysokie, ale te niskie poniżej -20 czy nawet -50 stopni. Bardziej martw się, czy nie dobijesz 70 stopni na dysku i zakładaj radiator.

Dzięki. A co z tym gumowatym dystansem? Może zaszkodzić/spowodować przegrzanie?

Miejscowo może, jednak ma on utrzymywać dysk w bezpiecznej pozycji tj. żeby nie przesuwał się, więc jej brak będzie gorszym problemem.

Wydawało mi się że sam metalowy dystans i śruba do niego wkręcona powinny dobrze trzymać, zakładając poprawny montaż i dokręcenie śrubki. Patrząc na płyty innych producentów płyt takie rozwiązanie się spisuje dobrze, dlatego nie bardzo rozumiem po co jest ten dodatkowy gumowaty dystans.

Jest jakaś opcja żeby sprawdzić temperaturę pamięci? Dyski m.2 niby podają tylko jeden odczyt, co nie znaczy że mają tylko jeden czujnik. Dałoby radę sprawdzić odczyt temperatury tego konkretnego czipu pamięci, który wejdzie w kontakt z dystansem? Mogą być tam jakieś czujniki?

Jeśli to jest jakiś duży problem to może wymienić ten dysk na inny, jednostronny. Jeszcze nie odbierałem go z paczkomatu. Ale trochę szkoda czasu, a ten wydawał się być solidnym wyborem.

Nic się raczej nie stanie, nie kombinuj, to nie folia termoizolacyjna. :wink:

@anon7248146 zabrałem się do montażu i jednak może być problem. Dysk powinien opierać się na kołku w który wkręcam śrubkę, tylko że zamiast tego opiera się na tamtym gumowym elemencie i brakuje mu odrobinkę żeby dotknąć kołka. Mogę tak przykręcić, działać pewnie będzie, ale może lepiej urwać ten gumowy? Tym bardziej że chcę zamontować radiator, więc zakładam że tutaj wszystko jest wymierzone przez producenta płyty, więc radiator może za bardzo naciskać na dysk.


Dla porównania drugi dysk (jednostronny) wygląda tak:

Powiem tak, nie wiem, nie miałem w desktopie m2. Poczekaj na opinie innych, ale dla mnie właśnie on powinien być lekko śrubką dociśnięty, a nie luźno sobie leżeć…