Dyktowanie tekstu

Mam dwa komputery - jeden z Windows 11 (laptop) i drugi z Windows 10 (desktop).

Na Windows 11 bardzo ładnie działa mi dyktowanie tekstu (win+h) po polsku. Niestety na komputerze z Windows 10 nie działa - wedle tego co wyszukiwałem nie obsługuje języka polskiego. Nie rozumiem tej różnicy dla Microsoftu.

I mam w związku z tym pytania.

  1. istnieje jakikolwiek sposób by aktywować dyktowanie po polsku w Windows 10 (nie chodzi mi zewnętrzny program, Office 365 czy Google Dokumenty - wiem ze tam jest możliwość)
  2. jakby przestawiał język systemu na angielski w Windowsie 10 to pewnie by nie pomogło dla dyktowania po polsku, dobrze mówię?
  3. istnieje jakaś szansa że po któreś aktualizacji Windows 10 wprowadzą dyktowanie również w języku polskim? Jakieś może plotki ktoś czytał?
  4. mam możliwość darmowej aktualizacji Windows 10 do Windows 11 w ramach Windows Update. Tylko się tak zastanawiam jak to (system) będzie działało na komputerze na którym stał Windows 10 i czy niektóre programy nie przestaną mi działać. Chętnie posłucham osób które taka aktualizację wykonały … gdyż ta aktualizacja wydaje mi się jedynym sposobem osiągnięcia możliwości dyktowania.

Skoro masz, to rób i nie zastanawiaj się. :slight_smile: Ja robiłem na moim PC i jestem zadowolony. Wszystko, co działało na Win10, to zadziała też na Win11, także spoczko :slight_smile:

To nie wydaje się istotną luką 0-day, by naprawić to do 2025.

@Judykator mowie ci, zaktualizuj sobie, bo warto, zwłaszcza, że jest za free.

  1. Tu masz dokumentację, jakie języki obsługuje 10:
    Use voice typing to talk instead of type on your PC - Microsoft Support
    Polskiego nie będzie.
  2. „zwłaszcza że jest za free” to jeden z gorszych powodów do aktualizacji, ale od dwóch tygodni Windows 11 jest używalny, więc jeżeli masz możliwość, to się przesiadaj, w Dziesiątce już nic nie będą poprawiać.

A jak to będzie z licencją. Zrobię aktualizację w ramach Windows 10. To rozumiem. Ale co dalej - w szczególności gdy będę kiedyś stawiał system od nowa to będę mógł bezpośrednio instalować windows 11 czy też nadal tylko windows 10 który mam przypisany do konta.

Zależy czy zrobią blokady kluczy dla 10 (nieużytych lub wszystkich) – czy 11 z 12 mają odrębny generator i walidator.

Jak zablokują klucze to licencja cyfrowa powinna sama wskakiwać przy pierwszym połączeniu z internetem i można by pominąć scalanie jej z kontem Microsoft.

Jak nie zablokują kluczy, to pewnie kilka wydań 11 lub 12 będzie je przepuszczać do celów aktywacji offline.

Czytaj.

Czyli nadal nie wiem. Aktualnie mam Windows 10 Home aktywowany licencją cyfrową przypisaną do konta Microsoft. Po aktualizacji do Windows 11 za pomocą Windows Update będę miał Windows 11 Home aktywowany licencją cyfrową przypisaną do konta Microsoft ?

I w razie czego będę mógł od razu postawić Windows 11 i aktywować go z konta microsoft czy nie.

Tak.
Jest jeden warunek. Nie nastapi drastyczna zmiana sprzetu np. nowa płyta.
Wtedy pozostaje osobisty (tel.) kontakt z oddziałem Microsoft no i trzeba pamiętać dane swojego konta.
P.S. Jesli będziesz aktualizował Windows, zrób sobie dwa obrazy systemu.
Jeden, starego Win 10 a drugi po aktualizacji gdy wszystko bedzie działać dobrze.
Dzieki temu, w razie czego, bedziesz mógł w ciagu paru minut wrócic do Win 10 gdy skończy sie bodaj 10 dniowy okres „próby” nowego systemu i potem to juz nie bedzie mozliwe.
Oraz, jesli zostaniesz na nowym systemie a po jakiejs jego aktualizacji zaczna sie problemy, wrócisz szybko do stanu w którym wszystko dobrze działało.
Musisz poszukać jake sa darmowe wersje aplikacji tworzacych obrazy systemu (wraz z wszystkim co na tej systemowej partycji zostało zapisane).