Dylemat związany z budowaniem sieci w mieszkaniu

Witam,

mam oto taki problem, niedawno zrezygnowałem z Neostrady TP i przeszedłem do kablówki, mam 2 komputery (stacjonarne PC) teraz w domu i wynikł pewien problem, ponieważ modem który otrzymałem (firmy Scientific Atlanta) ma łącze Ethernet oraz USB, do USB nigdy nie byłem przekonany jako połączenie z internetem dlatego wybrałem Ethernet. Teraz muszę jakoś wykombinować aby drugi komputer również miał internet. Ogólnie rozrysowałem jak wygląda mieszkanie i aktualne połączenie, abyście mogli się lepiej obeznać:

8c436af2bc405baem.jpg

Legenda:

Czerwona linia - aktualnie połączenie

Z - zwrotnica (rozdzielacz)

M - modem

K1 - pierwszy komputer połączony z internetem

K2 - drugi komputer nie połączony z internetem

Marzy mi się, aby wykombinować to tak, żeby pomiędzy komputerami było połączenie sieciowe (tak jakby normalnie po sieci LAN) a jednocześnie miały połączenie z internetem niezależne od siebie. Jednak takie rozwiązanie odpada chyba wykorzystując sam modem, który otrzymałem od kablówki.

Innym pomysłem jaki miałem: kupić 5m kabla USB, przewiercić się przez ścianę i podłączyć w ten sposób drugi komputer i odpuścić sobie tą sieć LAN.

Następny pomysł już bardziej zaawansowany opierał się na zakupie routera xDSL z WiFi lub bez i albo pociagnąc z korytarza niedaleko zwrotnicy 2 kable ethernet albo dokupić jakieś sieciówki WiFi i zrobić sieć bezprzewodową.

Co o tym myślicie, które rozwiązanie najlepsze, jak je zrealizować? Oczywiście czekam na inne propozycje rozwiązania problemu.

PS. Modem może stać w pokoju z K1 lub na korytarzu niedaleko zwrotnicy na pewno nie w pokoju z K2

No tutaj moim zdaniem sprawa jest prosta…

odradzam korzystanie z USB do korzystania z internetu… czemu? USB nie został raczej stworzony do tworzenia sieci… przecież mamy Ethernet, prawda?

tutaj wystarczyłby albo switch albo Access Point… tyle, że nie wiem czy Ci sie opłaca… obecnie routery zdominowały rynek (posiadają zazwyczaj wbudowany switch i ew. AP do WiFi…). Faktycznie, jak wspomniałeś masz 2 rozwiązania: kabel lub WiFi. Ja jestem przeciwnikiem rozwiazań WiFi… głównie dlatego, gdyż sieci oparte na kablu są o wiele bezpieczniejsze… z WiFi musisz sie bawić w te wszystkie zabezpieczenia: WEP/WPA itd… tego jest troszku… poza tym transfer masz (standard G) 54 Mbps czyli o połowe mniejszy niż na skrętce… chyba, że porzejdziesz na standard N…

1 rozwiazanie: kabel

wymagania: router ze switchem, sieciówka, skrętka

uwagi: prucie ściany :stuck_out_tongue:

2 rozwiazanie: WiFi

wymagania: router z AP, przynajmniej jedna sieciówka WiFi na PCI (tak mnie sie wydaje :> )

uwagi: musisz zastosować szyfrowanie (żeby niepowołana osoba Ci sie nie dostała do kompa), najlepiej WPA lub WPA2… pamiętaj, że karta WiFi też musi obsługiwać to szyfrowanie…

Oba rozwiazania beda wyglądać tak:

Modem -> Router -> 2 kompy i tyle…

Co do urządzeń sieciowych typu router: polecam firme Linksys… sam korzystam i jestem zadowolony… acha router musi mieć wejście WAN w postaci wejścia ethernetowego… i to nie jest żaden router xDSL… :expressionless: polecam Ci ten model:

http://www.komputronik.pl/Sieciowka_akt … y,id,6430/

albo młodszego brata:

http://www.komputronik.pl/Sieciowka_akt … ,id,25432/

dodatkowo ma WiFi… zawsze może sie przydać :smiley:

Może conieco rozjaśni demonstracja z vortalu:

:arrow: Mała sieć domowa w Windows XP

Tak tylko jest ten problem, że cała prezentacja praktycznie opiera się na połączeniu cross-over co nie zaspokaja moich potrzeb wiedzy :stuck_out_tongue: Na pewno tak nie połączę kompów, żeby mieć neta chociaż, że to najprostszy z możliwych sposobów.

Z tym pruciem ściany nie będzie tak źle, ponieważ można zawsze kupić trochę więcej kabelka i puścić przy ścianie :smiley:

Chyba wybiorę tą opcję, tylko teraz oprócz tych routerów Linksysa poleca ktoś coś jeszcze? Podobają mi się, mają WiFi przez co później będę mógł w razie czego stworzyć sieć, co do sieci WiFi mam doświadczenie z zabezpieczeniami (Live…gó…o)

no mozna i tak…

Podobno Pentagramy Cerberusy sa dobre… ale ja niestety nie miałem z nimi doczynienia…

OK, jeszcze jakieś propozycje Panowie? Mam zamiar niedługo wdrożyć plany w życie a chcę mieć szerszy widok, więc jeszcze trochę poczekam.

Router ze switchem i jak masz fundusze to odrazu z AP na przyszłość.

Ale raczej postaw na kabelku jeżeli zamierzasz się wymienić solidnymi plikami.

Bo te 54mbps to fikcja ^^ to raczej jeszcze dzieli się przez 2 więc tak z 3MegaBajty by wydarł ;] ja miałem tak mój komp>15m kabla H-155, AP, Switch i skrętki ileś tam metrów do innego komputera, Antena nie wycelowana ale blisko LINK jakieś 150m, a teraz podobnie tylko że teraz ja mam u siebie link też podobny i idzie 1MegaBajt ^^ więc to jakoś dziwnie.

A N to nie wiem ale też wątpie aby rewelacja jakaś była.

Routerek i wiertełko, ścianka i kabelek bez wtyczki tylko później musiałbyś mieć wtyczkę i zaciskarkę i umieć to dobrze zrobić :slight_smile: