Dym z monitora

Witam!

Dzisiaj korzystając z komputera nagle ekran się zmniejszył,

pojawiły się dziwne paski, potem wszystko się ogromnie powiększyło…

… i zauważyłem dym z monitora i “zapach” spalenizny…

Ze strachu odłączyłem monitor z prądu i komputera.

Co robić? Czy monitor da sie jakoś uratować?

Dodam że to stary monitor (~7 lat), Hyundai. 17").

Czy możecie polecić mi jakiś monitor LCD (19"-24")

który będzie poprawnie współpracował z moim Komputerem 1 (sygnaturka).

Z góry dzięki!

Pozdrawiam! :slight_smile:

oczywiście w serwisie można wszystko, tylko czy to ma sens. Jak masz pojęcie (i sprzęt) o elektronice, choćby w małym stopniu to rozbierz monitor i prawdopodobnie zobaczysz co sie spaliło, jednak wymiana tego nie musi oznaczać naprawienia problemu, coś innego mogło go spowodować. Jeśli nie chcesz wydawać dużo kasy na nowy to często można spotkać monitory crt za grosze w bardzo dobrym stanie.

zestawy-komputerowe-sierpien-2009-t267420.html zobacz końcówkę pierwszego posta:)

Jaki LCD, to zależy od możliwości grafiki. Może lepiej wybrać coś z 19 cali, z rozdzielczością 1280x1024 to chyba każda karta da radę. I mają w miarę duże piksele - w kineskopowych im mniejsza plamka, tym lepiej, ale LCD poprawnie działaja tylko w jednej rozdzielczości i zbyt małe piksele to maleńkie litery. W Viście powiększyli czcionki i ikony, ale zakładam że to starszy system operacyjny.

Karta graficzna ma prawdopodobnie wyjście VGA, komputer raczej nie służy do najnowszych gier, więc wystarczy tani monitor LCD z wejściem VGA. Czyli większość na rynku za 400-600zł.

monitor 20" o nominalnej rozdzielczości 1600x1200 (przydałoby się w grach, bo można by się obyć bez antyaliasingu) poprawnie potrafi też wyświetlać obraz w rozdzielczości 800x600 :slight_smile: a wtedy są duuuże litery jak w starych CRT 15" :smiley: (no nawet większe).

A czy jest możliwość że podczas tej awarii uległ uszkodzeniu jeden z podzespołów komputera?

Karta graficzna, zasilazc?

Dodane 05.08.2009 (Śr) 13:53

A czy taki monitor będzie działał z moim komputerem :

http://www.allegro.pl/item676876410_sam … ronik.html

W ofercie MAKRO za 584.38zł

Każdy monitor będzie działał :stuck_out_tongue:

…? Słyszałem że to zależy od karty graficznej.

Shaken , podaj jaką masz kartę graficzną, a najlepiej całą konfigurację kompa.

Działać to każdy monitor zadziała, ale jest jeszcze kwestia jak. Jak komp jest równie stary, co spalony Hyundai…

Komputer z którym współpracował przez około 7 lat Hyundai :

| Pentium IV 1,6MHz | Nvidia GeForce 2 Ti 64 MB | 512 MB RAM | 80GB | WinXP Pro |

Na twoim miejscu, kupiłbym tańszy monitor i jakąś kartę graficzną z DVI, zapewne pod AGP.

Możecie polecić coś konkretnego?

Jaki monitor, oraz co dokupić/zmienić aby wszystko poprawnie działało?

Jeśli dotychczasowy zestaw Ci wystarczał to po prostu kup używany monitor CRT w dobrym stanie.