Dynamiczne partycjnowanie w Linuxie

(McDracullo) #1

Szukam rozwiązania podobnego Adaptive Partitioning z QNX. Więcej na ten temat tutaj: http://www.qnx.com/developers/docs/6.4.1/neutrino/sys_arch/adaptive.html

Najlepiej gdyby rozwiązanie było dostępne dla Debiana (x86 i ARM).

(MrQ) #2

Nie żebym był jakimś ekspertem, ale tak na szybko to jedyne co mi przychodzi do głowy o zbliżonym działaniu to chroot , z tym że raczej nie będzie on dynamiczny.

(roobal) #3

Pierwsze co mi przyszło na myśl, to LVM, ale nie chodzi czasem o coś w stylu OpenVZ lub LXC? Zaś te sformułowania

kojarzyłyby mi się bardziej z Xen.

Co do samego pytania, to o co pytasz nie jest oparte czasem na wirtualizacji? Ewentualnie chroot jak wspomniał kolega wyżej, ale mi to bardziej wygląda na wirtualizację.

(McDracullo) #4

Nie, to nie jest wirtualizacja. Wszystkie aplikacje uruchamiane we wszystkich partycjach korzystają z tego samego jądra, przerwań etc, zresztą nie uruchamiamy tam żadnych maszyn wirtualnych, nie działa żaden hypervisor. 

chroot to z tego co mi się wydaje służy do zmiany katalogu głównego. APS działa tak jakby stworzyć kontener, w którym działa kilka aplikacji i one mogą użyć max 70% procesora, kolejny koneter to np 25% procesora itp.

Wiem, że można to rozwiązać przez wirtualizację, ale ciekaw jestem czy jest inne rozwiązanie takie jak w QNX?

(roobal) #5

W Linux OpenVZ czy LXC to właśnie konktenery (wirtualizacja na poziomie systemu operacyjnego), systemy wirtualizowane, korzystają z tego samego jądra (współdzielą je), a wirtualne dyski to pliki przechowywane na partycjach i można je dowolnie zmieniach. Podejrzewam, że to co jest w QNX, to prawdopodobnie wirtualizacja na poziomie systemu operacyjnego.