Dyrektywy include

Od niedawna uczę się programowania C++ i mam pytanie bo nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi odnośnie dyrektyw procesora

Chodzi o to

#include lub #include "nazwa_pliku.h"

Dyrektywa dołączająca podany plik nagłówkowy do kodu programu.

Czyli nazwa nazwa_pliku.h to nazwa jakąś bibliotekę ??? do której dyrektywa include będzie się odwoływać ???

Używam kompilatora Dev-C++ ma on wbudowane jakieś bibioteki??? czy musze sobie je dopiero dograć jeśli dograć to jak ???

I z kąt mam wsiąść te biblioteki i opis danej co robi???

proszę o wyrozumiałość pozdro

Kompilatory zazwyczaj mają biblioteki - a na pewno powinny mieć bibliotekę standardową - wszystko o czym tu jest: http://www.cppreference.com . nazwaPliku.h to nazwa pliku nagłówkowego, nie musi być to biblioteka, może być to jakaś twoja klasa. Ostre nawiasy - <> - dają znać kompilatorowi, że ma szukać pliku nagłówkowego w swoich katalogach i wśród bibliotek zainstalowanych w systemie. Jeżeli ujmujesz w cudzysłów to znaczy, że jest to plik w bieżącym folderze lub podfolderach (ale musisz podać ścieżkę). Opisy biblioteki standardowej masz tu http://www.cppreference.com/ i tu http://www.cplusplus.com/ .

wielkie dzięki ale czy nie ma jakiś polskich stronek z opisami standardowych bibliotek oraz jakie posiada Dev-C++ bo ja na angielskim za bardzo się nie znam

Są, są… np. tutaj. Zawsze można zapytać o to Google :slight_smile:

Studiowanie biblioteki standardowej na tak wczesnym etapie nauki to kiepski pomysł. Będziesz miał ogromne kłopoty ze zrozumieniem czytanego tekstu/kodu. Zaopatrz się w jakąś dobrą literaturę, dzięki której poznasz podstawy języka i osiągniesz etap, w którym będziesz już mógł cokolwiek swobodnie napisać.

a jaką byś mi zaproponował może??? co polecasz???

Symfonia C++ Standard. Polskie książki o C++ i innych językach ekhm nie są zbyt dobre :]

Ja również polecam Symfonię C++ na początek. Podstawy opisane prostym językiem, dużo przykładów.

Potem jak już zrozumiesz całą symfonię, to możesz zacząć się brać za WinApi :mrgreen:

Jak zrozumie Symfonię, to może jeszcze przeczytać Pasję C++ (tego samego autora) :slight_smile:

Nie musi. Ja kupiłem, ale przeczytałem jeden dział, bo reszta jakoś tak weszła mi do głowy bez czytania(przeglądanie kodów, artykuły itp.), więc to nie jest obowiązkowa pozycja.

Oczywiście, że nie musi. Dlatego napisałam, że może…