Dysfunkcja kontrolera prędkości obrotowej wentylatora GPU?

Witam,

na początek podam specyfikację: Corsair HX450W, GeForce GTX260 sp216.

Otóż już od nowości, po montażu PC, ujawniła się dysfunkcja kontrolera prędkości obrotowej wentylatora GPU. Polegająca na tym, iż chwilę po uruchomieniu komputera wiatraczki (sztuk 2) od akceleratora graficznego pracują na maksymalnych obrotach (monitor jakby sygnalizuje wówczas przejście w “tryb oszczędny”), co skutkuje niesamowitym hałasem. Po ~ 5-10 sekundach (zawsze w równych odstępach czasu przy każdorazowym uruchomieniu komputera) system “zaskakuje”, włącza się kontrola prędkości obrotowej, układ chłodzenia spowalnia (staje się praktycznie niesłyszalny), a na monitorze pojawia się init screen. I tyle. Dalej wszystko idzie już gładko.

Ostatnio ktoś błyskotliwie podłączył do tej samej listwy przeciwprzepięciowej, do której jest podłączony cały hardware i peryferia peceta, grzałkę o mocy 2 kW. Całość się efektownie zakrztusiła i w listwie huknął bezpiecznik. Sprzęt w żaden sposób nie doznał uszczerbku na “zdrowiu”. Tylko, że od tamtego incydentu wentylacja od GPU pracuje na maksymalnych obrotach przez ~ 30-40 sekund (zawsze w równych odstępach czasu przy każdorazowym uruchomieniu komputera). Mierzone stoperem. I tak już zostało na amen. Nie jest to na pewno zbieg okoliczności i ten fakt trzeba jakoś powiązać.

Napięcia i temperatura w normie, a wszystko jest poprawnie podłączone. Nie jest to też winą kurzu (problem występuje od nowości, regularnie konserwuję sprzęt). Gdzie może leżeć przyczyna?

Pozdrawiam,

szejkaljaazira.

P.S. Zapomniałem nadmienić istotnej informacji mogącej rzutować na cały system. CPU (Quad) ma wentylator z tzw. wadliwej serii coolerów BOX’owych. W IDLE nie stanowi to problemu (~35-40C), ale po zapuszczeniu dwóch instancji Orthosa z krzyżową koligacją rdzeni, albo Prime95 na czterech jajkach - w jednej chwili grzeje się do 90C. Po prostu jeden narożnik radiatora nie przylega. Na razie nie mam możliwości wymienić coolera, ustawiłem czujnik na wykrywanie temperatur powyżej 70C (w grach i aplikacjach 3D nie przekracza nigdy tej temp, a w idle zazwyczaj cpu ma 35C, a rdzenie 37-39C).

Dodane 05.11.2010 (Pt) 23:24

Nieaktualne. Problem rozwiązało flashowanie biosu i czyszczenie styków PCI-E rozpuszczalnikiem.