Dysk 120 GB. Problem z partycjami

Dysk 120 GB włączony był w systemie 98 jako 32GB.(zworka ograniczająca dysk do 32 GB gdyż płyta główna nie widziała tak dużego dysku) Dysk ten jest podzielony na 2 partycje, pierwsza w formacie FAT32 (32GB) , druga w NTFS.(82GB)

Problem się zaczął po przełożeniu dysku do innego kompa w celu zrzucenia danych z drugiej partycji. Dysk systemowy FAT32 – szuflada(druga partycja - 82 GB) - NTFS. Program PartitionMagic 7.0 na tym dysku wykrył 1 partycję D:32 218,6 MB FAT 32 i „puste miejsce” o nazwie: Unallocated 82,274,1 MB. Partycja była i zniknęła !!

Narzędzie do tworzenia partycji na płycie startowej XP nie potrafi określić formatu tej drugiej partycji… Próbowałem różnymi narzędziami do odzyskiwania danych lecz, nie daje to żadnych efektów. Zna ktoś odpowiedź jak odzyskać dane ?? Co się dzieje z tym dyskiem ? Czy zniknięcie partycji może być efektem działania jakiegoś wirusa ? Czy może problem leży w „niekompatybilności” formatów partycji ? Czy macie problemy z systemem plików NTFS ? Dziękuję za wszystkie wskazówki.

ja tez tak mialalm dziwne rzeczy mi sie robily na pracy z dyksiem ktorego mialam ograniczonego nic niepomoglo dopiero jak byl normalnie podlaczony u kogos wszystko dzilalalo ale nalezalo robic formata i zalozyc od nowa partycje niestety w koncu zmienilam plyte bo ta stara nawet update biosu nic niepomoglo ty mzoesz sprubowac wgrac nowego ,ja zmienilam plytke na nowa i mam spokuj w koncu i max dysk i nic sie niekopie

Kamcia słoneczko dzięki za info. ale chyba nie zrozumiałaś problemu. Pozdrowienia :lol:

Odzyskać dane można programem Easy Revocer Pro lub GetDataBack 2.25 for FAT32 lub for NTFS. Dysk może być uszkodzony, ale może to być nieprawda. A co do działania wirusa, to chyba przesada. Co do niekompatybilności partycji to nie ma żadnego znaczenia, jakie one będą.

Zmieniając zworke zmiejszyłeś dysk do 32Gb, wątpie czy coś odzyskasz. Teraz to wypadałoby zrocić format. Mozliwe ze sam odczyt danych nie zniszczyl by drugiej partycji 82Gb…w sumie nie jestem pewien. Miałem podobny problem z 40Gb ustawionom na 32Gb, zrobilem uptejt biosu i smiga :smiley:

"Odzyskać dane można programem Easy Revocer Pro lub GetDataBack 2.25 for FAT32 lub for NTFS. "

Używałem te (i inne) programy, niestety nic nie znalazłem.(nie odzyskałem)

"Zmieniając zworke zmiejszyłeś dysk do 32Gb, wątpie czy coś odzyskasz. "

Czy to znaczy że zmniejszając wielkość dysku zworką bezpowrotnie tracimy dane znajdujące się na reszcie dysku ? Dysk był przełożony do “gorszego” kompa który nie “widział” tak dużych dysków i dlatego zworka została założona na 32 GB.

Tak. Prawdopodomnie dane na tej partycji, która się sypneła zostały nadpisane przy zgrywaniu, dlatego ich nie odczytasz. To jakby “zmiejszyła” się wielkość sektorów. Pliki poprostu zostały rozbebeszone. Możliwe, że małe pliki przetrwały. 100% pewności co do tego nie mam, aż tak obeznany nie jestem. :roll:

No to mnie pocieszyłeś, ale poczekam jeszcze i poszukam dalej . :frowning: