Dysk 2,5" - jaki wybrać? // Dyskusja o "SATA 3... Gb/s"

Czyli reasumująć:

  • Win7 32k nie obsluguje 4GB ramu

  • Moj komp w praktyce nie potrzebuje wiecej niz 3GB ramu?

  • Jesli chce by komp dzialal mi najszybciej to Vista 64k(usmiechne sie chyba do jakiejs strony z torrentami) + dyski w RAID0

Klucz z wersji 32bit działa na 64bitowej wersji.

viewtopic.php?f=22&t=300391

Zazwyczaj ludzie nie potrzebują dużo pamięci operacyjnej. Wiadomo, zapotrzebowanie rośnie, ale przy zwyczajnym wykorzystywaniu ciężko zapełnić ponad 2GB, chyba że jakaś gierka pamięciożerna odpalona i jeszcze kupa programów w tle.

Jeżeli chcesz by Ci komputer chodził szybciej, to RAID zdecydowanie w tym pomoże oraz optymalizacja systemu. Przejście z 32bitowej wersji do 64 nie wnosi szczególnie nic do wydajności (dopóki tych około 3GB starcza). Natomiast zmiana systemu jako taka jak najbardziej, dlatego liczę na Win7 (Vista to nie dla mnie).

Mam już ostatnie pytanie.

Czy gdy zrobie dyski pod RAID0 (nazwijmy je A i B), i zainstaluje system na A, to gdy wyjme B w celu podlaczenia dysku C (a potem D - stare dyski) by przegrac dane, to nic sie nie zwali, potem jak spowrotem wloze A i B to nadal bedzie dzialalo tak jak nalezy?

Moje obawy zwiazane sa z tym ze przeciez RAID0 polega na zapisywaniu informacji pol na pol na obu dyskach.

Po włączeniu Raid 0, dyski A i B stają się jednością. Tracisz jeden = tracisz wszystkie dane. Dlatego też jest zalecany tylko jako opcja nastawiona czysto na wydajność, czyli dla entuzjastów.

No tak wiem, ale nadal nie wiem co sie stanie gdy wyjmę dysk B by wlozyc dysk C lub D (stare dyski) w celu skopiowania danych. Skoro staja się jednością (A i B), to co stanie się po wyjęciu jednego z nich?

Stracisz wszystkie dane z dysku A i B.

Kurde no to jak moge skopiowac swoje dane ze starych dyskow, dysk wymienny mam ledwo 120gb, a danych mam ponad 400gb ;/

Napisz dokładnie jakie masz dyski twarde, o jakich pojemnościach, z jakimi interfejsami i z którego na który chcesz skopiować dane.

No teraz mam:

2x Seagate Momentus 7200.3 16MB cache 320GB

a te z których chce przegrać dane to:

2x Samsung HM251JJ 7200 16MB cache 250GB

any ideas?

seagate’y są w raid 0 jak rozumiem… czy samsungi też są w raid 0? Jeśli samsungi nie są w raid to można spróbować podłączać je pojedynczo pod port sata napędu optycznego. Jeśli samsungi też są w raid pliki trzeba skopiować siecią przez inny komputer, albo jakiś zewnętrzny dysk na usb itp.

OK dzięki, postaram się coś pokombinować bez wyjmowania dysków w raid0 (A i B)

P.S Cięzko podpiąc dysk w lapku pod kabel optycznego dysku dvd ;>

Sata to sata, więc nie aż tak ciężko :stuck_out_tongue:

http://img527.imageshack.us/my.php?imag … tuuekg.jpg

(wykres HD Tune dotyczy OBU dysków)

Problem następujący, dostałem nowe dwa dyski Seagate Momentus 7200.3 16MB 320GB (oba).

Zainstalowałem je w raid0, system sie odpalił ale po paru sekundach zapytało o sterownik. Gdy zainstalowałem sterownik raid (matrix storage blabla) odrazu pojawił się komunikat że na dysku drugim podczas zapisu lub odczytu wystąpił błąd i że należy wykonać kopię zapasową.

Po ponownym uruchomieniu komputera raid0 sie posypał (na dysku 2 wystąpił bład) wiec usunąłem raid0 i postanowiłem zainstalować system normalnie, bez raid0.

Na poczatku pojawił sie problem taki że nie chciało mi sformatować dyskow, po dwukrotnej próbe, udało się, system się zainstalował, nastapił restart systemu.

Powinno się po restarcie systemu pojawić okno kończenia instalacji Visty a nastepnie powinienem wpisac nazwe komputera, haslo, i powinno przeniesc mnie na pulpit.

Niestety, zamiast tego zaraz po tym jak system bootuje płytke (dyski) pojawia sie czarny ekran, stoi tak przez 5minut i… i pojawia się komunikat że jesli do komputera niedawno popięto jakieś urządzenie należy je odłączyć ponieważ nie działa poprawnie.

Wkońcu po wielu próbach udało mi się zainstalować Vistę, ale nie widzi drugiej partycji dysku 1 i całego dysku 2 (jedna partycja), okno mój komputer pokazuje że istnieją ale nie działają, gdy klikam na nie pisze że należy sformatować dysk, robie to ale stoi w miejscu na 0% (tak jakby wogóle nie zaczynało).

HD Tune wskazuje iż pierwsza partycja to typ NTFS natomiast pozostałe oznaczone są jako “HUGE”.

Pomocy, czy dyski są zwalone?

Dodam że zeskanowałem je narzędziem diagnostynczym Della (kompletniee sprawdza cały komputer, od dyskow, poprzez ram, procek, porty, wszystko wszystko i jest NIEZAWODNE) i pierwszy test dla pierwszego dysku przezbiegł pomyślnie, natomiast drugi test dysku drugiego:

http://img261.imageshack.us/my.php?imag … 091017.jpg

http://img527.imageshack.us/my.php?imag … 091018.jpg

Help!

Spróbuj odpalić system raz z tylko pierwszym dyskiem twardym, raz tylko z drugim. To nieco wyjaśni.