Dysk C:/ pokazuje różne wartości wolnego miejsca na dysku

Cześć, zauważyłem że pojemność na dysku systemowym co chwila skacze w zależności od tego co mam uruchomione ( mam dysk 22Gb, który po zainstalowaniu potrzebnych mi programów jak Thunderbird, przeglądarka Google pokazywał wolnego miejsca ok 3Gb)

 

Co mam na myśli, hm przykładowo uruchamiam notebooka i dysk C:/ pokazuje mi wolnego miejsca np. 650mb włączam przeglądarkę i już pokazuje np. 530mb wolnego miejsca…

 

Ta pojemność się różni w zależności od tego co uruchomię i za każdym razem wolnego miejsca ubywa  a po wyłączeniu danego programu niestety nie zwraca  mb.

 

Teraz  przeglądałem fb na nim i nagle wyskoczyło “brak miejsca na dysku, pozostało wolnych 80mb” no jakieś cyrki się dzieją, przeskanowałem antywirusem i testem pamięci i kompletnie nic nie wykazuje.

 

Już pomijam fakt, ze  np. jak Odkurzacz 13,5 zwolni 650mb to tak na prawdę nie pokazuje dysk C:/ tych 650mb więcej tylko zawsze coś mniej.

 

Jeszcze jedno pojemność wolnego miejsca na dysku zawsze jest inna po każdorazowym uruchomieniu… :confused:

 

Jeszcze coś, spróbowałem odinstalować aktualizacje  z nadzieją, ze zyskam miejsca na dysku c:/ ale niestety tak się nie stało, po ponownym uruchomieniu pokazało jeszcze mniej wolnego miejsca na dysku :confused:

 

Dysk C:/ w nim jest pamięcią stałą nieruchomą ponieważ to urządzenie hybrydowe tj. tablet/notebook/ laptop

 

Wiecie może co jest grane?

Ile masz Ramu? Pewnie plik wymiany zajmuje ci miejsce na dysku.

2Gb

Plik stronicowania jest ustawiony na automatyczny

 

“automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania”

A w zakładce poniżej “całkowity rozmiar plików stronicowania dla wszystkich dysków” jest tak:

 

dopuszczalny min. : 16MB

zalecane 1931MB

aktualnie przydzielono: 768MB

comandos21

Proszę zapoznać się z tematem i poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Czy mogę ustawić na dysku systemowym brak pliku stronicowania a włączyć np. na dysku D lub E?

 

Gdy wyłączę plik stronicowania na dysku C to zwalnia mi tylko 450mb

Przy tak małym dysku 22 GB (to chyba nie pomyłka? SSD?), Twój system Windows 8 ma bardzo małe pole manewru dla wykonywania wszelkich czynności operacyjnych. Pewnie zamontowana pamięć RAM też nie jest duża (2 GB)?

  •  W tej sytuacji powinieneś zrezygnować z automatycznego ustawiania pliku stronicowania i “ręcznie” postawić w oknie Pamięci wirtualnej kropkę na “Rozmiar niestandardowy” zarówno “początkowy” jak i “maksymalny” na wartość 2048 MB, potem przycisk Ustaw i restart komputera.

  •  Ponadto warto też sprawdzić i ustawić wykonywanie Punktu przywracania systemu wyłącznie dla partycji systemowej © > przycisk Konfiguruj i ustawić około 1 GB lub 1% dysku.

  • Warto też kliknąć PPM na Koszu i dla poszczególnych partycji odrębnie ustawić nie więcej jak 200 MB miejsca na “śmieci”.

  • Opróżnić całkowicie z wszelkich plików i folderów folder “Download” w adresie C:\Windows\SoftwareDistibution…

Ciekawe co to za dysk HDD czy SSD. Jeżeli to HDD to zajętość dysku powyżej 90% jest dla dysku po prostu  zabójcze  i wyliczaniu mu co do bajta ile ma miejsca nie ma sensu. Wypada przyjąć że zajęcie powyżej 85% Jest liczbą graniczną. Dysk cały czas pracuje i nawet uwzględnienie tego co napisali poprzednicy nieco uleczy sytuacje ale to nie rozwiązuje problemu że dysk tak nie powiniem pracować bo to mu szkodzi :slight_smile:

Co do SSD to się nie wypowiadam ale przypuszczam że też to nie jest za zdrowe.

 

 

Teraz zauważyłem że autor pytania wspomina o partycjach D i E więc wygląda na to że mamy do czynienia z HDD więc takie ustawienie wielkości partycji jest totalną pomyłką. Dysk pracuje prawidłowo jak ma pojemność wykorzystaną co najwyżej w 60% góra w 70%.

 

Ale jak mam ustawić 2045Mb jak dostępnych mam 387MB?

Kolejna sprawa to że ustawie nawet te 200Mb nic nie daje nadal ta wartość wolnego miejsca na dysku C;/  jest rożna…

 

 

Jest to taki sprzęt: http://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-acer-aspire-switch-10-sw5-012-nt-l4sep-003-,id-266703?gclid=CjwKEAiAt4mlBRDXwt_m9ICU4DcSJAAS_X0W5czb-T9aw74yDNepicg3rL4AntVyMTdGqVCHOYdwURoCZNXw_wcB

 

Tak, partycja systemowa jest pojemności 22Gb i niestety tak  zainstalował system producent :confused:

 

Rozumiem, że muszę teraz przed tymi czynnościami, o których wspomniał Poraj  przywrócić system do stanu początkowego przed instalacją wszystkich programów?

 

 

Co do dysków, są to tak dysk SSD pod windowsa 22GB(c:/), karta pamięci jako 2 dysk 32Gb(e:/) oraz dysk HDD w podstawce 500Gb(d:/)

Nie cytuj treści całego mojego postu, bo to niepotrzebne. Ja wiem, co napisałem! No więc do rzeczy:

  • Wykonaj to, co napisałem a będziesz zadowolony i niczego nie przywracaj!

  • Folder C:\Windows\SoftwareDistribution<u>Download nie zawiera nic ważnego (kopie instalatorów aktualizacji) i spokojnie usuń jego zawartość.

Wszystko co napisałem zmierza do zwiększenia wolnej przestrzeni na dysku SSD 32 GB (nie 22 GB!), a ściślej, na partycji systemowej, która zresztą powinna zajmować całą przestrzeń tego dysku, czyli 32 GB. Inaczej mówiąc dysk SSD powinien mieć jedną, jedyną partycję na całym obszarze dysku!

Sorry za cały cytat :wink:

 

Wiem ,że powinien zajmować całą przestrzeń  i tak też jest. 

Ten wynalazek ma dysk ssd systemowy, który  pokazuje 22,5Gb  całość oraz slot na karty micro sd( mam taką włożoną 32Gb) i ją  wykrywa jako partycję E:/ a partycja D: zaś jest osobnym dyskiem znajdującym się w podstawce-klawiaturze.

 

Inaczej tłumacząc, gdy wyczepię ekran(wówczas jest to tablet 10’) pokazuje 2 dyski tj. C:/-22Gb  i  E:/ -32Gb :wink:

 

Podepnę się jeszcze innym pytaniem bo widzę, że  pan jest obeznany… Czy da sie utworzyć na partycji E:/ folder instalacji dla sklepu Windows, by te wszystkie śmieci się na C:/ nie instalowały? Zresztą chciałbym nie mieć aż tak dużego ograniczenia miejscem jakie jest na dysku C:/.