Dysk C:/ pokazuje różne wartości wolnego miejsca na dysku


(comandos21) #1

Cześć, zauważyłem że pojemność na dysku systemowym co chwila skacze w zależności od tego co mam uruchomione ( mam dysk 22Gb, który po zainstalowaniu potrzebnych mi programów jak Thunderbird, przeglądarka Google pokazywał wolnego miejsca ok 3Gb)

 

Co mam na myśli, hm przykładowo uruchamiam notebooka i dysk C:/ pokazuje mi wolnego miejsca np. 650mb włączam przeglądarkę i już pokazuje np. 530mb wolnego miejsca...

 

Ta pojemność się różni w zależności od tego co uruchomię i za każdym razem wolnego miejsca ubywa  a po wyłączeniu danego programu niestety nie zwraca  mb.

 

Teraz  przeglądałem fb na nim i nagle wyskoczyło "brak miejsca na dysku, pozostało wolnych 80mb" no jakieś cyrki się dzieją, przeskanowałem antywirusem i testem pamięci i kompletnie nic nie wykazuje.

 

Już pomijam fakt, ze  np. jak Odkurzacz 13,5 zwolni 650mb to tak na prawdę nie pokazuje dysk C:/ tych 650mb więcej tylko zawsze coś mniej.

 

Jeszcze jedno pojemność wolnego miejsca na dysku zawsze jest inna po każdorazowym uruchomieniu... :confused:

 

Jeszcze coś, spróbowałem odinstalować aktualizacje  z nadzieją, ze zyskam miejsca na dysku c:/ ale niestety tak się nie stało, po ponownym uruchomieniu pokazało jeszcze mniej wolnego miejsca na dysku :confused:

 

Dysk C:/ w nim jest pamięcią stałą nieruchomą ponieważ to urządzenie hybrydowe tj. tablet/notebook/ laptop

 

Wiecie może co jest grane?


(MiL-) #2

Ile masz Ramu? Pewnie plik wymiany zajmuje ci miejsce na dysku.


(comandos21) #3

2Gb

Plik stronicowania jest ustawiony na automatyczny

 

“automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania”

A w zakładce poniżej “całkowity rozmiar plików stronicowania dla wszystkich dysków” jest tak:

 

dopuszczalny min. : 16MB

zalecane 1931MB

aktualnie przydzielono: 768MB


(Agatonster) #4

comandos21

Proszę zapoznać się z tematem i poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.


(comandos21) #5

Czy mogę ustawić na dysku systemowym brak pliku stronicowania a włączyć np. na dysku D lub E?

 

Gdy wyłączę plik stronicowania na dysku C to zwalnia mi tylko 450mb


(system) #6

Przy tak małym dysku 22 GB (to chyba nie pomyłka? SSD?), Twój system Windows 8 ma bardzo małe pole manewru dla wykonywania wszelkich czynności operacyjnych. Pewnie zamontowana pamięć RAM też nie jest duża (2 GB)?

  •  W tej sytuacji powinieneś zrezygnować z automatycznego ustawiania pliku stronicowania i “ręcznie” postawić w oknie Pamięci wirtualnej kropkę na “Rozmiar niestandardowy” zarówno “początkowy” jak i “maksymalny” na wartość 2048 MB, potem przycisk Ustaw i restart komputera.

  •  Ponadto warto też sprawdzić i ustawić wykonywanie Punktu przywracania systemu wyłącznie dla partycji systemowej © > przycisk Konfiguruj i ustawić około 1 GB lub 1% dysku.

  • Warto też kliknąć PPM na Koszu i dla poszczególnych partycji odrębnie ustawić nie więcej jak 200 MB miejsca na “śmieci”.

  • Opróżnić całkowicie z wszelkich plików i folderów folder “Download” w adresie C:\Windows\SoftwareDistibution…


(j24) #7

Ciekawe co to za dysk HDD czy SSD. Jeżeli to HDD to zajętość dysku powyżej 90% jest dla dysku po prostu  zabójcze  i wyliczaniu mu co do bajta ile ma miejsca nie ma sensu. Wypada przyjąć że zajęcie powyżej 85% Jest liczbą graniczną. Dysk cały czas pracuje i nawet uwzględnienie tego co napisali poprzednicy nieco uleczy sytuacje ale to nie rozwiązuje problemu że dysk tak nie powiniem pracować bo to mu szkodzi :slight_smile:

Co do SSD to się nie wypowiadam ale przypuszczam że też to nie jest za zdrowe.

 

 

Teraz zauważyłem że autor pytania wspomina o partycjach D i E więc wygląda na to że mamy do czynienia z HDD więc takie ustawienie wielkości partycji jest totalną pomyłką. Dysk pracuje prawidłowo jak ma pojemność wykorzystaną co najwyżej w 60% góra w 70%.


(comandos21) #8

 

Ale jak mam ustawić 2045Mb jak dostępnych mam 387MB?

Kolejna sprawa to że ustawie nawet te 200Mb nic nie daje nadal ta wartość wolnego miejsca na dysku C;/  jest rożna…

 

 

Jest to taki sprzęt: http://www.mediaexpert.pl/laptopy/laptop-acer-aspire-switch-10-sw5-012-nt-l4sep-003-,id-266703?gclid=CjwKEAiAt4mlBRDXwt_m9ICU4DcSJAAS_X0W5czb-T9aw74yDNepicg3rL4AntVyMTdGqVCHOYdwURoCZNXw_wcB

 

Tak, partycja systemowa jest pojemności 22Gb i niestety tak  zainstalował system producent :confused:

 

Rozumiem, że muszę teraz przed tymi czynnościami, o których wspomniał Poraj  przywrócić system do stanu początkowego przed instalacją wszystkich programów?

 

 

Co do dysków, są to tak dysk SSD pod windowsa 22GB(c:/), karta pamięci jako 2 dysk 32Gb(e:/) oraz dysk HDD w podstawce 500Gb(d:/)


(system) #9

Nie cytuj treści całego mojego postu, bo to niepotrzebne. Ja wiem, co napisałem! No więc do rzeczy:

  • Wykonaj to, co napisałem a będziesz zadowolony i niczego nie przywracaj!

  • Folder C:\Windows\SoftwareDistribution<u>Download nie zawiera nic ważnego (kopie instalatorów aktualizacji) i spokojnie usuń jego zawartość.

Wszystko co napisałem zmierza do zwiększenia wolnej przestrzeni na dysku SSD 32 GB (nie 22 GB!), a ściślej, na partycji systemowej, która zresztą powinna zajmować całą przestrzeń tego dysku, czyli 32 GB. Inaczej mówiąc dysk SSD powinien mieć jedną, jedyną partycję na całym obszarze dysku!


(comandos21) #10

Sorry za cały cytat :wink:

 

Wiem ,że powinien zajmować całą przestrzeń  i tak też jest. 

Ten wynalazek ma dysk ssd systemowy, który  pokazuje 22,5Gb  całość oraz slot na karty micro sd( mam taką włożoną 32Gb) i ją  wykrywa jako partycję E:/ a partycja D: zaś jest osobnym dyskiem znajdującym się w podstawce-klawiaturze.

 

Inaczej tłumacząc, gdy wyczepię ekran(wówczas jest to tablet 10’) pokazuje 2 dyski tj. C:/-22Gb  i  E:/ -32Gb :wink:

 

Podepnę się jeszcze innym pytaniem bo widzę, że  pan jest obeznany… Czy da sie utworzyć na partycji E:/ folder instalacji dla sklepu Windows, by te wszystkie śmieci się na C:/ nie instalowały? Zresztą chciałbym nie mieć aż tak dużego ograniczenia miejscem jakie jest na dysku C:/.