Dysk ciągle pracuje

Mam laptopa Acer Aspire 3610. Niestety musialem po raz kolejny przeinstalować system. Po reinstalacji okazało się, ze wentylator się prawie ni wyłącza, a dysk coś czyta w prawie równych odstępach czasu. Wyłączyłem już programy i dalej nic. System jest świeży i dysk jest zdefragmenowany. wirusa wykluczam, bo stało sie tak po instalacji.

Czy jest może program którym można sprawdzić jakie procesy aktualnie korzystają z dysku twardego? Mam kilku “podejrzanych”, ale chciałem sie dowiedzieć kto jest sprawcą

Aby sprawdzić jakie procesy są uruchomione to należy włączyć Menadżer Zadań ALT+ Ctrl +Delete

Ale na początku sprawdź, co się dzieje w podglądzie zdarzeń, gdzie może jakaś usługa się nie ładuję, start-> uruchom-> eventvwr.msc

Kolejną sprawą jest wyłączenie nie potrzebnych usług zaczynając od usługi indeksowania.

Dzieki za odpowiedz.

“Zabilem” wszelkie procesy nie zwiazane bezposrednio z systemem. Podejrzewalem Nero, moze agenta Bluetooth, ale po ich odlaczeniu okazalo sie, ze dalej jest to samo. Jesli chodzi o Task Managera to sprawdzilem i nie ma zadnej aplikacji pobierajacej za duzo mocy, ani pamieci. Wszystko normalnie.

Sprawdzilem podglad zdarzen i sa tylko dwa zolte wykrzykniki kilkanascie dni temu i dwa czerwone jeszcze wczesniej. Niestety nie mialem czasu na dokladne zapoznanie sie z aplikacja, ale wynika, ze jest wszystko ok.

Sprawdzilem tez indeksowanie i mam je standardowo wylaczone. Dzis jeszcze ustawilem sobie defragmentowanie plikow systemowych i oprocz pliku hibernacji, ktory by pofragmentowany w chyna 300 kawalkow, reszta byla w jednym.

Przeczytam jeszcze informacje o odchudzaniu XP, moze cos pomoze.

Sciagnalem Tune-Up Utilities 2007. Znalazl ok 200 problemow, naprawil je, ale nie widzialem, zeby jakies byly wazne. Jest tam funkcja sprwdzenia aktualnie otwartych plikow, ale przy sprawdzaniu wywala niebieski ekran i robi sie restet, wiec odpuszczam sobie dalsze proby. Stary system “zabilem” J16 Power Tools. Sprawdziem i wyczyscilem sobie system, az w pewnym momencie wszystko zaczelo sie wylaczac. Po restarcie Windows juz nie poszedl, stawal na ekranie powitalnym. Mysle, ze cos sie uszkodzilo przy czyszczeniu plikow “tymczasowych”.

Czy jest program ktory podaje jakie jest uzycie dysku i jakie procesy to powoduja?

○start~> uruchom~> chkdsk /f

○start~> uruchom~> sfc /scannow

○start~> uruchom~> defrag C: -b

○czy instalowałeś jakieś poprawki :?:

○odłącz kabel sieciowy, zaobserwuj jak zachowuje się komputer.

dla pewności przeskanuj kompa jakimś skanerem online, np mks lub panda.

zdefragmentuj dysk, wyłącz usługę indeksowania. sprawdz, czy działają w tle jakieś procesy, np. antywirus.

Złączono Posta : 14.06.2007 (Czw) 16:59

dla pewności zainstaluj program, który pokazuje obciążenie cpu, i bufor dysku [odczyt/zapis]. i podaj tutaj.

Czekam jeszcze na wyniki defragmentacji plikow systemowych.

start~> uruchom~> chkdsk /f

start~> uruchom~> sfc /scannow

start~> uruchom~> defrag C: -b

zrobie to dzisiaj

czy instalowałeś jakieś poprawki - tak, po swiezej instalacji bylo ich mnostwo, ale nie ma plikow po nich w katalogu windows.

odłącz kabel sieciowy, zaobserwuj jak zachowuje się komputer. - mam bezprzewodowke, wylacze i zobacze czy cos sie zmieni.

Szymoo, prosze o uwazniejsze czytanie postow.

dla pewności przeskanuj kompa jakimś skanerem online, np mks lub panda. - pisalem na poczatku, ze zaczelo sie tak dziac zaraz po reinstalacji systemu i stanowczo wykluczam wirusa(zreszta skanowalen Bitdefenderem i Ad Aware - nic).

zdefragmentuj dysk, wyłącz usługę indeksowania. sprawdz, czy działają w tle jakieś procesy, np. antywirus. - napisalem wyzej, ze dysk juz jest zdefragmentowany, usluga indeksowania wylaczona, a wszystkie inne procesy zostaly wylaczone. Bez wiekszych efektow.

dla pewności zainstaluj program, który pokazuje obciążenie cpu, i bufor dysku [odczyt/zapis]. i podaj tutaj. - w ostatnim poscie prosze o podanie wlasnie nazwy takiego programu, bo go szukam.

Złączono Posta : 06.07.2007 (Pią) 12:39

Po wszystkich probach problem nie zniknal. Kontrolka dysku swieci sie ciagle najczesciej kiedy jest wlaczony wygaszacz. Czesto nawet po wlaczeniu koputera dysk “mieli” caly czas. Wlaczam managera zadan i zuzycie procesora jest na poziomia max 3% (skacze 0-2%), a zuzytej pamieci mam ok 270mb z 500 dostepnych (Ram).

Czy ktos wie jakim programem mozna sprawdzic jakie procesy/pliki uzyskuja dostep do dysku? Mysle ze rowniez przez to chlodzenie sie prawie nie wylacza w moim laptopie.