Dysk HDD 1TB, liczba powtórzeń kalibracji - HD Tune Pro

Chciałem dowiedzieć się, co mogę zrobić w tym przypadku. Program HD Tune Pro informuje o liczbie powtórzeń kalibracji (ID 0B). Co to oznacza?

Pokaż jeszcze raport z CrystalDiskInfo. Monitoruj ten parametr - jak będzie się zmieniać (Data), to nie jest fajnie. Oznacza to najczęściej problem z mechaniczny dysku (położenia głowicy) a uszkodzenie to praktycznie brak możliwości odzyskania danych, no chyba że oddasz do specjalistycznej firmy, która wymieni głowice/serwo głowicy). Jak się nie zmienia - to nadgorliwość HDTune.
Jak parametr będzie się zmieniał, to czasem jest problem z zasilaniem dla dysku (np. dysk jest w szufladzie USB, problem z zasilaczem w komputerze itd.).
Jak coś ważnego - to backup jak najszybciej; obserwować i jak nie będzie się zmieniać, to nie przejmować się.

Jak wyświetlić, bądź zrobić taki raport?
Na dysku nic nie mam. Windowsa instalowałem 2h temu żeby sprawdzić dysk. No i wartość Data nie zmienia się.

To jest program - pobierz, zainstaluj, uruchom:
https://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskInfo,Program,Windows,27691.html .

EDYCJA:
Ślepnę chyba :stuck_out_tongue:

No tak, ale jak widać na załączonym zrzucie ekranu, program jest otwarty. Mam ten program.

Rozciągnij w dół okno, bo nic nie widać.

funkcje/zaawansowane/raw/10dec - będzie czytelniej

w c8 masz dużo błędów.

To musi być ładny “żłów” z niego.

Żółw? Jakoś ciągnie dysk.
Więc, co mogę zrobić w tym przypadku?

Smart wykazuje problemy nie tylko z kalibracją ,0B" ale też wspomniane już, C8 “błędy zapisu oraz błędy odczytu ,01” i BF nie jest zerowe jak dysk na gwarancji mogą nie przyjąć. Jeśli nie ma odczuwalnych złych objawów; mulenia itp. to dobrze, ale należy monitorować wspomniane parametry czy wartość RAW/DATA nie rośnie. Oraz pomimo że może nie ma na razie odczuwalnych problemów, jak już koledzy wspomnieli, zrobić kopię danych na inny sprawny dysk czy nośniki, jak poszczególne dane może nawet ważne masz tylko na tym dysku. Smart jak na razie nie wykazuje w użyciu niestabilnych sektorów czy realokowanych. Z tym że mogą być wolne sektory jeszcze nie kwalifikowane jak bad sektory i może dlatego nabite błędy odczytu zapisu ,co wiązało by się z nie najlepszym stanem powierzchni dysku. Albo jest problem z samymi głowicami, podsystemem mechanicznym wynikające z wykazanymi błędami kalibracji i może od nich nabiło błędy odczytu zapisu. Reasumując, dysk do monitorowania wspomnianych wartości smart i kopia danych oby nie było za późno. Bo przy problemach kalibracji, każde następne włączanie dysku jest ryzykiem.

Jeśli chodzi o Seagate to akurat ten parametr nie ma znaczenia.

Akurat w tym modelu Seagate, wskazuje że ,01" jest monitorowane. Są modele które przy ,01" nie przetworzonym przeważnie idzie w parze z ,07" czy,C3". Przy nieprzetworzonym stanie liczba raw do ,01" by była dużo większa podobnie jak przy ,“C2” Ten smart jest bliźniaczy do smartów z Samsunga, nawet by można rzecz, Samsung pod logiem Seagate. Widziałem smarty Seagate z z zerowym ,01"

Nawet w przypadku autora, C8 jest większe od 01. Czyli są Seagate które mają wykazy smart jak u konkurencji. Można też założyć że 01, nie ma znaczenia w tym przypadku, jednak biorąc pod uwagę jak pisałem wyżej pewne zależności i że są Seagate z typowymi smartami.

Jest nawet smart tego samego modelu z początkowymi problemami

Ok. Dysk w obecnym stanie, będzie jeszcze nadawać się do codziennej pracy na Windowsie w tym do gier? Mam dysk 250GB na którym obecnie pracuję a 1TB przydałby się z pewnością.
@hirem @sensu

Do pełnej diagnozy i oceny stanu dysku , brakuje odpowiedzi czy wartości, raw/data ,wymienianych parametrów we wcześniejszych postach nie rosną. Dodatkowo CDI informuje że to jest dysk o mniejszej prędkości i na te czasy taki dysk raczej z przeznaczeniem na dane. Przeskanowanie na stan powierzchni np. MHDD bądź Victoria ze wskazaniem na pierwszy, pozwoliło by dać może odpowiedź czy niezerowe wartości raw niektórych parametrów by wynikały ze stanu powierzchni czy z czego innego. Jak na razie, sam wykaz smart bez potwierdzenia utrzymywania się wartości raw wymienianych parametrów, nie pozwala na polecanie na dysk systemowy i uruchamianie gier jak i że to jest dysk o mniejszej prędkości obrotowej, który już na dzień dobry dla niektórych jest dyskiem z przeznaczeniem tylko na dane.

@hirem ok, wszystko jasne. A czym różni się dyski HDD w laptopie od tych do komputerów stacjonarnych (wiadomo, prócz wymiarami)? Mam w laptopie HDD o prędkości 5400 i narzekać nie można a na stacjonarce już nie bardzo nadaje się taki dysk do codziennej pracy.

Różni się:

  • wielkością,
  • poborem mocy,
  • wydajnością (fizykę trudno oszukać).
    PS nie, dysk 5400rpm nie nadaje się do komfortowej pracy w dzisiejszych czasach (szczególnie, jak tam jest system operacyjny). Zrozumiesz to po pierwszej pracy z SSD.

Mimo że smart badanego dysku nie jest czysty i raczej należy podchodzić z dystansem do polecania go jako dysk na system. Nie mniej jednak, jak nie ma odczuwalnych problemów od tego dysku. Można spróbować, przekonać się jak będzie się sprawował, mając na uwadze prawdopodobne problemy widząc wyniki smart. Czyli jak będą problemy mniejsze większe, wskazujące od dysku, już od początku albo po niedługim czasie, będzie chyba jasne że czas na inny dysk. Chyba że będzie znośnie ale to już się okaże w praktyce. I znowu wraca monitorowanie omawianych parametrów ich wartości raw, jak będą rosnąć. To korzystanie z tego dysku uznać jako tymczasowe, do kupienia nowego dysku a tym bardziej szybciej, jak będą odczuwalne problemy.