Dysk HDD 3 - 4 TB jaki kupić, na co zwrócić uwagę nie za drogi

widziałem na aukcjach około 200-300 zł
ale mają różną ilość pamięci podręcznej, rozumiem, że im więcej tym lepiej?
Obroty raczej 7200 bo 5400 to słabo?
Raczej cichy…
co wybrać

Do czego?

trzymanie danych na komputerze biurowym

Kupić ze sklepu. Zwrócić uwagę na minimum 36, jeszcze lepiej 60 miesięcy gwarancji.

Jeśli to dysk na istotne dane, kupić dwie sztuki.

Parametry są nieistotne, dyski HDD to dzisiaj przeżytek i poza trzymaniem kopii nie mają zbyt wielu zastosowań.

Co to za dane, skoro dysk ma być „nie za drogi” i dlatego rozważasz używane? Jakieś tymczasowe?

Nie przesadzaj, chcesz trzymać multimedia i niewymagające gry na SSD,

@Robin-Otzi Jeśli chodzi o Toshiby (bo też mam), 3TB będziesz miał z zapisem CMR 4TB to już SMR (znacznie wolniejszy zapis). U mnie 3TB działa od kilku lat, nie jest głośna (różne opinie są na necie) jednak nieco bardziej się grzeje niż mój Seagate 2TB (różnica ok 4-6 stopni). Te z dużym cache 128 czy 256 MB to dyski SMR, te z mniejszym do 64 MB to CMR. Na aukcjach czytać uważnie opis, używki mogą mieć już nakręcone sporo godzin i mieć relokowane sektory. Pewniej kupić w sklepie. I jak prawi kolega wasabij, jeśli dane są ważne to dwa HDD i trzymanie zdublowanych danych, nie warto żydować te kilka złociszy a później bulić kudosy za odzyskiwanie danych… Ja ważne dane trzymam na HDD, który po aktualizacji plików idzie do szafy, może upierdliwe ale dla mnie nie jest to wielki kłopot.

1 polubienie

Przy dzisiejszych cenach SSD, gry tylko na SSD. A multimedia jakie? Swoje mam w chmurze, a do popkultury dostęp online. Nie mam zaufania do trzymania danych na HDD, już widywałem ludzi którzy mieli po dwa, trzy dyski i jak przyszło co do czego, stracili dane wszędzie. Nie trzeba dużo, ot wystarczy np. zalanie i pozamiatane.

Biorę pod uwagę wyłącznie nowy dysk. Na fakturę VAT.
Właściwie do trzymania kopii zapasowych programu księgowego, starych dokumentów i mnóstwo obrazów, ale jak mam coś szukać na takim dysku to nie chcę czekać godzinę…

Od tego jest mielenie godzinami zwane indeksowaniem. Jak już masz to zrobione, to znajdzie ci szybko dane. Niema znaczenia za bardzo jaka firma i model, różnice między nimi są niewielkie, czas dostępu rzędu 8ms vs 6ms. Na dodatek mocno zależne od wielkości danych i ich uporządkowania. Dla porównania dyski SSD te słabsze mają czasy dostępu rzędu 0.1ms.

Na dane księgowe po prostu sobie IMHO wykup chmurę jakąś. Najbezpieczniej najmniej problemów. Za cenę dysku masz przynajmniej na rok, do tego nie zużywa się, a nawet jak ci wpadnie wirus który np. szyfruje pliki, lub nadpiszesz, to większość usług pozwala na swobodne cofanie zmian.

Piszesz o tych cenach jakby były podobne do tradycyjnych talerzowców, a tak nie jest. Oczywiście SSD na kościach Qwno bez cache kupisz za 300 złociszy z kawałkiem ale to nadal będzie raptem 1TB a tu gierki potrafią i 100GB łyknąć. Chmura spokko, tylko czy każdy ma warunki (szybki upload) przewalać gigabajty danych po necie? Widzisz ja za to mam zaufanie do trzymania czegokolwiek na HDD, robię tak od naprawdę wielu lat i bez żadnej wpadki. Twardzieli w klopie nie kąpię więc o zalanie się nie boję…

55 raz nie ma z błędem.

To masz takich gierek 10 sztuk. A zwykle jest to mniej.

Przecież kopia polega na tym, że nie przelewasz danych, tylko dodajesz.

I dzięki ludziom, którzy myślą w taki sposób przytulam od czasu do czasu parę groszy, więc prawdę powiedziawszy specjalnie mnie to nie martwi. :grin:

Warto wziąć pod uwagę:

Jesli ktoś potrzebuje cos szybkiego a zarazem pojemnego to SSD potrafi te wymagania spełnić.
Problemem jest tylko cena.

Dlatego pozostaje HDD.
Z zewnętrznych jest spory wybór. Ceny rózne.

Przytulaj G mnie to obchodzi, u mnie HDD mają już po 40.000 wykręcone i nie padają. A sam znam przynajmniej trzy osoby którym SSD ebło i co? Mam gadać ludziom nie kupujcie SSD bo się psują?

Jak będziesz obracał tym w setkach, to możesz wyciągać jakieś wnioski.
Statystyki są jednak takie.


kupiłem Toshiba P300 3TB 7200obr. 64MB OEM
dużo dobrych opinii

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.