Dysk HDD / bardzo wolno odczytuje

Witam!
Mam problem z dyskiem twardym, a dokładnie z jego odczytem, ale zacznę całą historię od początku. Zakupiłem całą stacjonarkę w lutym i od tamtego czasu mam problem z HDD. Opisywany kolega czasem się załącza lub nie (w drugim scenariuszu nie widzi go BIOS), ale nie miałem czasu się tym zająć, więc do dzisiaj olewałem sprawę resetując komputer kilka razy aż dysk załapie(system mam na SSD, objawiało się to włączeniem systemu bez HDD jakby nie istniał). Od jakiegoś tygodnia dysk ma problem z załadowaniem prostych programów, a już nie mówię o czymś wymagającym np. gra(wcześniej się ładowało w kilka sekund). Podczas ładowania menadżer zadań pokazuje 100% użycia HDD, 200-300 ms dostępu przy odczycie 300kb/s. Dysk zapełniony w połowie stało się tak po 2 tygodniach od defragmentacji.

 

Specyfikacja komputera:
 

Procesor: Intel I7 6700K 4.0 GHz

Karta graficzna: MSI GTX 980Ti

RAM: Corsair Vengeance LPX, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15

Płyta główna: MSI Z170A GAMING PRO

SSD: ADATA Premier Pro SP550 120GB

HDD: Seagate ST1000DM003-1SB10C 1TB

Chłodzenie CPU: Be Quiet! Dark Rock 3

Zasilacz: SilentiumPC Enduro FM1

SS z HDtune w załącznikach
ERROR quick bo chodzi tak wolno,że trwało by to 3 dni.
 

hd2.png

hd1.png

hd3.png

Sprawdź w menadżerze urządzeń czy kontroler dysku nie przełączył się na tryb pracy PIO zamiast DMA.

w kontrolerze i w HDD nie ma takich opcji SS na dole:

hd4.png

hd5.png

Dodam, że SSD jak chodzil tak chodzi jak rakieta.

UPDATE:

 

Podobna sytuacja jak z tym załapaniem lub nie, mianowicie zresetowałem komputer i nagle dysk 150mb/s w hd tune zadnych problemow potem znowu reset i przez kilka resetów tragedia.

Po jednym z restartów dysk obudził się do życia i dźwięk jego pracy jest zupełnie inny coś słychać :), ale muszę kilka razy zresetować komputer, żeby chodził normalnie SS w normalnej pracy dysku:

hd6.png

W zasadzie ja widzę 4 rozwiązania:
-port SATA walnięty
-kabel SATA walnięty
-zasilanie walnięte
-HDD walnięty
Jak wy myślicie?

@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Rozwiązanie walnięty port SATAe!

Do zamknięcia