Dysk HDD do NAS na Rpi

Tak jak w temacie. Mam postawiony NAS na Rpi 2, pomijam kwestie wydajności bo na domowe potrzeby i możliwości sieci wystarcza w stu procentach. Obecnie mam podłączony dysk 2,5 w obudowie zewnętrznej 500 GB. Pojemność już nie wystarcza więc chcę kupić dysk 3,5 również w obudowie zewnętrznej 2 TB. Mam kilka wątpliwości:

  1. Kupić dysk dedykowany do NAS czy zwykły typu desktop?
  2. Lepiej żeby dysk pracował ciągle czy można go usypiać (chodzi o zatrzymywanie głowic na czas bezczynności)? Pytam o usypianie ponieważ z dysku korzystam 2-3 razy w tyg więc wydaje mi się że nie ma konieczności ciągłej pracy.
  3. Czy usypianie dysku dedykowanego do NAS nie skraca jego żywotności skoro jest przystosowany do ciągłej pracy?

Siemanko, nie wydaje mi się żeby w twojej sytuacji był potrzebny dysk przeznaczonego do NASa. No chyba że planujesz częściej go używać, w końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia :slight_smile:
Poza tym w zewnętrznej kieszeni nie ma takich dysków.

  1. Dyski przeznaczone do NASów są wytrzymalsze niż desktopowe w takim zastosowaniu.
  2. Zależy jaki dysk. W warunkach typowo serwerowych ma to znaczenie.
  3. Usypianie w niewielkim stopniu, za to dyski do pracy ciągłej są bardziej wrażliwe na częste wyłączanie.

Jak rzadko korzystasz to kup sobie zwykły dysk, też da radę, WD, Toshiba… cokolwiek, choć odradzam Seagate. Do dysku 3,5" będziesz musiał mieć dodatkowe zasilanie.

Są obudowy zewnętrzne dla dysków HDD o rozmiarze 3,5 z własnym zasilaniem. Póki co pewnie zdecyduje się na dysk typu desktop a jeśli będzie zbyt często używany to kupie dysk typu NAS o takiej samej pojemności i ten starszy będzie jako backup. Dobrze kombinuje? Nie chce wydawać XXX PLN na kompletny NAS bo ten na Rpi jest wystarczający dla mnie.

NAS bez migawek to nie NAS. Za 200 zł kupisz NAS z migawkami plus dyski. Nie musisz kupować typowo dysków do nas czy serwerów, zwykłe także podziałają bo będą pracować ciągle. Np. Netgear RND2000 stary ale jary :).Mam kilka takich w opiece z zwykłymi dyskami i jeszcze żaden nie padł.

Jeśli priorytet to dostęp do danych, nie backupy, czy bezpieczeństwo to nic więcej ci nie potrzeba ponad cywilne napędy.
Co kupić to już wg. preferencji, ale wystrzegaj się refurbished i recertified.
W ciągu ostatniego roku kupiłem kilka takich zewnętrznych dysków 2,5" i każdy okazywał się nie w pełni sprawny.