Dysk hdd w miejsce dvd, a wolniejsze uruchamianie systemu

Witam zakupiłem niedawno dysk ssd i włożyłem go w miejsce hdd. Zainstalowałem na nim system windows 10. Wszystko działało system uruchamiał się momentalnie. Dzisiaj wstawiłem mój hdd w miejsce dvd w laptopie. Od tego momentu podczas startu systemu komputer zatrzymuje się na logo windows bez charakterystycznego kręcącego się kółka tak około 10-15 sekund i potem pojawia się ono i system uruchamia się normalnie w błyskawicznym tempie. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego tak się dzieje. Przed włożeniem hdd kółko pojawiało się od razu nie było tego przestoju.

Dalej masz tu system? czy jest czysty?

W biosie zmień bootowanie jako pierwsze z dysku SSD - domyślnie z reguły pierwszym jest napęd DVD i dlatego prawdopodobnie jest próba odczytu z dysku HDD i dopiero później startuje z SSD?

Systemu już tam nie ma. Pierwszy ma bootować dysk ssd. Przed chwilą ustawiłem cd/dvd i usb cd/dvd na disabled i nic to nie pomogło.

Nie wyłączaj, tylko zmień kolejność - pierwszy SSD, a później reszta.

Później sprawdź z wyjętym HDD.

Nie mogę odłączyć dysku, bo jest przypięty na stałe. Ale przed jego przypięciem wszystko działało idealnie. Jak był przypinany był na nim linux i windows 10. Ale usunąłem wszystkie partycje za pomocą gparted. Screeny mojego biosu. Goodram to ssd.

  1. Czyli, ewentualnie zrób mu reset biosu z poziomu biosu do ustawień domyślnych i zapisz bios Save.
  2. Przestaw ponownie SSD jako pierwszy i zapisz bios Save.
  3. Aktualizacja biosu.
  4. Tak zostanie

Ok. Dzięki za pomoc.